Igor Bareš: Politická situace před revolucí se mě nikterak osobně nedotkla

Jsou hranice, za které se nejde! Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně. A právě Igoru Barešovi jsme položili několik otázek.


Fair Play je snad vaší první spoluprací s režisérkou Andreou Sedláčkovou. Co vás na příběhu a scénáři zaujalo?
S maximálně připravenými profesionály se vždy pracuje výborně a myslím, že i mimo zpracovávané téma filmu jsme si porozuměli a měli si co říct. Tohle je vždy deviza, která se na výsledku objeví v tom kladném slova smyslu. Co se příběhu týče, je vždycky vděčné sledovat boj jedince proti něčemu, ať už obecnému, nebo konkrétnímu. Tento princip je platný od nepaměti ve všech pohádkách. Ale takové příběhy se dály a tuším, že i dějou dál, jenom mají jinou barvu.

Ve filmu hrajete postavu důstojníka StB. U podobných rolí se může stát, že vyzní spíše jako klišé než reálný člověk z masa a kostí. Jak se vám vaše filmová postava, která působí velmi realisticky, hrála?
Všechny takové postavy, a nebylo jich málo, se mi hrají mnohem jednodušeji než kterékoli jiné, například kladné charaktery. Je samozřejmě nutné ohlídat »míru zla«, ale to je spíš úkolem režie. Je dobré si vždy na takové postavě najít něco, co ve výsledku přispěje k tomu, že nepůsobí jako monstrum.

Dějová linka s tajnou policií místy posouvá film až do blízkosti thrilleru. Jak jste vnímal dobu normalizace, kterou jste zažil především jako student, vy osobně?
Politická situace před revolucí ani po ní se mě nikterak osobně nedotkla. Ani pozitivní ani negativní zkušenosti s jakýmkoli politickým režimem nemám, nicméně dokážu si různé situace představit. Draka jsem taky v životě nezabil a přitom jsem v pár pohádkách hrál.

Pokud jde o téma dopingu v Československu 80. let a o sport jako takový, sledoval jste tyto události v minulosti nějak více? Zajímal jste se někdy o sport?
Sport jsem nikdy nesledoval, ale téma dopingu se mi zdá velmi trefně uchopeno v rozhlasové a následně i divadelní hře Davida Drábka Koule, která se týká Heleny Fibingerové. Tak trochu veselé, trochu smutné, jak je to ostatně v životě se vším.

Fair Play
Hrají:
Irena – Anna Geislerová
Anna – Judit Bárdos
Bohdan – Roman Luknár
Martina – Eva Josefíková
Tomáš – Ondřej Novák
Kříž – Roman Zach
Novotný – Igor Bareš
Kracík – Jiří Wohanka
Pavelka – Ondřej Malý
doktorka – Taťjana Medvecká
úřednice – Zuzana Mistriková
Tomášovi rodiče – Michaela Pavlátová, Pavel Lagner

Podívejte se na trailer k filmu zde:

Foto: Negativ