Peter Nagy Slaví 65. narozeniny se třemi elpíčky

Minulý rok vyšlo v reedicích pět alb (Chráň svoje bláznovstvá, Mne sa neschováš, Myslíš na to, na čo ja?, Ale a Peter Nagy v Štúdiu S) zpěváka, skladatele a textaře Petra Nagyho. Nyní se edice rozšiřuje o další tři tituly – Šachy robia človeka, Finta a 008.

„Jsem rád, že i tyto tři alba se »znovu narodily«,“ komentuje zpěvák vydání reedicí. „Mnoho fanoušků se mne poslední roky ptá, zda se nedají sehnat. Pravdou je, že v době když vycházely na CD v devadesátých letech, byly tyto hudobní nosiče extrémně drahé a navíc vycházely v malých omezených nákladech. Dnes mají lidé šanci si je znovu koupit. Bonusem je, že album Peter NAGY 008 nikdy dosud nevyšel na vinylu! Pochází totiž v roku 1996, tedy z období kdy končila výroba klasických LP desek. Dnes ale zvítězila nostalgie a jemnost analogových gramofonů. Pokud máte rádi píseň Až sa znova narodím, tak při této trojici LP, ale i CD to platí stoprocentně!“ přiznává Peter Nagy.

Páté studiové album Petra Nagyho Šachy robia človeka vyšlo v roce 1989 krátce po jeho dvou speciálních projektech (album pro děti Peter, Vašo a Beáta deťom a koncertní unplugged albu Peter Nagy v Štúdiu S). Peter tímto albem navázal na poetiku svých předchozích studiových alb a opět přineslo vyváženou kolekci nápaditých hitových písní (Korálky od Natálky, Lenivý august) a obsahově i výrazově hlubších lyrických skladeb (Dočiahni ma, Keď si chorá). Albu dominuje největší hit Petrovy kariéry Aj tak sme frajeri.

V roce 1990 vydal Peter Nagy další album pro děti (Hrajme sa na Petra) a zároveň šesté studiové album Finta. Je to poslední album, na kterém spolupracoval se svým nejbližším uměleckým partnerem, skladatelem a producentem Juliem Kinčekem. I na tomto albu dokázal Peter skloubit výrazné hitové písně (Pieseň za korunu, Chlapci z lampárne, Máš čo máš) s hlubšími nadčasovými skladbami (Zachráňte ľudí pred ľuďmi). Album uzavírá jedna z nejpozoruhodnějších Petrových písní, kolovrátkovo-pouťová, ale ve skutečnosti velmi hluboká a výstižná Stará pravda.

008 je studiové album Petra Nagyho z roku 1996. Je to první album, které Peter nahrál pro nadnárodního vydavatele (BMG Ariola) s novou sestavou své doprovodné skupiny Indigo. Peter zde přinesl zajímavý posun k americké exotice, o čemž svědčí nejen názvy některých písní (Waikiki Raga, Bahama Conga, Route 66, ale i celkové hudebně-výrazové ztvárnění jednotlivých písní. Třešničkou na dortu je prvoplánově recesistický, ale ve druhém plánu tradičně nagyovsky dvousmyslný a hluboký Krásny zadok.

 

Cena LP: 439 Kč, CD: 289 Kč

 

Peter pre svojich priaznivcov tento rok na jar chystá dva veľké koncerty – 18. apríla v Prahe (Lucerna) 20. apríla v Bratislave (Stars Auditorium). Koncerty s názvom Peter Nagy a Indigo 105 pripravil na oslavu svojho životného jubilea a pôsobenia skupiny Indigo na hudobnej scéne.

Foto: Opus / Warner Music