The Snuff: Čeština nám není souzená!

Mladá progresivní skupina The Snuff vydává pod křídly labelu Warner Music své druhé album Lotus, které je stylově neotřelé – osciluje mezi několika žánry a reprezentuje tvrdší hudbu nové generace. Sami sebe kluci řadí do kategorie modern-rock. V jejich produkci se mísí metal s rockem a potkává se s prvky metalcoru a lehké alternativy podpořené elektronickou hudbou. Cédéčko je plné vzteku, vzdoru, naivity, zrady, nešťastné lásky a nespokojenosti se společností i se sebou samým. O rozhovor jsme požádali baskytaristu Ijena Ayena.


Kdy a jak jste se dali dohromady?
Bylo to v roce 2009. Začátky byly typické pro většinu začínajících skupin bez předchozích zkušeností, řekl bych. Nejdříve jsme hráli covery známých kapel. V tu dobu se většině z nás líbily skupiny, jako jsou AC/DC, Judas Priest a Metallica, a když vznikaly naše první vlastní písně, byly těmito kapelami velmi ovlivněné. No a prostor ke zkoušení? Hrálo se ve sklepě s příšernými akustickými podmínkami – na velmi levné vybavení. Když byl slyšet vokál, byla to vzácnost.

Hrajete v původní sestavě?
Ne. K prvním změnám došlo v roce 2010, kdy jsem do kapely vstoupil já a nahradil původního baskytaristu, o rok později přišel bubeník Matyáš. Tohle byly, doufám, jediné personální změny. Už čtyři roky hrajeme v tomto složení: Marek Kučera – zpěv, Tomáš Kučera – kytary a vokály, Michal Scheiner – kytary a vokály, Ijen Ayen – basová kytara, Matyáš Verner – bicí.

Kdo z vás je největší exot?
Těžko říct, jestli je u nás někdo exot, bereme tu kapelu dost profesionálně a nikdo nedělá nějaké vylomeniny. Samozřejmě si užíváme party, například house-party je naše specialitka (smích), ale navenek se to nijak neprojeví. Jednou se části kapely povedlo užít si s groupie (skalní fanynkou, která udělá pro svoje idoly vše – poznámka redakce) tak, jak to známe z filmů 80. let, a upřímně – po tomhle se mi docela stýská.

Vaše texty jsou v angličtině. Proč?
Od začátku jsme chtěli zpívat anglicky, protože do žánru, který děláme, to sedí nejlépe. Spousta lidí nám pak ale říkala, abychom zpívali česky. Zkusili jsme si to v písničce Boxed In, která je i na naší nové desce. Najali jsme si před dvěma lety na napsání českého textu profesionála, protože nikdo z nás nebyl schopen vyplodit cokoliv kloudného. Podle mě nakonec vznikl dobrý text, ale jakmile jsme skladbu natočili, shodli jsme se na tom, že tohle není naše cesta. Znělo to velmi komicky, a co je nejdůležitější, nikomu z kapely se to nelíbilo. Nestáli bychom si za tím.

Co spojuje texty na albu Lotus?
Většina skladeb je dost ponurá, není v nich mnoho veselého. Nosnou linií jsou tři texty, které na sebe navazují. Vyprávějí příběh dívky Lotus, jež byla na diskotéce v zahraničí unesena a snaží se ji zatáhnout do obchodu s bílým masem. Lotus je květina, která roste i v těch nejméně vhodných podmínkách. Na našem albu je Lotus dívka, která, ač unesená a trýzněná, si zachovává svou přirozenou krásu.

Čemu se věnujete kromě muziky?
Já hraju, již rekreačně, lední hokej a mám rád fitness – spolu s kytaristou Michalem. Bubeník Matyáš je také sportovní typ – hraje fotbal, tenis a florbal. A všichni máme rádi lyžování. Do toho studium, práce, brigády…

Nedávno jste absolvovali turné se zpěvákem a kytaristou Danielem Krobem. Jak tento trip hodnotíte?
Byla to příjemná zkušenost v tom, že touhle tour jsme zakončili »předkapelování«, které jsme předtím zažili i se skupinami Harlej, Škwor a Wohnout. Ne že by se nám role předskokanů nelíbila, dost nám to pomohlo v mnoha věcech, ale někdy přijde čas posunout se dál a postavit se na vlastní nohy. K tomu právě šňůra s Danielem Krobem posloužila. Vézt se na cizí popularitě je snadné, ale zároveň krátkozraké, a je třeba vystoupit z cizího stínu, což je však velká dřina… Daniel je něco jako mentor kapely, dost nám pomáhá posunout se na profesionální úroveň a také spolu aranžujeme živá vystoupení, která se od alba mnohdy dost liší.

Co plánujete do konce roku?
Momentálně připravujeme natáčení dvou videoklipů; první bude na hitovku Crumble! a druhý na agresivní skladbu Riven. Zásadní je pro nás křest alba Lotus, který se uskuteční 17. září v Praze na parníku Cecília. Jeho kapacita je však omezená. Budeme vybírat z fanoušků, kteří se zaregistrují na musicmap.cz a přidají si The Snuff. A plánuje se i podzimní šňůra…

Máte profil na Facebooku?
Jasně, tady je – www.facebook.com/thesnuffofficial. A na YouTube.com najdete klipy k písním Boxed In a Erotic Sylvia. Brzy přibydou další!

Zde si můžete poslechnout píseň Boxed In:

Foto: Warner Music, www.thesnuff.eu