Pandemie covid-19 urychlí epidemii myopie, varují odborníci

Už před pandemií koronaviru oftalmologové a optometristé varovali, že změna životního stylu populace, která se čím dál více přesouvá z venkovního prostředí před obrazovky digitálních zařízení, zřejmě povede k výraznému rozšíření myopie neboli krátkozrakosti. Omezení volného pohybu a online výuka u dětí v kritickém věku tento trend pravděpodobně ještě akceleruje, což bude mít závažné zdravotní i ekonomické dopady, které přetrvají dlouho po pandemii.

Zatímco současná opatření jsou dočasná a i samotná pandemie koronaviru snad s rozšířením vakcíny pomine, některé návyky z lockdownu v našich životech pravděpodobně přetrvají. Firmy ruší kancelářské prostory, protože se jim osvědčil home office, některé školy zvažují, že zavedou hybridní (částečně distanční) formu výuky natrvalo. S nepřímými důsledky pandemie se tak budeme potýkat mnohem déle. Oftalmologové a optometristé se obávají, že více času stráveného u obrazovek spolu s úbytkem venkovních aktivit významně urychlí progres krátkozrakosti.

„Krátkozrakost aktuálně postihuje asi třetinu populace. Projevuje se špatným viděním do dálky a její vznik je podmíněn mnoha faktory a jejich kombinací. Dispozice jsou často dědičné, samotný rozvoj poruchy může být následkem vlivu prostředí. Studie naznačují, že mezi tyto vlivy patří práce na blízko (činnosti, které vyžadují zaostřování do blízka jako čtení nebo učení), práce s digitálními přístroji emitujícími světlo, stres, námaha očí a úbytek venkovních aktivit,“ vysvětluje optometrista Lentiamo Jakub Odcházel (na snímku).

Myopie se ve většině případů objevuje kolem šestého roku života a stabilizuje se v pubertě, dalším »milníkem« pro rozvoj krátkozrakosti pak bývá 18. rok života. Životní styl školáků a studentů proto hraje zásadní roli. Trend, kdy distanční vyučování nahrazuje školní docházku a digitální technologie se staly nepostradatelnou součástí výuky, proto odborníky znepokojuje. „Myopie se nedá zcela léčit, pouze korigovat pomocí dioptrií. Lidé trpící krátkozrakostí se v průběhu života mohou potýkat s dalšími obtížemi jako je odchlípení sítnice, zelený zákal a problém nastává také po čtyřicítce, kdy se u mnoha lidí začíná rozvíjet presbyopie a oko začíná hůře vidět i na blízko. Těžká forma myopie může vést až k slabozrakosti,“ varuje Odcházel.

Těmto komplikacím se dá částečně předejít právě prevencí a úpravou životního stylu. „Studie ukazují, že prevalence myopie souvisí s délkou studia. Nárůst krátkozrakosti je rychlejší u vysokoškoláků a také u městské populace. Domníváme se, že to souvisí s časem stráveným venku, tedy na přirozeném světle. Podle jedné zahraniční studie se u dětí, které trávily venku alespoň 11 hodin týdně, o polovinu snížilo riziko rozvoje krátkozrakosti. Je potřeba, aby si této hrozby byli rodiče i učitelé vědomi, a dbali na to, že dítě tráví co nejvíce času venku, a doma kontrolovali čas strávený u obrazovek,“ radí vedoucí optiky Lentiamo.

Ohrožené jsou i předškolní děti. WHO doporučuje nanejvýš hodinu u digitálních obrazovek denně pro děti od dvou do pěti let, mladší by je neměly používat vůbec. U starších dětí je dobré najít společně s rodiči kompromis, protože dítě spíše dodržuje pravidla, s jejichž nastavením souhlasilo. „Pokud děti tráví 3 a více hodin u počítače výukou, je vhodné omezit rekreační užívání počítače,” radí Jakub Odcházel.

Začíná-li dítě mhouřit při pohledu do dálky, může jít o příznak rozvíjející se myopie. Je ale zcela běžné, že si dítě na žádné komplikace nestěžuje. „Nekorigovaní myopové jsou s kvalitou zraku často spokojeni, dokud nemají srovnání po korekci. U dětí, u kterých se myopie nekoriguje, byla zjištěna až o třicet procent rychlejší progrese. Je proto důležité chodit na pravidelné roční prohlídky, aby se porucha diagnostikovala včas, a následně je nutné poctivě dodržovat předepsanou korekci,“ doporučuje odborník. Oční prohlídku můžete absolvovat u oftalmologa nebo u optometristy, který je vybaven moderní technikou.

„Je příliš brzo hodnotit dopady současné pandemie na rozšíření krátkozrakosti, ty se projeví se zpožděním. Nicméně už teď se v optice setkáváme s častějším výskytem syndromu počítačového vidění, jehož příčiny jsou do značné míry podobné těm, které ovlivňují rozvoj myopie,“ popisuje vedoucí optiky Lentiamo.

Podle aktuálních trendů by do roku 2050 mohla myopií trpět až polovina světové populace. Ve Spojených státech se prevalence krátkozrakosti za posledních třicet let zdvojnásobila z 20 na 40 procent, ještě horší je situace ve východní Asii, kde krátkozrakostí trpí 90 procent teenagerů a mladých dospělých. U krátkozrakých rodičů je navíc zvýšené riziko, že budou mít myopii i jejich děti. V případě, že je jeden rodič myopický, se u 20 až 40 procent dětí rozvine myopie, pokud jsou krátkozrací oba rodiče, šance je 30 až 60 procent. V blízké budoucnosti tedy můžeme očekávat mnohem častější výskyt myopie u dalších generací.

 

Jak předcházet rozvoji myopie u dětí?

Dbejte na to, aby dítě trávilo dostatek času venku na přirozeném světle (min. 10 hodin týdně).

Při distanční výuce omezte rekreační čas strávený u digitálních zařízení.

Během práce na blízko (čtení, práce na počítači) by si dítě mělo dávat časté přestávky, kdy se dívá do dálky, nejlépe z okna.

Při práci na počítači dbejte na kvalitní osvětlení místnosti a adekvátní nastavení jasu monitoru (čím více světla v místnosti, tím vyšší jas a naopak) a správné sezení (horní hrana počítače je v úrovni očí).

Choďte na pravidelné prohlídky u oftalmologa nebo optometristy.

 

O Lentiamo

Lentiamo (dříve VašeČočky) je český prodejce v oblasti péče o oči. Začínal jako e-shop s kontaktními čočkami a příslušenstvím. Od září 2017 nabízí také kvalitní sluneční brýle od desítek světových značek a v dubnu 2020 spustil on-line prodej dioptrických brýlí.

V červenci 2019 otevřel první kamennou optiku v Praze. Obrat společnosti byl v roce 2019 670 mil. Kč a působí v 17 evropských zemích.

 

Více infa: www.lentiamo.cz

 

Foto: www.lentiamo.cz