Jana M. Brůžková: Máme v sobě vše, co pro svoji cestu potřebujeme

Nakladatelství MV knihy vydalo pohádkový příběh valašské spisovatelky Jany M. Brůžkové – Skřítkové. „Kniha je motivačním příběhem o snění, poznání, hledání a nalezení – čili rodinné čtení pro malé i velké děti,“ říká o knížce Jana M. Brůžková.

Jana-M-Bruzkova-kniha1

Jano, představte nám svou první knížku?

Celobarevná dětská kniha Skřítkové přináší na 160 stranách celkem devět na sebe navazujících kapitol příběhu skřítka Prnďulíčka, který se rozhodne vydat na cestu za svým snem. Na cestě ho čeká mnoho milých i nemilých překvapení a setkání. Každé takové setkání ho něčím obohatí. Nejprve se potkává s žabkou Špulinkou, která mu dá vzácné rady, poté s panem Sovou, který mu poví o jednom opuštěném domečku, větrném mlýnu v blízkosti lidského obydlí, který se Prnďulíček rozhodne najít. Cesta však není jednoduchá a skrývá pro skřítka mnohá dobrodružství. V lese se Prnďulíček setkává s lesním skřítkem Šikulkou, který se ocitá v nesnázích. Prnďulíček podává Šikulkovi pomocnou ruku a toto netradiční setkání zasadí semínko hlubokého přátelství. Najednou se na cestě za svým snem ocitnou hned dva skřítkové. Podaří se skřítkům opravdu uskutečnit jejich sen a dojít až do cíle?

Skritkove - Jana M. Bruzkova

Vaše první kniha je na světě. Jaký je to pocit být spisovatelkou?

Pocit je to neskutečně krásný. Jsem doslova opojena radostí. Když si v knize listuji, dívám se na názvy jednotlivých kapitol a na milé obrázky, hlavou mi běží celý příběh skřítků jako film v těch nejkrásnějších pestrých barvách. I já zářím štěstím a v duchu prožívám nekonečnou radost stejně jako skřítkové v příběhu, kteří se stali nedílnou součástí našeho osobního rodinného života. Toto nadšení s námi sdílí i ostatní členové rodiny, kteří se radují, že z mého osobního příběhu, jež jsem prožila, vzešla tato »kouzelná« knížka pro děti. Tímto uskutečněním jsem splnila svůj slib a jedna životní etapa byla završena… Těším se ze společného nadšení a cítím se s nimi láskyplně.

Jaká byla reakce vašeho syna Tomáše, když poprvé knihu uviděl?

Tomík měl velkou radost! Usmíval se, neustále si v knížce listoval a řekl mi, že se na skřítky tolik těšil. Musím se přiznat, že když jsem zahlédla jeho zářící oči a líbezný upřímný úsměv na tváři, vyhrkly mi do očí slzy dojetí. Byl to krásný okamžik dojetí, objetí, pohlazení, radosti a hřejivého štěstí. Řekl mi: „Paní spisovatelko, jsem si jistý, že se bude kniha dětem moc líbit!“ (smích) A to mi přišlo tak milé a taky vtipné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kdo knihu ilustroval a jak se vám spolupracovalo?

Knihu ilustrovala Gabriela Marková z Nového Jičína, která je velmi milá, má ráda děti, vede výtvarné kroužky a je velmi aktivní a kreativní i v mnoha jiných směrech. Můžu říct, že obrázky skřítků malovala s otevřeným srdcem a s plným porozuměním mým představám. Myslím, že oba skřítky vystihla úžasně. S Gabčou se mi spolupracovalo velmi dobře, nádherně a již nyní se těším na náš další společný projekt.

Co můžete čtenářům o knize ještě prozradit?

Kniha je milá a skřítkové veselí. Věřím, že se Skřítkové stanou milými společníky všech dětí, převážně pak těch, které potřebují špetku potěšení a povzbuzení. Skřítkové jsou motivačním pohádkovým příběhem a tak kromě všelijakých veselých historek obou skřítků v ní nejen děti najdou skryté moudrosti, které běžně vnímáme a setkáváme se s nimi v každodenním životě. Prostřednictvím různých příhod pak pochopí, jak důležité je radovat se a věřit ve vlastní schopnosti a jedinečnost každého z nás. Příběh skřítků také učí věřit, že všechny nemilé a těžké situace mají své řešení a dají se vždy zvládnout. Jak říká Prnďulíčkovi v knize moudrá a tajemná žabka Špulinka: „Máš v sobě vše, co pro svoji cestu potřebuješ.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V čem je vaše kniha ještě jedinečná?

