Smetanovo kvarteto – Ludwig van Beethoven – Kompletní smyčcové kvartety

Smetanovo kvarteto patří k souborům, které si rozhodně zaslouží označení »legendární«. Soubor po více než čtyři desetiletí (1945–1989) křižoval nejslavnější světová pódia a získal si výjimečné postavení a nadšení publika zvláště ve Velké Británii, USA a Japonsku.

»Smetanovci« se (mj. díky rozhodnutí hrát veškerý repertoár zpaměti) dopracovali k dokonalé souhře a nebývalé flexibilitě ve vedení jednotlivých hlasů. Beethovena studovali a prováděli od prvních let své existence, po Smetanovi byl jejich nejhranějším autorem a od roku 1978 měli na repertoáru celé jeho kvartetní dílo. Některá z jeho děl studovali i více let, než je uvedli na koncertním pódiu. V letech 1976–1985 pak v Praze se supraphonským nahrávacím týmem uskutečnili olbřímí projekt integrální beethovenské nahrávky pro japonskou společnost Nippon Columbia. Za poslední desetiletí se sice mnohé změnilo na poli interpretačním i technickém, Beethoven Smetanova kvarteta však rozhodně není žádné »muzeum«; živost a dynamičnost jejich projevu je stejně strhující i pro dnešního posluchače. Nahrávka pečlivě zremasterovaná z původních analogových pásů zde vychází poprvé mimo Japonsko. Obsahuje voucher ke stažení nahrávky v Hi-Res 24 bit / 192 kHz.

Integrální nahrávka Beethovenových kvartetů pořízená Smetanovým kvartetem v Praze pro Nippon Columbia. Vychází poprvé na 7CD mimo Japonsko.

 

Ludwig van Beethoven – smyčcové kvartety op. 18 č. 1–6 (F dur, G dur, D dur, c moll, A dur, B dur), op. 59 č. 1–3 Razumovský (F dur, e moll, C dur), Es dur op. 74, f moll op. 95 Serioso, Es dur op. 127, B dur op. 130 s Velkou fugou op. 133, cis moll op. 131, a moll op. 132, F dur op. 135, F dur Hess 34 (úprava Klavírní sonáty F dur op. 14/1)

 

Smetanovo kvarteto:

Jiří Novák – 1. housle

Lubomír Kostecký – 2. housle

Milan Škampa – viola

Antonín Kohout – violoncello

 

Foto: Supraphon