Heidi oslaví půlkulatiny a už si nadělila první dárek!

Půlkulaté narozeniny zpěvačka oslaví dvojalbem Best Of Heidi a na podzim koncerty s Věrou Špinarovou. Na 2CD najdou posluchači 42 písniček, které mapují zpěvaččinu kariéru trvající pětatřicet let.

_10A7932
Heidi Janků se narodila 23. listopadu 1962 v Ostravě. Pochází z hudební rodiny, od dětství se věnovala zpěvu a byla členkou dětského folklórního souboru. Na gymnáziu začala zpívat se skupinou Proměny, tvořenou hudebníky ze slavné skupiny Majestic, později se stala členkou kapely Pavla Nováka. V roce 1982 se odehrálo její osudové setkání s producentem a skladatelem Ivo Pavlíkem, s nímž spojila svůj profesní i soukromý život.

_D6A1286_1
Heidi patřila v první polovině osmdesátých let k novým tvářím na domácí hudební scéně a velmi rychle si získala přízeň zejména mladého publika. Bylo jí jen něco málo přes dvacet a dokázala své vrstevníky oslovit spontánním a energickým projevem i vystupováním. Na koncertních pódiích působila s kapelou Supernova za zády neokoukaně a dostatečně atraktivně na to, aby se rychle dostala do povědomí diváků a posluchačů. V roce 1984 se poprvé objevila mezi deseti nejpopulárnějšími zpěvačkami v anketě Zlatý slavík a letech 1985 a 1988 byla dokonce „Bronzovou slavicí“. Její repertoár tvořily moderní písničky a až na pár převzatých hitů ze zahraničí interpretovala výhradně skladby českých autorů. Její první hity – Já jsem já, Kuře na grilu nebo Budem stokrát krásnější – se často hrály v rádiu i televizi. Nazpívala píseň Tak jdem do seriálu Bylo nás šest a do pohádky Co takhle svatba princi zase hit Když se načančám.

_D6A1165
Heidi Janků patřila k silné skupině ostravských interpretů a spolupracovala s tamními skvělými autory (Ivo Pavlík, Boris Urbánek, Vladimír Čort), ale psali pro ni i další skladatelé a textaři (Jindřich Parma, Karel Vágner, Jan Krůta). V roce 1988 nazpívala duet Ztracený ráj s Vašo Patejdlem. Ten jí pak napsal i sólovou skladbu Fotka. V devadesátých letech přesídlila Heidi Janků do Prahy. I v další dekádě si bez problému udržela mladistvou image a mohla tak pokračovat v produkci převážně tanečních nahrávek. S úspěchem začala vystupovat i pro dětské publikum. V roce 2002 vydala album Zlatej důl jsem přece já ve stylu »western pop«. Původní i převzaté country skladby s vtipem a nadhledem odlehčené v tanečním rytmu (Arizona, Když kovboj spí) měly divácký i posluchačský úspěch.
A v diskotékovém rytmu se nesou i nejnovější hudební počiny zpěvačky, které by nikdo nehádal blížící se pětapadesátku. Heidi nestárne a může si proto dovolit spolupráci s o generaci mladšími muzikanty z oblasti dance music – Stano Šimorem a Martinem Hájkem.

_D6A1232

Novinka Dík za tvůj kus ráje je toho důkazem. Všechny své hity i aktuální hudební současnost Heidi Janků představí na turné Věra Heidi Tour 2017. „Jsem skutečně nadšená z toho, že výběrové 2CD Best Of Heidi vychází u Supraphonu právě v tomto roce, ve kterém nejen oslavím své půlkulatiny, ale stanu se součástí turné s Věrou Špinarovou Věra Heidi Tour 2017, kde zazní spoustu písní právě z těchto dvou CD. Vycházející kompilace je vlastně takovou třešničkou na dortu. Doufám, že potěší nejen skalní fanoušky, ale třeba překvapí ty, kteří mě mají spojenou pouze s jednou písničkou. Za více než třicetiletou kariéru jsem těch písní nazpívala skutečně hodně a přesto, že se všechny na tato CD nevešly, výběr písniček je koncipován tak, aby alespoň částečně zmapoval různá období mé kariéry. Tak hezký poslech,“ říká k tomu sympatická Heidi.

Heidi_booklet.indd

2CD Best Of Heidi
Tracklist:
CD1
1. Dívčí internát
2. Já jsem já
3. Kuře na grilu
4. Hnízdo vos
5. Ruce za hlavou
6. Budem stokrát krásnější
7. Jen tak žít neumím
8. Vím už svý
9. Jiskření
10. Eskymácké reggae
11. Zvědavá
12. Tak se mi vtírej
13. Přímý zásah
14. Holka tvrdohlavá
15. Táta se dívá
16. Úplně všechno
17. Změna tlaku
18. Cesta kolem těla
19. Fotka
20. Ztracený ráj
21. Když se načančám (1986)
Celkový čas 73:18

CD2
1. Když se načančám (2002)
2. How Do You Do, dobrej den
3. Hříbě
4. Arizona
5. Tátova bouda
6. Zlatej důl
7. Když cowboy spí
8. Co to tam šupoce
9. Tak jdem
10. Sláva bláznivým nápadům
11. Hotel Richmond
12. Přepadení v parku
13. Skandál
14. Písničková vzducholoď
15. Ave Maria
16. Tak abyste to věděla
17. Tahiti
18. Těžko se loučím
19. Sama
20. Mezi námi hráz
21. Dík za tvůj kus ráje
Celkový čas 72:40

Foto: Supraphon