»Tekuté zlato« hlasu Kariny Gauvin zaplaví Rudolfinum

„Tekuté zlato, které obteče jakkoli komplikovaný ornament.“ Tak se hovoří o hlase a umu kanadské sopranistky Kariny Gauvin, která bude hlavní hvězdou listopadového koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu. Na koncertě 18. listopadu tato temperamentní zpěvačka, která získala světovou proslulost především v barokní opeře, provede pod vedením dirigenta Václava Lukse světem operních rivalek a nejslavnějších sopranistek Händlovy doby.

Sopranistky jako Francesca Cuzzoni, označovaná za »ďábla v ženské podobě«, Faustina Bordoni či Anna Maria Strada zářily v Händelových operních produkcích v Londýně a soupeřily o přízeň opery milovného publika. Karina Gauvin je díky svému temperamentu a jedinečným hlasovým schopnostem ideálním průvodcem světem händlovských operních rivalek. Na koncertě v Rudolfinu zazní árie z Händlových oper Rinaldo, Alcina či Rodelinda, ale také Vivaldiho moteto In furore iustissimae irae.
Karina Gauvin, kterou měli pořadatelé cyklu v „hledáčku“ již dlouho předtím, zastoupí původně ohlášenou Saru Mingardo, která musela odřeknout kvůli nenadálé změně ve svém koncertním programu. „Měli jsme štěstí v neštěstí. Tuto velice vytíženou umělkyni žijící v Kanadě se nám podařilo oslovit zrovna v období jejího operního angažmá v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Posluchači tak mají jedinečnou šanci uslyšet tuto legendu barokní opery v Čechách vůbec poprvé.“ říká k tomu Václav Luks, dirigent a umělecký vedoucí Collegia 1704, který je zároveň dramaturgem cyklu. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.


Pro bohatost a šťavnatost svého výjimečného sopránu bývá Karina Gauvin mnohými kritiky už teď považována za legendu. Vedle barokní hudby se však tato všestranná sopranistka věnuje i hudbě 20. a 21. století – se stejnými úspěchy. Angažmá Kariny Gauvin zahrnují mezi jinými Carnegie Hall, Glyndebourne Festival, Bayerische Staatsoper, orchestry, jako jsou San Francisco Symphony, Chicago Symphony, New York Philharmonic, či Rotterdam Philharmonic, ze staré hudby pak Akademie Für Alte Musik Berlin, Tafelmusik Baroque Orchestra, Les Violons du Roy ad. Za svou kariéru spolupracovala s dirigenty Charlesem Dutoitem, Michaelem Tilsonem Thomasem, Sirem Rogerem Norringtonem, Kentem Naganem, Helmutem Rillingem a dalšími. Její rozsáhlá diskografie čítá na 30 titulů, ocenění Chamber Music America Award a několik ocenění Opus Prize. Za vystoupení na Boston Early Music Festival byla dvakrát nominována na ceny Grammy.

Podívejte se na videoklip Kariny Gauvin s Händlovou árií Care Selve z opery Atalanta:

A zde jedna z nejslavnějších barokních árií – Lascia chi’o pianga z Händelova Rinalda:

V koncertním cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu vystoupí vedle Kariny Gauvin další mimořádné pěvecké osobnosti. Série koncertů bude zahájena 21. října vystoupením jednoho z nejuznávanějších kontratenoristů současnosti Bejuna Mehty. Poprvé pak bude v rámci této řady představen šarm francouzské barokní hudby v podání první dámy francouzského baroka Sandrine Piau (28. dubna 2015), který cyklus na jaře 2015 uzavře. Novinkou je série tří koncertů, které jsou vyhrazeny trojhvězdí slavnostních mší: české premiéře Zelenkovy Mše Divi Xaverii v kontrapunktu s Bachovým Magnificat (15. a 16. prosince 2014), Mozartově Mši c moll (24. února 2015) a především Bachově Mši h moll (30. a 31. března 2015), jejímž provedením Collegium 1704 na jaře 2015 symbolicky připomene 10. výročí svého vzniku.
Koncerty nadcházející sezóny vyvolávají značný zájem publika – prodej abonentních vstupenek (v prodeji u České filharmonie) od předešlé sezóny narostl o padesát procent. Jednotlivé vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketportal, Bohemia Ticket a u České filharmonie v Rudolfinu.

