Roman Zach: Sport miluju

Jsou hranice, za které se nejde! Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně. A s Romanem Zachem jsme si popovídali.


Ve filmu Fair Play Andrey Sedláčkové hrajete postavu disidenta, člověka aktivně vystupujícího proti totalitnímu režimu. Otázka osobní statečnosti a charakteru je jednou z klíčových otázek celého filmu. Jak z tohoto hlediska hodnotíte postavu Anny (Judit Bárdos)?
Anna je určitě velmi statečná, ale nesmíme zapomenout ani na její matku. Ta má navíc zodpovědnost za svou dceru a o to jsou všechna její rozhodnutí těžší.

Čím je pro vás film Fair Play především? Sportovním dramatem, společenským thrillerem, příběhem ctižádostivosti, intimním příběhem jedné rodiny?
Mám-li to říct takto lakonicky, pak intimním příběhem rodiny, pro jejíž členy je morálka důležitější než osobní prospěch.

Zajímal jste se někdy o téma dopingu v socialistickém sportu?
Ne. Mě zajímá, co se děje ve sportu teď.

Jak byste popsal svůj vztah ke sportu?
Ten mohu vyjádřit velmi stručně: sport miluju.

Vaše postava spisovatele tlačí na Irenu, která má dospívající dceru, aby přepisovala jeho rukopisy, přestože je jasné, že ji i její rodinu vystavuje opakovaným problémům se Státní bezpečností. Je pro vás jednání vašeho hrdiny pochopitelné a jak se vám Marek Kříž nakonec hrál?
Marek se snažil bojovat proti režimu a věřil, že lidé jemu blízcí sdílí stejný názor a jsou pro dobro věci schopni a ochotni všechna tato rizika podstoupit. A v tom se ostatně nemýlil…

Divadlo, nebo film? V čem spatřujete kouzlo obojího, kde se cítíte více jako ryba ve vodě?
Jednoznačně film i divadlo. Každé má své, oboje mám rád a jsem vděčný, že mohu být hercem jak divadelním, tak filmovým.

Fair Play
Hrají:
Irena – Anna Geislerová
Anna – Judit Bárdos
Bohdan – Roman Luknár
Martina – Eva Josefíková
Tomáš – Ondřej Novák
Kříž – Roman Zach
Novotný – Igor Bareš
Kracík – Jiří Wohanka
Pavelka – Ondřej Malý
doktorka – Taťjana Medvecká
úřednice – Zuzana Mistriková
Tomášovi rodiče – Michaela Pavlátová, Pavel Lagner

Podívejte se na trailer k filmu zde:

Foto: Negativ