Jana Paulová: Teprve láska z nás dělá lidské bytosti

Čtvrtý ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… se uskuteční v sobotu 14. června 2014 na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne už v 11 hodin a vstup na něj bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků mezi nimiž nebude chybět ani herečka a občas i zpěvačka Jana Paulová, kterou jsme vyzpovídali.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
Něco, bez čeho bychom byli jen těla určená k přijímání a vylučování stravy. Teprve láska z nás dělá lidské bytosti.

Co pro vás v životě vůbec znamená láska?
Všechno.

Dokázala byste žít bez lásky?
Jako nemůžu žít bez vody a vzduchu, nemůžu žít bez lásky.

Věříte v lásku na první pohled?
Ano.

Co všechno jste ochotná pro lásku udělat či obětovat?
Cokoliv.

Byla jste už někdy na Martinském mlýně?
Ne nikdy.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
Protože věřím organizátorům, že vynakládají naše společné úsilí pro užitečnou věc.

Koho nebo co máte v životě nejraději?
Tu sílu, která nás chrání a vede.

Jak prožijete letošní léto?
Co já vím. Svůj volný čas neplánuju a dovoluji si luxus totální improvizace.

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
Své pracovní plány si raději nechávám pro sebe, protože jak říká krásné přísloví »Řekni bohům o svých plánech a oni se ti vysmějí«.

Kdo je Jana Paulová?
Jana Paulová má kořeny v umělecké rodině, jejím otcem byl operetní zpěvák, režisér a libretista, v neposlední řadě také filmový herec František Paul (1898-1976), matka Eva Šenková (1923-2004) byla zpěvačkou v Karlínském divadle. Již v rodinném zázemí měla tedy předpoklady k tomu, aby se vydala na uměleckou dráhu. V dětství prošla první hereckou průpravou v rámci dramatického kroužku Jiřiny Stránské. Po základní škole nastoupila na hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře, odkud po dvou letech přešla na DAMU, kterou absolvovala v roce 1976. Ještě před dokončením studií se Paulová dostala mezi vyhledávané herečky nejmladší generace, a to především v televizi, kde hrála v inscenacích a seriálech (hrála například ve dvou dílech TŘICETI PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, 1974; dále NEJMLADŠÍ Z RODU HAMRŮ, 1975), ze seriálových rolí se sluší připomenout zdravotní sestru Veroniku v Týništi v NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA (1977). Mezitím také absolvovala svůj filmový debut ve slovenském psychologickém dramatu KONCERT PRE POZOSTALÝCH (1977).


Teprve v roce 1979 získala Paulová divadelní angažmá, nastoupila do Semaforu, kde se připojila k herecké skupině Josefa Dvořáka. Po jeho boku excelovala ve hrách Má hlava je včelín nebo S Pydlou v zádech (z tohoto představení byl také pořízen televizní záznam). Pohostinsky začala hrát také v Národním divadle a Divadle E. F. Buriana, zaujala svými kreacemi i na scéně Hudebního divadla v Karlíně (Někdo to rád horké, Pohádka máje, Cikáni jdou do nebe), kde hostovala v letech 1980-1988. Od roku 1987 byla pak členkou souboru Městských divadel pražských, kde se uplatnila ve hrách Smutek sluší Elektře nebo Bílé manželství. V poslední době Janu Paulovou můžeme vidět v představeních Divadla Kalich, hraje v komediích Natěrač nebo Drahouškové.


I po nástupu do Semaforu hrála Paulová před kamerou, vytvořila například hlavní role ve filmech HAVÁRIE (1985) nebo DRUHÝ TAH PĚŠCEM (1985), tyto snímky jsou však již dnes zapomenuté. Více se uplatnila v televizi, pokračovala v účinkování v seriálech, hrála v četných pohádkách a inscenacích, ve velkolepých zábavných pořadech Československé televize 80. let projevila také pěvecké a pohybové nadání. Zpěvu se později věnovala v 90. letech, po roce 1997 na několik let přerušila hereckou kariéru a se svým hudebním projektem A proč ne vystupovala po celé republice. Mezitím si zahrála větší roli ve filmu CEREMONIÁŘ (1996), televizním divákům se připomněla kromě inscenací a seriálů také sitcomem TV Nova NOVÁCI (1996). V oblasti filmu získala Paulová v poslední době diskutabilní popularitu hlavní rolí v komediích KAMEŇÁK (2002), KAMEŇÁK 2 (2003) a KAMEŇÁK 3 (2004).
V posledních letech se Jana Paulová věnuje cestování a své zážitky z cest publikovala v úspěšné knize Jak běžet do kopce (2006).
Manželem Jany Paulové je od roku 1977 jazzový hudebník Milan Svoboda (*1951); mají spolu dvě dcery. Stále usměvavá herečka je k vidění nejen na televizních obrazovkách v nových inscenacích, ale i v Divadle Kalich. Věnuje se také hudbě, vydala dokonce sólové album nazvané A proč ne.

