Divokej Bill chystá svůj první akustický živák

Ač má úvalská parta Divokej Bill na svém kontě už dvě živá alba, v pátek 26. září se její fanoušci dočkají vůbec prvního záznamu koncertu v ryze akustickém provedení. Ten vydá Supraphon ve spolupráci s hudební stanicí Óčko v kompletu DVD + CD a – jak už název G2 Acoustic Stage napovídá – objeví se na něm záznam z loňského koncertu Billů v pražském Retro Music Hall, který proběhl v rámci koncertní série Óčka G2 Acoustic Stage. Na vydání DVD + CD kapela v listopadu a prosinci naváže akustickým turné.


Z takřka dvouhodinového koncertu v Retru se na nosič vešlo celkem sedmnáct písní, které jsou reprezentativním průřezem tvorbou Divokýho Billa. Nechybí pecky z loňského alba 15 jako Dolsin, Vstávej nebo Všema deseti ani písně, v nichž Billa doplnili speciální hosté.
Kromě obvyklé osmičlenné sestavy se tak můžete těšit na skladby v doprovodu dobra hosta kapely Václava Matase a především pak na unikátní kombinaci kontrabasu Rafana z Queens of Everything a dud Vojty Kaliny z Pipes and Pints, kteří si s Divokým Billem společně zahráli písně Na západ a Stromy.


„Vzniklo to na popud hudební stanice Óčko, kteří chtěli nějakého hosta a jelikož jsme vždy chtěli do kapely dudy, tak jsme zavolali Vojtovi, jestli si s náma nezkusí zahrát nějakou pecku a vyšlo to. Do toho přišel Jurda s tím, že přijede na zkoušku i Rafan, který udělal ze dvou našich písniček svým specifickým stylem hraní pořádný rokenroll,“ komentuje kapela výběr speciálních hostů.
Akustické koncerty pro Divokýho Billa sice nejsou žádné novum, jak ale Billové přiznávají, i tak si žádají speciální přípravu a ani koncert v Retro Music Hall nebyl výjimkou. „Na G2 Acoustic Stage jsme zkoušeli něco málo přes měsíc a ještě než jsme jeli do Retra, tak jsme si dali speciální koncert na srubech Haida. Největší rozdíl oproti klasickým koncertům je to asi pro Vaška, který musí přejít z elektrické kytary na akustickou a pro Marka, který hraje místo bicích na cajon.“
Divokej Bill ale zároveň podotýká, že akustické hraní má své specifické kouzlo: „Je to úplně jiná atmosféra než na našem ‚elektrickém‘ koncertě, je to takový komornější, ale přitom pořád jízda.“


Jízda to bude bezpochyby i v listopadu a prosinci, kdy Billové vyrazí na Akustický turné. V jeho rámci si střihnou celkem čtrnáct zastávek včetně dvou koncertů v pražském Lucerna Music Baru (16. a 17. 12.), kompletní výčet jednotlivých zastávek najdete níže. Na celém turné Divokýho Billa doprovodí coby speciální host kapela Jelen a kdoví, možná se na vybraných koncertech ukážou i hosté z G2 Acoustic Stage.

Podívejte se na klip k písni Stromy zde:

Akustický turné 2014
14. 11. – Havlíčkův Brod
15. 11. – Hodonín
19. 11. – Olomouc
20. 11. – Litoměřice
22. 11. – Chodov
26. 11. – Ostrava
28. 11. – České Budějovice
4. 12. – Plzeň
6. 12. – Kadaň
12. 12. – Kovářov
13. 12. – Jilemnice
16. 12. – Praha
17. 12. – Praha
19. 12. – Krnov

Foto: Supraphon