Hana Maciuchová a Ivo Kahánek připravili sváteční lahůdku

Svátek mezi svátky čeká všechny, kteří přijdou do Sukovy síně pražského Rudolfina 27. a 28. ledna 2019 vždy od 1930 hodin. Oblíbená herečka Hana Maciuchová a klavírista Ivo Kahánek si připravili dva večery jedinečných uměleckých zážitků. Nejprve v pátek 27. prosince Ivo Kahánek, který bývá přezdíván »český Chopin«, předvede virtuózní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina v sólovém večeru. Druhý den, 28. prosince, vystoupí Ivo Kahánek společně s Hanou Maciuchovou v komponovaném večeru nazvaném »Chopin, Sandová a ti druzí«.

Oba se převtělí do postav vůdčích uměleckých osobností Paříže 19. století. Osudový vztah »básníka klavíru« a francouzské spisovatelky pojal autor Vojtěch Stříteský v hudebně – literárním pořadu jako portrét jedné epochy a dvou zcela výjimečných, ba geniálních osobností.

Posluchači se mohou těšit na program s básněmi a ukázkami z korespondence velkých osobností romantismu orámovaný hudbou Fryderyka Chopina, Ference Liszta, Franze Schuberta, Bedřicha Smetany a dalších, a to v provedení špiček svých oborů. Hana Maciuchová a Ivo Kahánek tento projekt poprvé představili už dříve s velkým ohlasem na festivalu Smetanova Litomyšl.

Oba večery jsou tipem pro všechny, kteří stále přemýšlí, jak o Vánocích netradičně obdarovat své blízké.

Ivo Kahánek sám bývá pro svůj citlivý, elegantní a zpěvný projev dokonce často označován za českého Chopina a mnohými také za nejlepšího českého klavíristu současnosti. Je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V roce 2019 absolvoval mj. koncertní cesty do Německa, Číny, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně např. na mezinárodních festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších. V roce 2019 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Vánoční číslo BBC Music Magazine 2019, nejprodávanějšího světového časopisu se zaměřením na klasickou hudbu, ocenilo nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou hodnocením »Nahrávka měsíce« (Recording of the Month).

Foto: Dušan Martinček