Betty MacDonald – Co život dal a vzal

Betty MacDonald se narodila jako Anne Elizabeth Campbell Bard v roce 1908 v rodině důlního inženýra, početná rodina se proto často stěhovala (jedna z jejích sester Mary Bard se později rovněž stala úspěšnou spisovatelkou). Jako devatenáctiletá se provdala za Roberta Eugene Hesketta, v následujících dvou letech se jim narodily dcery Anne »Anka« a Joan »Janka«. V roce 1931 Betty MacDonald manžela opustila a vrátila se zpět ke své rodině do Seattlu. Zkušenosti z prvního manželství, které trávila na slepičí farmě blízko Port Townsend ve státě Washington, zúročila spisovatelka v prvním ze svých autobiografických románů Vejce a já (1945).

V dalším období svého života se Betty MacDonald usadila v Seattlu, kde v době světové hospodářské krize vystřídala mnoho zaměstnání, o čemž se čtenáři mohou dočíst v románu Kdokoli může dělat cokoli (1950). V období 1937–1938, kdy onemocněla tuberkulózou, pobývala v plicním sanatoriu. Zážitky z tohoto krušného období zaznamenala v románu Morová rána (1948). V roce 1942 se autorka provdala za Donalda C. MacDonalda (1910–1975) a spolu s dcerami přesídlili na ostrov Vashon v blízkosti Seattlu. Život na ostrově se všemi jeho specifiky autorka vylíčila v knize Dusím se ve vlastní šťávě (1955). Z ostrova se MacDonaldovi odstěhovali v roce 1956, kdy koupili ranč v Kalifornii.

Betty MacDonald zemřela na rakovinu v pouhých padesáti letech v roce 1958.

Její humoristické romány (poslední tři jsou v českém překladu známé pod souborným názvem Co život dal a vzal) dodnes sklízejí neobyčejný úspěch, snad proto, že autorce se daří doslova nabíjet čtenáře nadějí, že žádná překážka není nepřekonatelná a žádná situace beznadějná.

Úsměvná vyprávění americké autorky Betty MacDonald si získala oblibu svou bezprostředností a upřímností. Pod titulem Co život dal a vzal vyšly tři její práce – Kdokoli může dělat cokoli, Morová rána, Dusím se ve vlastní šťávě – navazující na její neméně populární knížku Vejce a já. MacDonald čerpá náměty výhradně z vlastního života, popisuje, co ji potkalo dobrého i zlého. Znovu přivádí k životu nesčetné množství lidí, s nimiž se setkala třeba jen letmo, nebo ať už její osudy ovlivnili významněji. K nejsilnějším a nejvýraznějším částem trilogie patří díl Morová rána, kdy vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu. Ať už ji však potkává cokoli, nikdy se beznadějně nepropadá do sebelítosti a pesimismu, vždy hledí kupředu s nadějí a vírou, že se vše dobře skončí. A právě pro tuto schopnost přenášet na čtenáře svou nezdolnou víru v člověka, který se nevzdává a svou činorodostí, elánem a dobrou náladou za všech okolností dokáže překonat všechny překážky, sklidila Betty MacDonald tak nevídaný úspěch, který uplývající čas v nejmenším neoslabil.

 

Betty MacDonald

Co život dal a vzal

Cena CD-mp3: 349 Kč

Upravená reedice (CR0750-2) z roku 2015

Celkový čas 12 hodin

 

Autobiografická vyprávění o tom, že s humorem a optimismem lze přežít prakticky cokoli

 

1.–10. Kdokoli může dělat cokoli

o řadě zaměstnání, kterými autorka prošla v době hospodářské krize

Čte Martina Hudečková

 

11.–20. Morová rána

o pobytu v tuberkulózním sanatoriu

Čte Taťjana Medvecká

 

21.–30. Dusím se ve vlastní šťávě

o životě v novém domě na ostrově s novým manželem a dětmi

Čte Vilma Cibulková

 

 

Více infa: www.radioteka.cz

 

Foto: Radioservis