Jarek Šimek: Přitahují mě tajemné hrady a zámky

Předloňskou »vánoční Housku« a loňskou »Česko : Slovensko« letos vystřídá již půlkulatý 15. ročník, tentokráte s nálepkou »Duety« a představí se jak klasické dvojice, tak dvojice, které není zcela úplně běžné vidět na pódiích. A tak letos uvidíte například legendární duo Kamelie, které budou na této akci zpívat již potřetí, nebo další dvě úžasné dámy české popmusic Marthu a Tenu Elefteriadu, které naopak zavítají na Housku poprvé, tak jako první český muzikálový Dracula Daniel Hůlka nebo tzv. český zpívající kamionista s drsným hlasem Jiří Zonyga, či blonďatý zpívající sexsymbol Kateřina Brožová. Zazpívají i Jarek Šimek, Pavlína Senič, Martin France, Kamila Nývltová, Vlasta Horváth a řada dalších… A právě s Jarkem Šimkem jsme si popovídali.


Zajímá vás naše historie?
Naše historie je krásná a zajímavá. Nejvíce mě však baví období 15. Až 17. století. Přitahují mě tajemné hrady a zámky a také jejich pověsti.

Dokážete si představit, že byste bydlel na hradě?
Jako víkendovou romantiku bych to bral, ale na mě je to mnoho místností. Nechtěl bych pak vidět ten účet za eletriku.

Byl jste už někdy na hradě Houska?
Mnohokrát a vždy to byl skvělej zážitek plnej duchů.

Co se vám letos povedlo?
Napsal jsem novy singl známému italskému duu Jalisse, který se hraje na radiích v mnoha evropských zemí i v Americe. Náhodou zrovna teď poslouchám svou píseň na italském radiu Vera. Teď spolupracuji s nejslavnější italskou skupinou Pooh a chystám jim remix jejich největšího hitu. Pracuji na svém tanečním projektu, který mířím do zahraničí a povedlo se mi dostat jako mezinárodní porotce na největší hudební festival východní Evropy.

Jaký je váš nejoblíbenější duet?
Endless love.

Nazpíval jste několik duetů, který z nich považujete za nejpovedenější a s kým se vám nejlépe zpívalo?
S Tebou se neloučím s Ivetou Bartošovou a Vodopád s Raego.

Kdybyste si mohl vybrat, s kým byste chtěl natočit duet?
Je těch by bylo. Asi s Mariah Carey.

Proč jste se rozhodl vystoupit na patnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Tahle akce je má srdcová a rád podpořím dobrou věc.


Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Velice pracovně. Budu natáčet videoklip do Itálie s Jalisse Dava své klipy a dostal jsem možnost vydat výběrové CD svých písní. Dále pokračovat ve spolupráci s Andrem Andrei a Davide Mattioli.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Vystoupení, nové písně a jak už jsem řekl i nové videoklipy.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production