Halina Pawlowská: Když v lidech láska dřímá, tak je to prima

Spisovatelka, scénáristka a publicistka Halina Pawlowská vydala novou knihu s názvem Milý Bene. Právě těmito slovy začínají všechny příběhy, pocity a vzpomínky, které si autorka vyměňuje s bratrem své první lásky. Z očí do očí by si toho určitě tolik neřekli, ale dopisy unesou intimní tajemství, trapasy, kritiku, a také v nich lze vyjádřit touhy a naděje, že i když člověk stárne, nic se neděje! Existuje totiž i láska na tisící pohled, protože se nedá omezovat ničím. Rozhodně ne kontinenty, vlastními i cizími dětmi, a už vůbec ne věkem!

„Knihu jsem psala zhruba půl roku a bylo to náročné, protože jsem si víc jak třetinu textu nechala zmizet v počítači. Žádný »ajťák« mi nedokázal pomoci. Říkali dokonce, že kdyby mi počítač shořel, dokázali by můj text najít, ale po mém zásahu nelze dělat nic. No… musela jsem spoustu stran napsat znovu,“ přiznala Pawlowská, která prozradila, kdo je oním Benem. „Je to velice milý muž, se kterým stojí za to nejen kamarádit. Je to muž se spoustou vzpomínek, ale i s touhou prožít ještě něco mimořádně krásného. Třeba se ženou, kterou znal, když mu bylo dvacet,“ říká spisovatelka.

Přestože dnešní doba příliš nenahrává možnostem sbírat inspiraci mezi lidmi, Halinu Pawlowskou to příliš netrápí. „Nepíšu knihy tak, že bych přesně opisovala realitu. Sahám do zákoutí své mysli, vytahuji situace, které se odehrály třeba už dávno, nimrám se se svými pocity a když je pandemie, tak si nevyčítám, že dřepím nad počítačem, když bych si mohla užívat někde na cestách anebo s kamarády po barech. I když… samozřejmě, že každý zážitek vyvolává emoci a tu jako spisovatelka moc potřebuji. Těším se, až zas budeme svobodní a beze strachu a budu víc myslet na dobrodružství a lásku než na zdraví a injekce.“

A čím je vlastně nová kniha jiná než ty ostatní? „Ještě nikdy jsem nenapsala knihu, která je vlastně celá dopisem. Z dopisů se dozvídáme nejen, co se stalo »mé hrdince«, ale kdo je Ben, kde žije a pracuje, co ho potkalo, co si myslel on a co bylo úplně jinak než si myslela ona,“ dodává Pawlowská, která na příští rok chystá cestopisnou knihu.

Cena knihy: 299,- Kč

O autorce:

Halina Pawlowská vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU, má za sebou scénáře sedmi celovečerních filmů. Nejznámější z nich, Díky z každé nové ráno, byl nominovaný na Oscara. Nejlepším filmem roku 1990 se stala komedie Vrať se do hrobu. Snímek Zoufalé ženy dělají zoufalé věci byl natočen podle jejího knižního debutu. Od té doby napsala přes třicet knih, které získaly řadu ocenění. Některé byly přeloženy do polštiny, ukrajinštiny, slovenštiny, němčiny a italštiny. Halina Pawlowská je také známá televizní moderátorka, která oslovila diváky vlastními formáty jako V žitě, Zanzibar, Dokonalé štěstí a Banánové rybičky. Velmi úspěšné byly i časopisy, které založila a řídila jako šéfredaktorka, ať už to byl magazín Story, Šťastný Jim či Glanc. Napsala také čtyři divadelní hry, jeden muzikál a nyní spolupracuje s Českým rozhlasem Dvojkou, kde pravidelně představuje české autory a jejich tvorbu. Učí tvůrčí psaní a scenáristiku na vyšší odborné a vysoké škole Michael a spolupracuje s Českou televizí. Má dvě děti, žije se svou rodinou a dvěma psy. Můžete ji také vidět na besedách, se kterými objíždí celou republiku a má tak úzký kontakt se svými čtenářkami. I to je jeden z důvodů, proč patří mezi nejčtenější české autorky současnosti.

 

Foto: Albatros Media a.s.