Kdo má rád… s hvězdami na Martinském mlýně
Něco málo ke třem předchozím ročníkům: Před třemi lety se na Martinském mlýně uskutečnil historicky první ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… pod taktovkou agentury Martin Production (www.martinproduction.eu ).
Byť přes počáteční házení klacků pod nohy se první ročník povedl a pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice Prachatice vybralo přes 63.000 korun, které si na podiu převzal ředitel této nemocnice Michal Čarvaš.
Druhému ročníku zpočátku nepřálo počasí, protože už předchozího večera lilo jako z konve, ale i přesto dorazilo na Dětský den 450 dětí (jednou tolik, co na ročník první) a na večerní koncert, kde už i svítilo slunce dorazilo kolem 500 lidí.
Začínalo se Dětským dnem, kdy kolem Mlýna a jeho přilehlého rybníka byly rozestavěny pohádkové bytosti v podobě čarodějnice Bludimíry, vodníka, čerta, hejkala, mlynáře, Karkulky ad., u kterých děti plnily jednotlivé disciplíny.
Na tento Dětský den navazoval již zmíněný benefiční koncert, jehož výtěžek opět připadl nemocnici Prachatice a to konkrétně na Dětské a novorozenecké oddělení.
Při loňském třetím ročníku naopak počasí přálo a dětí přišlo přibližně 600 a na koncert dorazilo kolem 1000 lidí. Z vybraných financí se koupil na Dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice  lékařský přístroj EKG Holter.
No a v letošním roce budou na děti opět čekat kolem rybníka a v přilehlém lese pohádkové bytosti, u kterých budou opět plnit různé úkoly a pokud vše splní, dostanou opět Diplom a dárky. Kromě různých disciplín na ně také čekají různé atrakce: například atrakce z IQ Landie z Liberce, trampolína, skákací hrad a také stánky s cukrovinkami – cukrovou vatou, tureckým medem, nugátem, zmrzlinou apod.
Na koho se můžete těšit na letošním čtvrtém ročníku benefičního koncertu od 18.00 hodin? Vašo Patejdl, Jana Paulová, Martin France, Jana Kocianová, Roman Vojtek, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda, Hana Křížková, Martin Harich, Kamila Nývltová, Zuzana Nová, Dáša Zázvůrková, Markéta Zehrerová, Pavel Houfek a Gábina Goldová. Večerní koncert moderuje Markéta Mayerová. Dětským odpolednem vás bude provázet Michaela Marková.

Něco málo z historie mlýna….
První dochované dokumenty ze dne 27. května roku 1876 hovoří o tom, že vlastnické právo se vkládá manželům Františkovi Bicanovi na polovici a Anně Bicanové na polovici, kteří podstupují mlýn po pouhých osmi letech Václavu a Kateřině Rudolfovým.
Mlýn pak celkem často měnil své majitele a to prodejem i dědickým právem a nebyl výrazně přestavován. Poslední majitelé se jmenovali Kratochvílovi a jejich portréty jsou k vidění na čestném místě v mlýnici. Starousedlíci z Hrádku hovoří o tom, že v té době byla v jedné jeho části hospoda.
Teprve ve dvacátém století se stal majetkem syndikátu novinářů, kteří jej nechali kompletně zrekonstruovat. Z bývalé stodoly vznikla ubytovací část a z mlýnice pak část restaurační. Mlýn pak sloužil syndikátu více než dvacet let a nesl jméno Na Kratochvíli.
V roce 2001 se majitelé rozhodli mlýn odprodat v dobrovolné dražbě a tehdy se mlýn stal majetkem Martiny Doudové, jejíž jméno v současnosti nese. Opět jej čekala další rekonstrukce. Byla přestavěna ubytovací část, zřízeno sociální zařízení a změnila se i dispozice pokojů. Upraveno je i okolí mlýna a v roce 2004 byl vybagrován rybník, pod jehož hrází stojí vlastní stavba. Po řadě let se do mlýnice vrátily i výše zmíněné portréty.

Kdo má rád… na Martinském mlýně
sobota 14. června 2014
IV. ročník benefičního koncertu a dětského dne
dětský den – od 11.00 hodin – zdarma
benefiční koncert – od 18.00 hodin

Foto: Martin Production