MUDr. Monika Purmová radí jak na problémy s erekcí

Na otázky čtenářů portálu TopVIP.cz odpovídá MUDr. Monika Purmová (na snímku) z pražské urologické kliniky UroKlinikum.

Před dvěma roky jsem překročil padesátku a v posledních měsících se mi několikrát stalo, že jsem měl problémy s erekcí… Může to být stresem v práci nebo se mám raději nechat vyšetřit?

Porucha erekce neboli neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dostatečnou dobu potřebnou pro kvalitní pohlavní styk, je poměrně častým jevem. U mužů starších 50 let se vyskytuje u více než 50 procent populace, ale není vzácná ani u mladších mužů. Podle odhadů stojí za poruchami erekce u mladších mužů ve 30 až 40 procent případů právě psychické příčiny, s přibývajícím věkem mají potíže zase organický základ. Mohou indikovat vysoký krevní tlak, cukrovku, ale i srdečně-cévní nemoci, jako například kornatění tepen. Erektilní dysfunkci však může způsobit i porucha topořivých těles, nervové soustavy či hormonální změny… Také některé léky mohou ovlivňovat schopnost erekce. Určitě je proto vhodné navštívit urologa a podstoupit vyšetření.

 

Blíží se mi padesátka a bojím se, že u mě nastanou problémy s erekcí. Mohu jim nějak předejít?

Potíže s erekcí měla alespoň dočasně během svého života většina mužů. Mezi známé příčiny patři: ateroskleróza, kouření, diabetes či operace v pánvi. Celkem často se také objevuje erektilní dysfunkce při léčbě vysokého tlaku, která je v ČR velmi rozšířená. Podobně jako u jiných nemocí, je i zde nejlepší prevence. Tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačním nešvarům.

 

Když si vezmu léky na poruchy erekce, budu mít erekci hned? Nerad bych se dostal do trapné situace…

Tyto preparáty způsobují zvýšený krevní přítok do topořivých těles, je však zároveň zapotřebí i erotická stimulace. Navíc působí nejdříve cca po 30 minutách.

 

Vím, že porucha erekce se dá řešit léky, bojím se ale jejich vedlejších účinků. Existují i jiné možnosti?

Léčba obvykle spočívá v podávání léků nebo preparátů zvyšujících přívod krve do topořivých těles. Jednou z možností je také injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles, která ovšem není dvakrát příjemná. Existují i chirurgická řešení, jako je trvalá implantace tzv. penilních protéz, které jsou buď částečně ohebné, nebo nafukovací. Ty jsou ale finančně hodně náročné. Bezbolestnou metodou je léčba tzv. rázovou vlnou. Ta díky aplikaci mechanické energie zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci erektilních tělísek.

 

Je vhodné při nedostatečné erekci použít vakuovou pumpu? Abych se přiznal, trošku se toho bojím, jestli mi to nemůže uškodit…

Vakuové pumpy vyvolají pod tlakem erekci a následně se speciální plastový kroužek stáhne na kořen penisu. Tím dochází k blokádě odtoku krve a erekce díky tomu přetrvává. Vaše obavy jsou však opodstatněné, jelikož použití nehomologovaných vakuových pump může být opravdu zdraví nebezpečné. Dále použitím vakuové pumpy nemusí být erekce stabilní a také penis má ne zcela přirozené fialové zbarvení. Jestliže trpíte tímto problémem, doporučuji navštívit specializovanou andrologickou poradnu.

 

Slyšel jsem od kamaráda o léčbě erekce rázovou vlnou. Co to je a jak to funguje?

Aplikace rázové vlny zcela nebo z velké části může nahradit užívání léků na zlepšení erekce. Bezbolestná léčba spočívá v aplikaci rázové vlny na penis pomocí speciální sondy. Tyto vlny regenerují cévy a tím zlepšují prokrvení kavernózních (topořivých) tělísek. Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Efekt je dočasný, nicméně proceduru lze časem opakovat.

 

Foto: www.uroklinikum.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353