Top 15 Supraphonline.cz za rok 2013 ovládl soundtrack k filmu Revival

Trh s digitální hudbou dále roste a přeje novým jménům! První měsíce roku jsou nejen v hudební branži již tradičně dobou bilancování, ohlížení se za rokem uplynulým a hledání těch nejlepších počinů. Odmysleme si teď na chvíli preference kritiků a dalších odborníků, a pojďme se podívat na tu nejobyčejnější, ale také nejvíce vypovídající statistiku oblíbenosti, tedy žebříček sestavený dle reálných prodejů, konkrétně těch v českém obchodě s digitální hudbou Supraphonline.cz.


Že jde trh s digitální hudbou rychle dopředu, potvrzuje rok co rok a vzrůstající zájem o tuto oblast hudebního trhu dokládají i údaje ze Supraphonline.cz, když prodeje za rok 2013 stouply oproti roku 2012 asi o pětatřicet procent.
Zajímavé je rovněž sledovat, jak se prodeje v digitálním prostředí liší od prodejů fyzických nosičů. Samostatnou kapitolou je 1. místo Top 15 Supraphonline za rok 2013, které obsadil soundtrack k filmu Alice Nellis Revival. Album, které fyzicky vyšlo pouze coby součást speciální knihy k filmu, bylo od počátku určeno exkluzivně pro digitální trh. Jeho výsadní pozice v Top 15 potvrzuje nejen funkčnost tohoto modelu, ale i otevřenost Supraphonline coby platformy pro digitální distribuci nezávisle na vydavateli.
Část žebříčku patnácti nejstahovanějších titulů na Supraphonline.cz za rok 2013, jehož kompletní podobu najdete níže, pak sice potvrzuje, že digitální prodeje zavedených »velkých jmen« jako Škwor, Divokej Bill, Štefan Margita či Kryštof víceméně reflektují úspěšnost těchto umělců v prodejích fyzických nosičů. Nicméně Top 15 Supraphonline zároveň naznačuje, že v digitálním prostředí se daří i interpretům, kteří v prodeji fyzických nosičů takové úspěchy neslaví.
Důkazem budiž nejlepší loňské české album dle redakce musicserver.cz, kterým se stal debut Ille Ve tvý skříni a debut Never Sol Under Quiet, jež v tomtéž žebříčku obsadil 4. příčku. Ani jedno z alb sice nijak zásadně nepromluvilo do pořadí v prodejnosti fyzických nosičů, ale v době vydání platila alba Ille i Never Sol na Supraphonline.cz za premianty.
„Na Supraphonline.cz dlouhodobě sledujeme, že čím mladší a zajímavější jméno, tím větší pravděpodobnost slušného umístění v našem prodejním žebříčku. Jedním z důvodů při tom jistě je i potenciální cílová skupina posluchačů daných nahrávek, což je mladší generace. Tedy generace, která nepotřebuje album vlastnit fyzicky, ale pokud jí nabídneme snadný, pohodlný a rychlý způsob, jak digitální nahrávku získat, je pro ni tato cesta přitažlivá,“ komentuje tento trend manažer digitálního obchodu vydavatelství Supraphon Michal Koch.

Nejstahovanější tituly na Supraphonline.cz za rok 2013

1. Hudba k filmu Revival

2. Škwor – Sliby & Lži

3. ILLE – Ve tvý skříni

4. Divokej Bill – 15

5. Kryštof – Inzerát

6. Monkey Businnes – Happiness of Postmodern Age

7. Šimek & Grossmann – Komplet 1967 – 1971

8. Skyline – Fairytapes

9. Never Sol – Under Quiet

10. Štefan Margita – Melancholie

11. Dan Bárta & Illustratosphere – Maratonika

12. Jan Werich – Táto, povídej

13. Karel Gott – Láska je nádhera

14. Bára Basiková – Belleville

15. Hm… – Lovu zdar

Foto: Supraphon