AKTUALITY
 »Oslnivým« koncertem s Bejunem Mehtou zahájila 21. října 3. sezóna cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu. Bejun Mehta si zcela získal publikum, které jeho výkon ocenilo ovacemi ve stoje. I pro tohoto věhlasného sólistu to byl, jak se nechal slyšet »magický zážitek«.
 Collegium 1704 má za sebou veleúspěšné léto: letní sezóna započala zahajovacím koncertem Tage Alte Musik v Regensburgu, poté se účastnili Early Music Festivalu v Rize, evropském městě kultury 2014. V Polsku vystoupilo hned na dvou nejprestižnějších festivalech našich sousedů: Festivalu Chopin and his Europe a dvakrát na Wratislavia Cantans.
 Velkou poctou bylo pozvání k residenčnímu pobytu od pořadatelů festivalu Oude Muziek Utrecht, jednoho z nejprestižnějších festivalů staré hudby na světě – letos s tématem »Habsburkové: Vídeň-Praha«. Collegium 1704 zde na přelomu srpna a září vystoupilo na třech různých koncertech české hudbě a triumfovali na vyprodaném zahajovacím koncertě. Koncerty natáčela holandská televize a rozhlas a bylo to vůbec poprvé, je český soubor rezidenčním umělcem na takto významném festivalu.
 Na podzim se do Stavovského divadla 3., 11. a 16. října vrátila barokní opera Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka. Olimpiade na jevišti Stavovského divadla v novodobé premiéře zazněla v květnu 2013 ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Teatro San Carlo v Neapoli. Inscenace v režii Ursel Herrmann a pod vedením Václava Lukse byla nominována na prestižní The International Opera Awards v kategorii „znovuobjevená tvorba“.

Koncerty v rámci cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu
Rudolfinum – Dvořákova síň, 19.30 h
21. 10. 2014
Bejun Mehta (kontratenor)
Mozart v záři italského slunce
W. A. Mozart – Symfonie č. 26 Es Dur KV 184,
Ah di si nobil alma (opera Ascanio in Alba KV 111)
Ch. W. Gluck – Pensa a serbarmi (opera Ezio)
J. Ch. Bach – Sinfonia in g op. 6 no. 6, 
Vò solcando un mar crudele (opera Artaserse)

ZMĚNA PROGRAMU
18. 11. 2014
Karina Gauvin (soprán)
G. F. Händel – Ouverture (opera Agrippina), Water Music – Suite No. 1, „La mia costanza“ (opera Ezio), „Ah! Mio cor“ (opera Alcina), Giove in Argo, Combattuta da più venti
A. Vivaldi – Moteto O qui coeli terræque, Concerto g moll, In furore giustissimae irae

15. 12. 2014
16. 12. 2014
Magnificat – Vánoční koncert
J. D. Zelenka — Missa Divi Xaverii (česká premiéra)
J. S. Bach — Magnificat in D
Hana Blažíková (soprán)
Dora Pavlíková (soprán)
Kamila Mazalová (alt)
Václav Čížek (tenor)
Stephan MacLeod (bas)

24. 2. 2015
W. A. Mozart – Velká mše c moll
Mozartova nejrozsáhlejší mešní kompozice a jedno z nejpůsobivějších zhudebnění mešního textu
Kateřina Kněžíková (soprán)
Sophie Harmsen (alt)
Václav Čížek (tenor)
Tomáš Král (bas)

30. 3. 2015
31. 3. 2015
J. S. Bach — Mše h moll
Velikonoční koncert
Koncert k 10. výročí založení Collegia 1704
a Collegia Vocale 1704

28. 4. 2015
Sandrine Piau (soprán)
Na návštěvě u Krále Slunce
Scény z oper
J. B. Lully (Armide)
J. Ph. Rameau (Les Indes galantes, Castor et Pollux)
M. Marais (Suite d’Alcione)

Účinkuje Collegium 1704
a Collegium Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse


Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704
Oba soubory byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem u příležitosti projektu Bach — Praha — 2005, jenž stál na počátku spolupráce s festivalem Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů po celé Evropě. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou ad. plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery, nyní s názvem Collegium 1704 v Rudolfinu. V operních produkcích navázali na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda provedením opery Olimpiade Josefa Myslivečka, která byla nominována na International Opera Awards. Vedle nedávných premiér v prestižních síních Theater an der Wien, vídeňském Konzerthausu, na Lucerner Festival, BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu, Wratislavia Cantans či rezidence na prestižním festivalu Oude Muziek v Utrechtu aj. čekají Collegium 1704 vystoupení např. na Salzburger Festspiele, či rezidence na Bachfestu v Lipsku. V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Mše h moll J. S. Bacha a rozšířila tak řadu úspěšných CD především se skladbami J. D. Zelenky z produkce vydavatelství pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon. V roce 2015 slaví Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 deset let od založení.

Foto: www.collegium1704.com / Michael Sobodian, Stéphane Moccozet, Michal Adamovský