David Deyl pokořil Rusko!

Pop zpívající student ústecké Univerzity J. E. Purkyně z Chlumce u Ústí chystá druhé sólové album, následovníka úspěšného CD Hlavolam (vyšlo v roce 2009 s hity Teď hned, Hry o nás či Akorát). Bude na novince i song v ruštině, se kterým vyhrál prestižní soutěž vysokých škol ve Vladimiru? Ani teplota minus 15 stupňů totiž nezabránila zpěvákovi Davidu Deylovi (26) vyhrát prestižní mezinárodní soutěž vysokých škol v ruském Vladimiru, vzdáleném 180 kilometrů od Moskvy.


„Má péřová bunda si s mrázem poradila. Ale být tam mínus 40 stupňů, nevím, jak by to dopadlo,“ řekl nám David Deyl. „Nicméně se vystoupení odehrávala v aule Fakulty umění ve Vladimiru. „Přišel jsem tam vždy s tříhodinovým předstihem, abych se dobře připravil. Takže jsem se tam i stihl rozehřát,“ smál se.

Na tak velké zahraniční soutěži to byla premiéra pro něj i pro jeho fakultu z Ústí. Triumf z vítězství si ovšem užil jen napůl. Cenu před soupeři z celého světa nestihl převzít. „Musel jsem se narychlo vrátit na dlouho dopředu dohodnutý koncert v České republice,“ vysvětlil. Ale kolegové z Ústí mu ji přivezou a předají. Absolutní vítězství Davida Deyla v ústeckém družebním Vladimiru, starobylém ruském městě plném kostelů, nebyl ale zdaleka jediný úspěch České republiky a ústecké univerzity v Rusku. „Na předních místech této soutěže se umístilo i vokální kvarteto a kvintet naší pedagogické fakulty,“ dodal Deyl.

Na mezinárodní pěveckou soutěž hudebních fakult vysokých škol Hvězdná brána 2011 se zpěvák dobře připravil. Dokonce mu pedagožka ústecké univerzity, Inna Kalita z Katedry slavistiky Pedagogické fakulty UJEP přeložila text hitu do ruštiny! Písnička Nic nevzdávám, původně duet s Aňou Gaislerovou – emotivní hymna Avon pochodu proti rakovině prsu – se tak »změnila« v Já něvzdám sa. „V prvním kole soutěže musel každý účastník předvést libovolný světový hit. Zpíval jsem v angličtině Angels od Robbieho Williamse. Ta emotivní písnička mi sedne, ale asi málokdo o ní ví, že před ní měl Robbie dva neúspěšné singly. A až s Angels prorazil a uspěl v hitparádách,“ řekl zpěvák.

Soudí přitom, že u něj je to podobné. „Můj první hit Teď hned se chytl jakž takž, Nic nevzdávám už víc a nejvíc až můj třetí singl z desky Hlavolam – písnička Akorát“

Díky písni Já něvzdám sa byl také jediný mimoruský účastník, který zpíval rusky. „Myslím, že to zapůsobilo. Číňani zpívali v čínštině, Ukrajinci ve své řeči a Bělorusové bělorusky, já ale rusky,“ ohlédl se zpěvák, který si k písničkám píše hudbu a doprovází se na klavír. „To vystoupení pro mě byl jeden z největších zážitků soutěže. Doprovázel jsem se na klavír, se mnou hrál smyčcový kvartet složený ze studentů vladimirské Fakulty umění. Nacvičili jsme to, zahráli mi fantasticky. V lepší sestavě asi ještě nikdy má písnička nezazněla,“ byl David při vzpomínání v sedmém nebi.

A další zážitky? „Denně jsme měli ve Vladimiru programy od rána od osmi do večera do dvaadvaceti hodin. Připadal jsem si, jakoby nepřijel zpěvák Deyl z Ústí, ale vicehejtman Ústeckého kraje pro mezinárodní vztahy,“ směje se. A přiznává, že pro účastníky soutěže chystaly program stovky lidí. „Na magistrátu města pro nás v představení účinkovalo minimálně šedesát lidí. V umělecké škole zahrál sedmdesátičlenný orchestr balalajek, na konzervatoři pro nás udělali speciální koncert s orchestrem… Bylo nás tam odhadem 150 soutěžících, vedle sólistů i vokální dueta až kvinteta,“ ohlédl se.

Druhý den byl nadšený, že je ve finále. „Mí soupeři totiž byli skvělí,“ žasl. „Bez rozpaků bych jejich hlasy přirovnal ke zpěvu Christiny Aquillery či Beyoncé. I kluci zpívali perfektně…“ A přesto mezinárodní porotci, lidé z Moskvy či Ukrajiny, Slovák, který dnes učí v Paříži i Rakousku a také profesor Jiří Holubec z UJEP, rozhodli v jeho prospěch. Vyjde jeho úspěšná rusky zpívaná písnička se smyčcovým kvartetem i na připravovaném albu? „Nahrávku budu mít jen na DVD. Ale možná ji natočím na opravdu hodně velké soutěži v Bělorusku, kde vystupují všechna velká ruská esa, Alla Pugačeva a podobně. Mám tam jet s Helenou Vondráčkovou, která to zařídila,“ už se těší David Deyl.

Foto: Supraphon