Největší pes na světě

Češi jsou národem milujícím psy, a tak vám na Prima Zoom představíme ty největší z nich. Nejsou to žádní drobečci do kabelky a jejich majitelé na to musí denně myslet. Například německá doga, kterou vlastní Claire z britského Essexu, je tak velká, že když ji vidí jakýkoli potenciální nový přítel, okamžitě mizí. Rocco zase dorostl do tak úctyhodných rozměrů, že se jeho americká rodina musela přizpůsobit a začít žít doslova ve velkém, aby se vešel. Velšanka Julie pak musela za svou odvěkou posedlost velkými psy zaplatit neméně velkou cenu – ztroskotalo kvůli tomu její manželství. Film Největší pes na světě odhaluje klady a zápory vlastnictví velkých psů, včetně vysokých nákladů nebo nekonečné péče o ně. Který z nich je ale ten úplně největší na světě? Prima Zoom – to je vždy o kousek větší podívaná.

Biggest Dog_00_01_34MB

Zamilujte si psí obry:

26. 1. – 21.00 h. – Největší pes na světě

Největší pes na světě (repríza v úterý 29. ledna od 17 h.)

V úvodu zamíříme do Británie za majiteli a milovníky obřích německých dog. První je tu taxikářka Claire, která má doma obry hned dva – 90kilového Freddyho a jeho sestru Fleur. Od štěňat s nimi bydlí v domě, kde se postupně vše přizpůsobilo a gauče se mění jako na běžícím páse. Je to jen jeden z výdajů, které činí ročně přibližně 12,5 tisíce liber (krmivo, odměny, veterinář atd.). Další obr žije u Bryana a Julie ve Walesu, Major je kuriozitou pro okolí, vypadá spíš jako poník (je dokonce větší než shetlandský poník). Jeho snídaně se skládá z 2 kg drštek, 2 litrů mléka a 6 vajec – to je celkem přes 3000 kalorií!

Biggest Dog_00_07_34MB

Za dalším obrem jménem Rocco míříme do USA, kde je situace obdobná. Majitelé k Roccovi pořídili jeho mladší sestru Daisy, na procházkách je lidé zastavují, aby si udělali fotku nebo zavtipkovali, kde prý nechali sedlo. Trojice Rocco, Major a Freddy jsou uchazeči o rekord v kategorii nejvyšší žijící pes, nyní je tento titul volný. Bryan a Julie navštěvují restauraci, kam mohou i psi, a jako všude jsou velkou raritou. Podobně je na tom i Claire s Freddym a Fleur, přepravuje je v mikrobusu a v restauraci bojuje s jejich neposlušností. Protože je problém takové obry někam vzít, přátelé chodí za majiteli domů. Claire je kvůli psům sama už čtyři roky, nedokáže ani začít normální vztah – psům věnuje prakticky celý den, když musí do práce, zastoupí ji podnájemník. Za Majorem se sjíždí tisk – informace o možná nejvyšším psovi na světě se rozšířila velmi rychle. Život s tak velkými psy není snadný a majitelé si mnohdy takového obra rozmyslí. Sledujeme jedno takové rozloučení, ke kterému majitel dospěl až v deseti letech jeho německé dogy. Přišel o ženu a pes se zdá být nešťastný. On na něj nemá čas, a tak si myslí, že psovi bude jinde lépe. Podobně existují i další útulky pro německé dogy, kde je vše větší – klece, misky, prostě vše. Mladší psi mají naději na nalezení nového majitele, ti starší tu často dožívají, zřízen tu byl i psí hřbitov. Daň za velikost německých dog je krátký život – nejvíce je trápí srdeční selhání a problémy s klouby. Doga, která opustila po deseti letech majitele, nachází nový domov, pěstouni mají už jednu dogu – noví psí parťáci se rychle sžívají, a tak jde vše na výbornou. Claire usedá do svého taxi, na několik hodin vyráží na směnu. Nevydrží ale bez svých miláčků dlouho, maximálně čtyři hodiny, dokonce je sleduje přes webkamery.

Biggest Dog_00_05_34MB

Do měření zbývají už jen dny, majitelé porovnávají konkurenci a tipují, kdo bude vítěz. Den D je tu, rozhodčí z Guinnessovy knihy rekordů a veterinářka s měrnou tyčí přichází za Freddym. Ten je ale natolik neposlušný, že se změřit nenechá a dvojice souhlasí, že přijde ještě jednou jindy. Pokud to nevyjde ani napodruhé, bude Freddy vyloučen. Měření Majora ve Walesu probíhá bez problémů, nakonec se poštěstí i s Freddym, se kterým přišla pomoct ještě Claiřina matka. Rocco v USA už je také změřen, a tak zbývá vyhlásit výsledky. Kdo nakonec zvítězí s výškou 1,035 m a porazí konkurenty, byť jen o centimetry?

Foto: TV Prima