Martin Maxa: Jsem hrdý, že patřím k tomuto národu

Projekt Bez medu to nejde pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana pořádá v sobotu 18. května od 9 hodin 1. ročník podřipského setkání přátel mléka, medu, ryb a zvěře nazvaný Země zaslíbená – Říp 2013. Jedinečná příležitost spojit návštěvu známého symbolu češství – legendární hory Říp – s atraktivním a zábavným programem. V rámci bohatého celodenního programu se bude konat od 15 hodin benefiční koncert, který moderuje Karel Voříšek, za účasti známých osobností. Na Řípu vystoupí Leona Machálková, Heidi Janků, Martin Maxa, Martin France, Kamelie, Martina Balogová, Leona Šenková, Jan Bendig, Leona Černá a další. A právě s Martinem Maxou jsme si popovídali.


Byl jste někdy na hoře Říp?
Jako poloviční »Roudničák« jsem pochopitelně tuto naši nejslavnější horu zdolal již mnohokrát. Je to jedno z mých oblíbených míst, takže s potěšením kvituji, že si zde na akci Říp 2013 zahraji a moc se na to těším.

Co si myslíte o praotci Čechovi a vybral pro naši republiku dobré místo??
Myslím si, že nemohl vybrat lépe. Zcestoval jsem už hezký kus světa, ale pokaždé když se vracím, znovu si vždy uvědomuji, v jak krásné zemi jsem se narodil a jak se mi po ní stýskalo. A speciálně Roudnici nad Labem jsem si doslova zamiloval.

Jste hrdý na to, že jste Čech?
Ano, v podstatě jsem hrdý na to, že patřím k tomuto národu. Mám tím ale na mysli národ těch »obyčejných« lidí, které mám moc rád a moc si jich vážím. Jinak je to však s politickou a společenskou reprezentací této země. Ta mě příliš velkou hrdostí nenaplňuje a mnohdy se za ní spíše stydím.

Jaká je podle vás největší přednost Čechů?
Myslím, že Češi jsou dobromyslní lidé s velkou dávkou empatie a s úžasným smyslem pro humor.

A naopak největší negativní vlastnost?
Nevím, možná závist. Ale to nebude nejpíše ryze česká vlastnost. Každopádně se s ní občas setkávám. A pak také možná neochota či lenost vytvářet si své vlastní názory. Jako by Čechům občas scházela odvaha vybočit z řady. Být zkrátka sám sebou a nikoliv jen součást stáda.

Proč jste se rozhodl podpořit právě akci Říp 2013?
Z výše zmíněných důvodů, ale také proto, že sestava umělců, kteří na ní budou vystupovat, je partou úžasných lidí, skvělých přátel a jsem si jistý, že i zárukou bezvadné atmosféry na tomto koncertě.

Kam se chystáte na dovolenou?
Na letní dovolenou se stejně jako v předchozích letech nechystám nikam. V poslední době jsem si totiž uvědomil, že v letních měsících se nejlépe cítím doma v Česku. Je tu taková spousta míst, která stojí za shlédnutí, že by byl hřích trávit ji v cizině. Takže budu stejně jako v několika posledních letech harcovat po vlastech českých a prokládat to svými koncerty, a to je pro mě ta nejhezčí dovolená.

Co všechno připravujete pro své fanoušky do konce roku?
Protože všechny své aktivity v hlavě nenosím, tak si v tomto bodě dovolím odkázat své fanoušky na své webovky. Najdou zde vše, co se týká mé maličkosti. Od informací o mém novém albu až po termíny mých vystoupení. Takže www.martinmaxa.cz.

Země zaslíbená – Říp 2013
Projekt Bez medu to nejde pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana pořádá v sobotu 18. května od 9 hodin 1. ročník podřipského setkání přátel mléka, medu, ryb a zvěře nazvaný Země zaslíbená – Říp 2013. Jedinečná příležitost spojit návštěvu známého symbolu češství – legendární hory Říp – s atraktivním a zábavným programem. Přátele mléka, medu, ryb a zvěře spojil slavný výrok praotce Čecha: »To je ona, země zaslíbená – mlékem, medem a zvěří oplývající«, k zorganizování velké multi-zábavné akce. Včelaři, myslivci, rybáři a producenti mléka zde prostřednictvím svých organizací připravili pro návštěvníky celodenní program složený z koncertů, zábavných sportovních i vědomostních soutěží, pouťových atrakcí a certifikovaného výstupu na vrchol Řípu. Ve stáncích najdete produkty pořadatelských organizací – včelí produkty, zvěř, ryby a mléčné výrobky.
V rámci bohatého celodenního programu, který organizuje agentura Martin Production se bude od 15 hodin konat benefiční koncert za účasti známých osobností. Benefiční koncert se uskuteční pod záštitou 1. náměstka hejtmana Ústeckého kraje Stanislava Rybáka a radní Ústeckého kraje Jitky Sachetové. Na Řípu vystoupí Leona Machálková, Heidi Janků (na snímku), Martin Maxa, Martin France, Kamelie, Martina Balogová, Leona Šenková, Jan Bendig, Leona Černá, Pavlína Senič, muzikál Kapka medu pro Verunku, skupina Angels, Top Revival a další. Koncert moderuje Karel Voříšek.
V České republice žije přibližně 6450 mužů s krásným příjmením Čech. Kde jinde by se měli Čechové potkat nežli na hoře Říp, kde podle legendy stanul i jejich nejznámější jmenovec – Praotec Čech. Podaří-li se 18. května 2013 v době od 10 do 13 hodin zaregistrovat na vrcholu hory Říp minimálně desetinu všech Čechů, vytvoříme zápis do České knihy rekordů.
Vstupenky na celodenní akci stojí 80 korun a pro děti 50 korun, přičemž koncert už je v ceně vstupenky. Z každé prodané vstupenky bude věnováno 10 korun pro dětské a lůžkové oddělení Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem. Pořadatelé se budou snažit z této akce vytvořit každoroční tradici.

Více informací na webu: www.zemezaslibena.cz

Foto: www.martinproduction.eu