Legendární Elvis Costello přijede poprvé do Prahy

Elvis Costello vystoupí poprvé v České republice! Na podzim – 4. listopadu 2011 od 20 hodin zazpívá světová legenda v Kongresovém sále Kongresového paláce v Praze a splní tak další sen příznivců moderní rockové a popové hudby. Do Prahy vůbec poprvé zavítá se svým komorním vystoupením Angličan s irskou krví a velká pražská pětka nejlepších hudebníků, písničkářů, zpěváků a autorů současnosti se tímto koncertem završuje – po Dylanovi, Cohenovi, Springsteenovi a Waitsovi tedy přijíždí i Elvis Costello, který snad nejvíce ze svých pomyslných kolegů přesahuje různé hudební žánry.

Elvis Costello vydal přes třicet desek, mihnul se ve více než deseti filmech a je autorem jedné knihy. Spolupracoval s Paulem McCartneym, Burtem Bacharachem, Tony Bennettem, Brianem Enem, Rubénem Bladesem a nejméně dvaceti dalšími významnými hudebníky. Koncem sedmdesátých let se stal průkopníkem nové vlny, poté se svými alby vyznal z lásky k soulu a country music, experimentoval s klasickou hudbou s Brodsky Quartetem, s Paulem Mc Cartneym skládal jiskřivý pop, lehce nahlédl do jazzového světa a obloukem se přes pop a soul opět vrátil ke spolupráci s producentem T-Bone Burnettem na svém posledním skvostném albu National Ransom. V roce 2003 se potřetí oženil – s kanadskou jazzovou klavíristkou a zpěvačkou Dianou Krall, s kterou má dvojčata a na jejíž úspěšné album The Girl In The Other Room přispěl jako textař i jako skladatel. Přes dvacet jeho alb je nadprůměrných a nejméně pět jich patří k tomu nejlepšímu, co v rocku a popu vzniklo.

Elvis Costello je někdy pichlavý jako bodlák, pokud chce, jeho texty dokážou být nemilosrdně kousavé, může vám ale také vehnat slzy do očí svými nahořklými baladami nebo vám roztančit nohy solidním rock´n´rollovým rytmem. To všechno bude Elvis Costello v Praze 4. listopadu 2011. Vstupenky jsou již exkluzivně v předprodejní síti www.ticketpro.cz. Ceny vstupenek jsou 990, 1200, 1500, 1800 a 2200 KORUN.

Kdo je Elvis Costello?
Elvis Costello, vlastním jménem Declan McManus, se narodil v roce 1954 v Liverpoolu. Jeho otec byl kapelníkem jazzové kapely, on poslouchal Beatles (byl členem jejich fan klubu), Who a Kinks. Navíc mu učaroval zvuk Motown a tohle vše ho dovedlo k jeho osobitému hudebnímu vývoji. Po nocích hrával v klubech, přes den pracoval jako úředník a počítačový operátor – od té doby nosí pro něj tak typické brýle, protože jeho oči takový nápor nezvládly.
V roce 1974 se stěhuje do Londýna, kde zpívá a hraje v country-rockové kapele Flip City. Tehdy si ho všímá gramofirma Stiff Records a Declan mění své jméno na Elvis Costello – Elvis jako výzva hudebnímu světu a Costello po matce za svobodna. Setkává se s hudebníkem a producentem Nickem Lowem, který se na dlouhou dobu stane jeho přítelem a spolupracovníkem. Nachází i manažera Jakea Riveru a natáčí během čtyřiadvaceti hodin své první album s country a westernovou barovou kapelou Clover.

Jeho první dva singly Alison a Less Than Zero nejsou příliš úspěšné, a tak se Elvis Costello uchyluje k zoufalému nápadu zahrát před hotelem Hilton v Londýně, kde se koná mezinárodní schůze gramofirmy CBS Records. Je sice odveden policií, ale trik vyjde a v roce 1977 tedy vychází u firmy Columbia v USA jeho první deska My Aim Is True v produkci Nicka Lowea. Album je hodnoceno jako jeden z nejlepších debutů v historii rocku. Výbušná směs punku, nové vlny a cynických Costellových textů získává v anketě časopisu Rolling Stones titul Album roku.
Na své americké turné Costello sestavuje kapelu s názvem The Attractions a proslavuje se hned několika skandály, především verbálními útoky na média, ale hlavně skvělými koncerty. Vycházejí další dvě alba This Years Model a Armed Forces. V roce 1980 vychází deska Get Happy, na které Costello opouští novovlnný zvuk a upřednostňuje sound šedesátých let firmy Motown. Album obsahovalo dvacet skvělých skladeb, což bezesporu svědčí o jistém tvůrčím přetlaku.
Vycházejí další desky, jedna z nich s nashvillskými country coververzemi, další s rychlými zběsilými písničkami. Konečně v roce 1982 vychází za dohledu zvukového inženýra Beatles Geoffa Emericka Costellovo magnum opus – album Imperial Bedroom, které bývá přirovnáváno k deskám Beatles nebo Beach Boys. Pod názvem The Costello Show vychází v roce 1986 další pozoruhodná deska King of America v koprodukci T-Bone Burnetta, směs folku, country a rockabilly.
Se změnou gramofirmy přichází komerční úspěch díky albu Spike z roku 1989 a hitu Veronica. Následující léta jsou pokusem odpoutat se od minulosti – Costello s plnovousem vydává album Mighty Like A Rose a s Brodsky Quartetem experimentální Juliet Letters. V roce 1994 se opět za asistence The Attractions objevuje starý dobrý Costello s albem Brutal Youth.
Znamením dalších desek až do současnosti je neustálé hledání v rámci americké lidové hudby, jazzu, rockabilly a soulu. Costellova dlouhá pouť jej dovádí až k jeho dosud poslednímu albu s názvem National Ransom s vlivy anglické hudby třicátých let. Na albu, kde hrají nejlepší současní hudebníci žánru, se mimo jiné zaskví písnička A Slow Drag With Josephine, dle slov Costella „rock and roll tak, jak zněl kolem roku 1921.“ Nikdy nezněla tahle podoba rock and rollu tak sladce!

Foto: Sony Music