Není svědek jako svědek, není zločin jako zločin a není zločinec jako zločinec. Nakladatelství XYZ se po dlouhém vyjednávání podařilo získat práva na exkluzivní vydání slavné divadelní hry Dvanáct rozhněvaných mužů v audio podobě. Proslulé justiční drama amerického scenáristy a spisovatele Reginalda Rose se odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené místnosti. Dvanáct porotců má jediný úkol – jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obžalován z vraždy svého otce.
V novém překladu Ladislava Šenkyříka, v nové audioverzi Jiřího Hubičky a v režii Jitky Škápíková dvanáct porotců ztvární: Viktor Preiss, Josef Somr, Jiří Langmajer, Oldřich Vízner, David Novotný, Petr Kostka, Petr Oliva, Michal Pavlata, Jiří Dvořák, Pavel Rimský, Vladimír Javorský a Alexandr Minajev. „Dvanáct rozhněvaných mužů je drama, které je napsáno jako napínavá soudní pitva. Využívá přirozeného dramatizmu sportovního utkání a rafinovaně operuje s rytmem vzrušení a klidu,“ napsal Václav Havel ve své studii.
Televizní film Dvanáct rozhněvaných mužů (12 Angry Men) natočil v roce 1957 režisér Sidney Lumet. Dramatický příběh se celý odehrává v průběhu devadesáti minut v uzavřené soudní síni. Dvanáct porotců má jednomyslně rozhodnout o vině či nevině mladého muže, který je obviněn z vraždy svého otce. Porotci jsou průměrní Američané s obyčejnými zájmy a zaměstnáním. V průběžném hlasování jedenáct hlasuje za vinu, jenom porotce číslo 8, architekt Davis, je proti. Vyslovuje vážné výhrady k průběhu soudního jednání a kritizuje i způsob šetření celého případu. Film se stal světovým evergreenem a dvanáct porotců v něm ztvárnili Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Coby, E. G. Marshall, Jack Klugman, Ed Binns, Jack Warden, Henry Fonda, Joseph Sweeney, Ed Begley, Jiří Voskovec a Robert Weber. Příběh neřeší, zda je obžalovaný vinen nebo ne. Je to úvaha o možnostech hájit své názory a o zodpovědnosti za vlastní výroky. Film byl v roce 1957 nominován na Oscara. O rok později vznikla podle filmového scénáře divadelní hra, jejímž autorem je Reginald Rose. Předloha se dočkala několika dalších zpracování, v roce 1997 vznikl americký film režiséra Williama Friedkina a v roce 2007 natočil režisér Nikita Michalkov verzi, která se odehrává ve válkou zničené Čečně. Dvanáct porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
Plánovaný termín vydání CD je začátek května 2011.
Foto: Nakladatelství XYZ / Filip Jandourek