Na konci knihy děti naleznou svou takzvanou osobní stránku s oběma skřítky, kde si mohou namalovat svůj vlastní svět skřítků, obrázek dle jejich vlastní fantazie. Tak jak ho vnímají. Osobní stránka má sloužit také jako zvláštní místo, kde si mohou děti napsat svoje tajné přání nebo sny, které by chtěly uskutečnit. Skřítkové Prnďulíček a Šikulka pak budou stále s nimi, budou je podporovat v jejich cestě a dohlížet na to, aby se pro ně přání uskutečnily ve správném čase a v té nejvhodnější a nejlepší podobě. Tím se mohou i děti stát součástí této knihy, příběhu dvou skřítků. (smích)

Knihu jste napsala v době, kdy jste bojovala s vážnou nemocí…

Ano, knihu jsem napsala krátce po narození svého syna, kdy jsem trávila spoustu času v nemocnici a trápila se, že nemůžu mít Tomáška u sebe. Tento čas jsem nesla velmi těžce a tak jsem si řekla, že pro něj napíšu příběh skřítků. Věřila jsem, že mi toto poslání pomůže k uzdravení, a tak se opravdu stalo. A protože jsem za svůj život velmi vděčná, rozhodla jsem se, že knihu na vlastní náklady vydám a potěším tak i jiné děti. V souvislosti s tím mne napadlo, vymyslet Projekt Skřítkové, který je primárně zaměřen na podporu onkologicky či jinak vážně nemocných dětí. Kniha vznikla v době, kdy jsem sama bojovala s rakovinou a tak z vlastní zkušenosti vím, co pacienti a jejich rodiny prožívají. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla, že tisíc kusů knihy věnuji onkologicky či jinak vážně nemocným dětem a ze zbývajících knih, které jsou již nyní v prodeji, věnuji deset procent z každého prodaného výtisku Dětskému hematoonkologickému oddělení Faktultní nemocnice Ostrava Poruba. Věřím, že se skřítkové stanou milými společníky dětí, které tráví spoustu času v nemocnici nebo v dlouhodobé domácí péči. Projekt Skřítkové plánuji postupně rozvíjet i o další aktivity, které budou převážně zaměřeny na podporu těmto pacientům.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mohou se do Projektu Skřítkové zapojit i ostatní?

Zapojit se může samozřejmě úplně každý, čím víc nás bude, tím lépe. Již nyní mne nesmírně těší s jakou vstřícností a podporou mého záměru se mi od všech známých i cizích lidí dostává a s jakým nadšením se setkávám. Děkuji všem, kteří chtějí pomáhat ostatním za jejich otevřené srdce. Být součástí tohoto projektu je velmi snadné, podpořit ho můžete prozatím například zakoupením knihy nebo sdílením informací o záměru tohoto projektu mezi ostatní. Další možnosti a informace například o plánovaných podpůrných akcích, besedách a tak dále budou postupně zveřejňovány na webových stránkách www.projektskritkove.cz

Plánujete i v psaní dále pokračovat?

Ano, samozřejmě a s velkou radostí! Již nyní začínám psát druhý díl skřítků, ve kterém se objeví kromě stávajících hrdinů i nové postavičky, které si děti určitě zamilují. Prozradím zatím jen malinko. Děti se mohou těšit například na neustále ustrašeného tchoře Ferdinanda nebo na lesního hejkala Šipinku, kteří patří k mým oblíbeným… (smích)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Info o knize:

Název: Skřítkové

Autorka: Jana M. Brůžková

Ilustrace: Gabriela Marková

Formát: B5 (165 x 235 mm)

Počet stran: 160

Cena: 299,- Kč

Objednávky: www.projektskritkove.cz

O autorce:

Jana M. Brůžková je obyčejná usměvavá holka z Valašska, motivační koučka a začínající spisovatelka. Před léty ji lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin ve druhém měsíci těhotenství. Rozhodla se bojovat a svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrát. V průběhu nemoci porodila zdravého syna a teprve poté podstoupila razantní léčbu. V posteli – v leže na oddělení JIP začala psát do svého zápisníku v tvrdých deskách pro svého syna knihu, pohádkový příběh Skřítkové. Knihu se jí podařilo dopsat do konce a ona se uzdravila. Nyní se rozhodla tento motivační pohádkový příběh na vlastní náklady vydat a jeho prodejem podpořit onkologicky nemocné děti.

Facebook: https://www.facebook.com/jmbruzkova

Foto: MV knihy, www.projektskritkove.cz