Libor Podmol: Na české silnice vyrážím raději autem

Do dalšího dílu talkshow TGM nebo-li Talkshow Geni a Míši přijal pozvání mistr světa ve freestyle motokrosu Libor Podmol, který je zároveň prvním neamerickým závodníkem, který vyhrál X Games. Michala zajímalo, jak začít s tímto sportem a kdy už se člověk může považovat za freestylového závodníka. Zeptal se: „Jak skočit nějaký skok, nepřijít ani o motorku, ani o život?“ Libor prozradil, že nové skoky trénuje do speciálního prostoru naplněného molitanem, teprve pak se odváží do terénu. Moderátoři také připomněli, že o Liborovi byl natočen dokument nazvaný Zítra bude líp, který získal Českého lva. Pak zkoumali, zda má nebo nemá Libor posunutý práh bolesti. Libor přiznal, že asi ano, protože například tři světové závody absolvoval se zlomenou navikulárkou. A rozpovídal se také o své zlomené klíční kosti. Nečekanou informaci na sebe prozradil i Geňa: „Já jsem se narodil jako freestylista, protože mi klíční kost zlomili při porodu.“ Zkrátka moderátoři Michal Suchánek a Richard Genzer si za aktivního režisérského dohledu Ondřeje Sokola povídají, ale také hrají s různými hosty v klubu La Fabrika. A my jsme nyní vyzpovídali Libora Podmola.


Jaké jste měl pocity? Převážila zvědavost, nebo strach?
Povídání s moderátory bylo strašně fajn. Těšil jsem se na ně, ale zároveň se trochu bál. Říkal jsem si, jestli si ze mě nebudou dělat hodně srandu. Ale strach ze mě hned spadl, připadal jsem si, jako kdybych se s nimi znal spoustu let. Jsem nadšený a nabitý energií.

Člověk, který skáče na motorce několik metrů vysoko i daleko a dělá s ní salta, se bál televizní kamery?
Já se bojím docela často, hlavně když nevím, co mě čeká. Strach má taky něco do sebe. Beze strachu by člověk neměl žádný pud sebezáchovy a mohl by se obzvlášť u tohoto sportu spíš zranit. Ale není dobré se strachu zas moc poddat, protože pak člověk není uvolněný a může udělat nějaké zbrklé věci, může být zbytečně ochromený obavou ze zranění a podobně. Se strachem se musí člověk naučit pracovat a musí si ho povolit jen do určitých mezí.

Měl jste za dobu, co se freestyle motokrosu věnujete, hodně zranění?
Nebylo jich tak moc, ale k nějakým jsem přišel. Musím se smířit s tím, že se věnuju sportu, který je o něco nebezpečnější než ostatní sporty. Kdybych hrál šachy, asi to bude jiné. Ale jako šachista bych se třeba zase mohl nabourat v autě, to člověk nikdy neví. Ostatně ono jezdit někdy v hustém provozu je možná nebezpečnější než skákat na motorce.

Proč jste si vybral právě freestyle motokros?
Pocházím z motorkové rodiny a freestyle motokros je nejnovější disciplína z motorkářských sportů. Baví mě nejen sport samotný, ale i atmosféra kolem něj a komunita lidí, kteří se okolo pohybují a mezi nimiž mám spoustu přátel. Protože láska k motorkám neznamená jen to, že se projedete na motorce a pak ji zase zamknete do garáže. Často cestujeme a moc nepobýváme doma a řešíme partnerské problémy a jiné věci, potkáváme se společně, máme stejné zájmy, spojují nás stejné radosti nebo starosti a je jedno, jestli je jeden z Čech a druhý třeba z Austrálie. Jsme hodně semknutí.

Je mezi vámi velká rivalita?
Není, spíš zdravé soupeření. Jasně, že každý z nás chce vyhrát. Ale když závod skončí, jdeme všichni společně na pivo. Každý z nás tomu sportu obětoval hodně úsilí, občas nás stojí i nějaké zranění, tak proč být ještě nepřáteli. Ale i my máme mezi sebou pár jedinců, kteří mezi nás nezapadají nebo se straní. Ale to je asi v každé skupině lidí, mezi sportovci i třeba umělci.

Když někam potřebujete dojet, nějaká běžná trasa, sednete na motorku nebo do auta?
Rozhodně do auta, protože na silnici je spousta nebezpečných řidičů, kteří jsou oproti motorkářům chránění karosériemi svých aut. Takže do městského provozu vyrážím jedině autem. Když jsem na závodech a cokoliv udělám špatně a zraním se, můžu si za to sám, jedu na svou zodpovědnost. Ale na silnici mám kolem sebe jiné řidiče, do kterých nevidím. Ale i já mám Harleye, na kterém se rád na silnici za hezkého počasí pomalu projedu a jízdu si užiju.

Máte dvě malé děti. Kdyby za vámi za pár let přišly, že chtějí dělat free style motokros, nechal byste je?
Nechal, ale doufám, že nepřijdou. Rád bych, aby hrály golf nebo tenis, abych se nemusel stresovat, že se jim něco stane. Ale vzhledem k tomu, že mě denně vidí na motorce, každou chvíli je u nás někdo, ať už Čech nebo cizinec, který je taky blázen do motorek, asi je to trochu ovlivní. Nebudu jim nic zakazovat, jsem milující táta stejně, jako byli moji rodiče a stejně jako oni si budu přát, aby děti dělaly to, co je baví.

Kam se teď momentálně chystáte?
Pojedu trénovat do Francie, v Čechách už není úplně ideální počasí na ježdění na motorce. O víkendu mě čeká závod v Košicích a po něm mistrovství světa v Číně. Do konce roku mě čekají ještě asi čtyři světové závody, taky budu nějaký čas ve Španělsku, tam se mnou asi pojede i rodina. Ale na Vánoce už budu doma.

Foto: TV Prima