Muzeum v Jesenici vystaví vykládací karty Emy Destinnové

Do říše tajemna, smrti, falše, žárlivosti ale i naděje, lásky a nenadálé radosti, do světa velkých pánů, milenek, vojáků a vdov vstoupíte, navštívíte-li výstavu Karty osudu – Z historie vykládacích karet ve Vlastivědném muzeu v Jesenici u Rakovníka. Ojedinělou výstavu pořádá občanské sdružení Club sběratelů hracích karet v spolupráci s Městským muzeem TGM v Rakovníku. Otevřená bude od 13. července do 23. září.


„Výstava nás zavede do tajemné oblasti magie a věštění budoucnosti, kterou představují právě vykládací karty. Pozoruhodné jsou třeba karty nesoucí jméno nejslavnější francouzské vědmy Mademoiselle Lenormand, ale i karty lidového vykladačství a také díla naprosto svébytná, které se zaškatulkování brání,“ říká Petr Bílý, předseda Clubu sběratelů hracích karet. K největším raritám výstavy patří ručně malované originály vykládacích karet od Emy Destinnové, které jsou v Jesenici vystaveny úplně poprvé. Světoznámá operní pěvkyně je vytvořila patrně v krušných letech 1916-1918, kdy jí coby údajné špiónce rakouská policie nařídila domácí vězení. Překvapením bude určitě i ukázka různých variant astrologických vykládacích karet Giovanniho Babtisty Seniho, osobního astrologa Albrechta z Vajdštejna.


Výstava zahrnující přes sto vybraných exponátů se zaměřuje zejména karty českého původu. Ty reprezentují hry z dílen Antonína Bernáška a Filipa Fischla v Praze, Josefa Landfrase z Jindřichova Hradce nebo bratrů Willnerových z Teplic. Kromě karet inspirovaných krásnou a obratnou Slečnou Lenormand výstava zahrnuje i půvabné karty lidového vykladačství. Nechybějí ani unikátní návrhy tarotových karet A. R. Svobody z roku 1947, které se po změně poměrů už nestihly dočkat vydání. Expozici doplňuje také zajímavá informace o vývoji českých tarotových karet.


„Návštěvníci se mohou projít se časem 200 let nazpátek a sledovat vývoj vykládacích karet od pouťových planetek z 19. století až k dílům současných autorů jakými jsou třeba Iva Hüttnerová nebo Inka Delevová,“ říká Petr Bílý, znalec karetní historie a aktivní sběratel. Jeho sbírka čítající přes 3000 balíčků hracích i vykládacích karet patří dnes k největším kolekcím u nás i v Evropě.
V červenci a v srpnu je výstava otevřena od úterý do pátku od 8.30 do 15.30 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin. V září je v uvedených hodinách otevřeno v úterý, ve čtvrtek, v pátek a o víkendech. Vstupné je 30 korun pro dospělé a 15 korun pro děti.

Lenormand: Obal vykládacích karet inspirovaných patrně nejslavnější kartářkou Mademoiselle Lenormand, krásnou ženou, šikovnou vykladačkou, ale i obratnou intrikánkou působící u francouzského královského dvora.

Vykladačka: Vykladačka karet, ve své době nejpopulárnější příručka o vykládání karet, vydaná kartářkou vystupující pod pseudonymem Anna ze Lhoty.

Karty Seniho: Vzácné vykládací karty Giovanniho Baptisty Seniho, osobního astrologa Albrechta.z Valdštejna, pocházejí ze začátku 17. stol.

Karty Destinnové: Karty, které pro sebe namalovala světoznámá zpěvačka Ema Destinnová, aby s jejich pomocí nahlížela do budoucnosti.

Miracle: Karta Stálost v podobě Božího oka od pražské firmy Miracle, 20 – 30. léta 20. století

Foto: www. muzeumtgm.cz