Geniální houslista Josef Špaček chystá nové album

Josef Špaček s Českou filharmonií (ČF), tentokrát v roli sólisty, natáčí živě pro Supraphon tři zásadní díla české houslové literatury přelomu 19. a 20. století: slavný Dvořákův Houslový koncert a moll, Fantasii g moll Dvořákova žáka Josefa Suka a houslový koncert Leoše Janáčka »Putování dušičky«. Garancí kvality projektu a výsostné umělecké úrovně je osoba šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka.


Stěžejní Dvořákův opus mladý virtuos natočí v rámci zahajovacího koncertu MHF Dvořákova Praha 8. září 2014. Nahrávka Suka a Janáčka vznikne v rámci tří abonentních koncertů ČF ve dnech 22. – 24. října.


„Nahrávka vyjde v první polovině roku 2015, tedy jako »ozvěna« Roku české hudby. Chceme touto cestou světu připomenout tři skladatelské ikony české hudby, a to v nejlepší interpretaci, jakou jsme si mohli vysnít: s prvním českým dirigentem a orchestrem a s houslistou, který je již dnes po právu řazen v mezinárodním měřítku mezi nejpozoruhodnější osobnosti své generace,“ dodává Matouš Vlčinský, producent vážné hudby v Supraphonu.

Kdo je Josef Špaček?
Josef Špaček patří mezi absolutní špičku dnešní mladé generace houslistů. Studoval na prestižním Curtis Institute of Music ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafian a Jaimeho Lareda. Svá studia zakončil ve třídě Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. V roce 2012 se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější soutěž na světě s nejdelší historií. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v sólové kariéře. Jako sólista vystupoval s Philadelphia Orchestra, Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Auckland Philharmonia Orchestra, Brněnskou filharmonií, Ruskou komorní filharmonií aj. Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, James DePreist, Asher Fisch, Jakub Hrůša, Eliahu Inbal aj. Pravidelně vystupuje na významných domácích a zahraničních hudebních festivalech. Pro vydavatelství Supraphon v roce 2013 nahrál CD s díly Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Sergeje Prokofjeva. Velkému zájmu se těší jeho sólové recitály v Evropě, Asii a ve Spojených státech amerických.

Více infa: www.josefspacek.com

Foto: Supraphon