Jana Kocianová: Leto strávim na chate v Malých Karpatoch

Čtvrtý ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… se uskuteční v sobotu 14. června 2014 na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne už v 11 hodin a vstup na něj bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků mezi nimiž nebude chybět ani Jana Kocianová, kterou jsme vyzpovídali.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
Na otázky o láske nebudem odpovedať, vidí sa mi to trochu predčasné, nemám ešte toľko skúseností, aby som mohla o láske rozprávať. To prenechám tým skúsenejším a mladším…

Byla jste někdy na Martinském mlýně?
Na Martinském mlýne som ešte nikdy nebola. Južné Čechy som spoznala za čias môjho koncertovania po celej vtedajšej Československej republike a odvtedy sa tam vždy rada vraciam. Je to krásna krajina a sú v nej okrem krásy ukryté aj spomienky na moju mladosť, kedy bolo všetko super a mala som pocit, aký mávajú mladí ľudia, že mi patrí celý svet. A v južných Čechach sa mi ten pocit opäť vracia.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
Aké dôležité je zdravie si často uvedomujeme až vtedy, keď sa objavia nejaké ťažkosti, alebo dokonca choroba. Dospelý človek sa s tým dokáže do istej miery aj sám popasovať, no deti sú celkom odkázané na pomoc druhých. A keďže dnes často chýbajú finančné prostriedky na liečenie, považujem účasť na tomto benefičnom koncerte za veľmi milú príležitosť prispieť aj svojou troškou do mlyna. Medzi môjmi príbuznými sa tiež nachádzajú takí, ktorí v detstve súrne potrebovali odbornú lekársku pomoc. Takže pomoc každému dieťaťu vidím ako možnosť aspoň čiastočne splatiť pomoc, ktorú iní pomohli poskytnúť mojim blízkym.

Jak prožijete letošní léto?
Leto strávim asi na našej chate v Malých Karpatoch, pred pár týždňami som podstúpila chirurgický zákrok, potrebujem istý čas na rekonvalescenciu. A prírodné prostredie považujem v tejto súvislosti za najvhodnejšie. V tomto prípade to platí o to viac, že budem mať okrem čistého vzduchu a zelene okolo seba ešte aj dobrý pocit, že som možno svojim vystúpením aspoň trošku niekomu pomohla. Kvapka ku kvapke…

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
A toto je aj moja odpoveď na otázku, čo pripravujem na jeseň. V každom prípade chcem spievať a spievať. Či sa moje plány – a ktoré – budú realizovať závisí od mnohých okolností. Všetko bude zavčasu oznámené na mojej webovej stránke, či na stránke môjho fankklubu na Facebooku.

Kdo je Jana Kocianová?
Narodila se na Záhoří, vyrůstala v Bratislavě. V roce 1968 vyhrála televizní soutěž začínajících zpěváků Zlatá kamera. Vzápětí odešla na tříleté hudební angažmá do zahraničí. Po návratu začala éra jejích úspěšných rozhlasových nahrávek Kudy jít, Zahoď starosti, Nekonečná láska. V Opusu jí vyšly první singly i první LP. V roce 1972 přišla nabídka od Karla Gotta – Janin alt ladil výborně s altem Jitky Zelenkové a tak se staly jeho vokalistkami.
Po dvou letech se rozhodla odejít a realizovat svůj vlastní koncertní program. Podařilo se jí pro dvojici Lasica – Satinský vybavit veřejné účinkování po dlouhodobém zákazu, který měli v době normalizace. Proběhlo přes 200 repríz tohoto programu. Spolupráce vyvrcholila v legendárním televizním Silvestru s písní C’est si Bon s nezapomenutelným výstřihem na zádech Janky i Jula Satinského.
Na festivalu Bratislavská lyra zpívala mnohokrát, jednou získala stříbro a třikrát zlato.
Úspěšně reprezentovala i na zahraničních festivalech – v Sopotech, Splitu, Ljublani, Drážďanech, na Kubě, Maltě, na bularském Zlatém Orfeovi, v rakouském Villachu či v irském Castlebar. S kapelou koncertovala v Evropě, Asii, dokonce i v Laosu, Vietnamu a Kambodži.
Zpívala celou řadu duetů například s Karlem Duchoněm, Karlem Černochem, Jitkou Zelenkovou apod. Vydala 16 alb a desítky singlů.
Vždy se ráda pohybovala v různých hudebních žánrech. Psali pro ni skladatelé populární hudby, ale i bigbíťáci jako Pavol Hammel a Dežo Ursíny. Natočila album slovenských lidových písní. Cikánské nazpívala s Antonínem Gondolán a s kapelou Jana Berkyho Mrenica natočila celé album. Je jedinečnou interpretkou jazzových tradicionálů, spirituálů a gospelů. Zejména po roce 1989 spolupracovala s mnoha slovenskými a českými jazzmeny. Absolvovala pět turné po dánských kostelích, klubech a festivalech.V posledním období koncertuje s 24-členným Art Music Orchestra, kde průměrný věk muzikantů je cca 20 let.

