Leona Šenková: Na hradě bych určitě nechtěla být sama v noci

Předloňský »Česko : Slovensko« a loňský »Duetový« benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska letos vystřídá již 16. ročník, tentokráte s nálepkou »Retro«. A představí se na něm nejen hvězdy 70. a 80. let jako například Miluška Voborníková, Jirka Zelenková, Vítězslav Vávra, Michaela Linková, Pavel Roth, Linda a Pavel, ale i Sámer Issa, Martin France, Jarek Šimek, Jitka Čvančarová, Leona Šenková, Marian Vojtko, Marek Černoch, nebo třeba Gabriela Goldová a řada dalších… Benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska se letos uskuteční v sobotu 2. srpna a my jsme si dnes popovídali s Leonou Šenkovou.


Co se vám vybaví, když se řekne »retro«?
Já jsem tu dobu nezažila. Snad se mi nebudete smát, když odpovím, že film Rebelove, barevné šaty, načesané účesy. Také si myslím, že mezi retro patří vše, co je už staré, jako třeba wolkmen.

Které písničky ze sedmdesátých a osmdesátých let se vám nejvíc líbí?
Jééé, tak těch je moc. Ráda si poslechnu písně Už nejsem volná, Blázen žárlí, Zahrada tichá. Jsem spíše na rockovou hudbu a to v Čechách byla určitě píseň Osmý den schází nám.

A které zpěváky té doby ráda posloucháte?
Ráda si poslechnu Petru Janů, Katapult, Olympic, Martu Kubišovou, Waldemara Matušku.

Dokážete si představit, že byste bydlela na hradě?
Určitě bych si to dokázala představit, je to temné a celkově i šílené. Já v takovém obrovském hradě. Projít místnost po místnosti, vyzkoušet si třeba i šaty té doby, najíst se ze starodávných talířů…ale určitě bych tam nechtěla být sama v noci, to bych si sebou vzala svou drahou polovičku.

Byla jste už někdy na hradě Houska?
Právě, že jsem tam nikdy ještě nebyla. Takže se už moc těším na další a nové dobrodružství. Prý to tam je krásné, o čemž nepochybuji. Určitě si sebou odnesu krásné vzpomínky.

Co se vám letos povedlo?
Teď ještě nemohu říct, co se mi povedlo, protože si právě dávám všechny věci dohromady. Tak až se mi to snad podaří, určitě dám echo.

Proč jste se rozhodla vystoupit na šestnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Byla jsem tam pozvána a touto cestou moc děkuji za pozvání. Ráda zpívám na nových místech, tak to určitě bude stát za to.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
No určitě s přáteli, s přítelem a rodinou u vody nebo na chalupě, tam je krásně u lesa. Také se někdy objevím v práci, což už není tak milé, ale to se nedá nic dělat.  Nejvíce se těším na koncerty, které mě čekají, to jsou nejkrásnější výlety.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Chtěla bych si nechat napsat pár nových písní a už konečně natočit nějaký ten videoklip. Tak mi držte pěsti, ať se to podaří.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před šestnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše největší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production