Pestrobarevní tropičtí motýli poletují skleníkem Fata Morgana

Viděli jste na vlastní oči jednoho z nejrychlejších motýlů na světě nebo toho, který by se nejraději vrhl na jakoukoli skleničku s alkoholem? Nejen tyto krasavce můžete obdivovat na výstavě motýlů v trojské botanické zahradě, která potrvá do 8. května. Tentokrát nese název Lehkost motýlích křídel, patronem výstavy je charitativní organizace Debra, jejímiž klienty jsou lidé trpící nemocí motýlích křídel.

Atttacus atlas
„Ostruháci rodu Charaxes nejenže patří k nejrychleji létajícím motýlům, ale mají i vybrané stravování. Rádi si smlsnou na levhartím trusu. Návštěvníci v tropickém skleníku Fata Morgana uvidí i sovího motýla Caligo memnon. Jeho nápadné skvrny na spodní části zadních křídel slouží k zastrašování nepřátel. Když motýl křídla rychle zavře, odstraší predátora, který by si jinak na chutném soustu rád smlsnul. Ještě že se k nám do skleníku nemůže se skleničkou alkoholu, Caligo memnon by neodolal,“ láká na zajímavé exempláře Eva Smržová, kurátorka výstavy.

Charaxes cf. lasti

Motýl martináč s největší plochou křídel na světě nesmí chybět
Ještě v podobě kukel přicestuje do trojské botanické zahrady zhruba 4 500 motýlů. Mezi nimi nesmí chybět martináč Attacus atlas. „Plocha křídel tohoto motýla může dosáhnout až 400 cm2. Zajímavý je jejich čich. Samci martináčů mají mnohem hustější tykadla než samice a díky nim je mohou vyčichat až na několik kilometrů,“ přibližuje tohoto velikána Smržová.,

image001

Motýli s motýlky – Debra je patronem výstavy
Debra podporuje lidi se vzácným puchýřnatým onemocněním Epidermolysis bullosa congenita (EB), v Česku nazývaným nemoc motýlích křídel. „Jsme rádi, že nás zahrada s nabídkou patronátu oslovila. Za naši organizaci se můžete těšit na výstavu fotografií o pacientech s nemocí motýlích křídel a »jejich lidech« tak, jak je zachytil fotograf Jiří Langpaul,“ říká ředitelka Debry Lucie Marková.

Foto: Debra