Více infa na: www.jankakocianova.sk

Kdo má rád… s hvězdami na Martinském mlýně
Něco málo ke třem předchozím ročníkům: Před třemi lety se na Martinském mlýně uskutečnil historicky první ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… pod taktovkou agentury Martin Production (www.martinproduction.eu ).
Byť přes počáteční házení klacků pod nohy se první ročník povedl a pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice Prachatice vybralo přes 63.000 korun, které si na podiu převzal ředitel této nemocnice Michal Čarvaš.
Druhému ročníku zpočátku nepřálo počasí, protože už předchozího večera lilo jako z konve, ale i přesto dorazilo na Dětský den 450 dětí (jednou tolik, co na ročník první) a na večerní koncert, kde už i svítilo slunce dorazilo kolem 500 lidí.
Začínalo se Dětským dnem, kdy kolem Mlýna a jeho přilehlého rybníka byly rozestavěny pohádkové bytosti v podobě čarodějnice Bludimíry, vodníka, čerta, hejkala, mlynáře, Karkulky ad., u kterých děti plnily jednotlivé disciplíny.
Na tento Dětský den navazoval již zmíněný benefiční koncert, jehož výtěžek opět připadl nemocnici Prachatice a to konkrétně na Dětské a novorozenecké oddělení.
Při loňském třetím ročníku naopak počasí přálo a dětí přišlo přibližně 600 a na koncert dorazilo kolem 1000 lidí. Z vybraných financí se koupil na Dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice  lékařský přístroj EKG Holter.
No a v letošním roce budou na děti opět čekat kolem rybníka a v přilehlém lese pohádkové bytosti, u kterých budou opět plnit různé úkoly a pokud vše splní, dostanou opět Diplom a dárky. Kromě různých disciplín na ně také čekají různé atrakce: například atrakce z IQ Landie z Liberce, trampolína, skákací hrad a také stánky s cukrovinkami – cukrovou vatou, tureckým medem, nugátem, zmrzlinou apod.
Na koho se můžete těšit na letošním čtvrtém ročníku benefičního koncertu od 18.00 hodin? Vašo Patejdl, Jana Paulová, Martin France, Jana Kocianová, Roman Vojtek, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda, Hana Křížková, Martin Harich, Kamila Nývltová, Zuzana Nová, Dáša Zázvůrková, Markéta Zehrerová, Pavel Houfek a Gábina Goldová. Večerní koncert moderuje Markéta Mayerová. Dětským odpolednem vás bude provázet Michaela Marková.

;

Něco málo z historie mlýna….
První dochované dokumenty ze dne 27. května roku 1876 hovoří o tom, že vlastnické právo se vkládá manželům Františkovi Bicanovi na polovici a Anně Bicanové na polovici, kteří podstupují mlýn po pouhých osmi letech Václavu a Kateřině Rudolfovým.
Mlýn pak celkem často měnil své majitele a to prodejem i dědickým právem a nebyl výrazně přestavován. Poslední majitelé se jmenovali Kratochvílovi a jejich portréty jsou k vidění na čestném místě v mlýnici. Starousedlíci z Hrádku hovoří o tom, že v té době byla v jedné jeho části hospoda.
Teprve ve dvacátém století se stal majetkem syndikátu novinářů, kteří jej nechali kompletně zrekonstruovat. Z bývalé stodoly vznikla ubytovací část a z mlýnice pak část restaurační. Mlýn pak sloužil syndikátu více než dvacet let a nesl jméno Na Kratochvíli.
V roce 2001 se majitelé rozhodli mlýn odprodat v dobrovolné dražbě a tehdy se mlýn stal majetkem Martiny Doudové, jejíž jméno v současnosti nese. Opět jej čekala další rekonstrukce. Byla přestavěna ubytovací část, zřízeno sociální zařízení a změnila se i dispozice pokojů. Upraveno je i okolí mlýna a v roce 2004 byl vybagrován rybník, pod jehož hrází stojí vlastní stavba. Po řadě let se do mlýnice vrátily i výše zmíněné portréty.

Kdo má rád… na Martinském mlýně
sobota 14. června 2014
IV. ročník benefičního koncertu a dětského dne
dětský den – od 11.00 hodin – zdarma
benefiční koncert – od 18.00 hodin

Foto: Martin Production