Jak léčit bolest u malých dětí?

Bolest provází člověka už od okamžiku jeho příchodu na svět. Novorozenec má totiž už natolik vyvinutý nervový systém, že bolest vnímá a reaguje na ni. Mezi nejčastější bolesti dětského věku patří bolesti břicha, hlavy či bolesti provázející růst. Ať už se jedná o jakýkoliv typ bolesti, rozhodně není radno bolest u dětí přehlížet. Její podcenění v raném věku totiž může negativně ovlivnit vnímání bolesti v dospělosti.

MUDr. Silvia Bajová_pediatr

Bolest se podle Mezinárodní asociace pro studium bolesti (IASP) charakterizuje jako nepříjemný smyslový a citový prožitek spojený se skutečným nebo hrozícím poškozením tkání. Definice zdůrazňuje, že prožitek bolesti přesahuje čistě biologickou reakci na podnět, ale zahrnuje i emoční rozměr, který je zejména u dětí důležitý. V dětském věku patří k nejtypičtějším bolestem bolesti hlavy, které jsou i nejčastější příčinou školních absencí. Ve věkové skupině do 7 let trpí chronickou denní bolestí a migrénami 2,7 procenta dětí a ve skupině 7–15 roků dokonce 10,6 procenta dětské populace. V dětském věku jsou časté i bolesti břicha, jež postihují 10–25 procent dětí školního věku, a růstové bolesti, které se obvykle týkají dětí ve věku tří až dvanáct let a jsou častou příčinou nočních bolestí dolních končetin.

Signálem bolesti jsou změny chování dětí

Bolest je varovným signálem, že se v těle děje něco špatného. Všechny děti, dokonce i ty velmi malé, ji mohou vnímat stejně jako dospělí. Některé děti mohou mít vyšší práh bolesti, a tak bolest pociťují méně, děti s nižším prahem bolesti zase vnímají bolest dříve a silněji. „Rozpoznat bolest u dětí může být pro rodiče někdy těžké, důležité je všímat si odlišného a netypického chování dítěte. Dítě si může postiženou oblast držet, třít, ukazovat na ni. Dítě zažívající bolest bývá rovněž neklidné nebo naopak apatické, některé děti jsou spavé nebo naopak více nervózní. Mohou být zarudlé v obličeji nebo naopak velmi bledé,“ říká dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce MUDr. Silvia Bajová (na snímku).

Léčbu zahajte okamžitě

První zásadou léčby je bolesti bránit a předcházet jí. Pokud se i přesto u vašeho dítěte bolest projeví, na nic nečekejte a okamžitě reagujte. Bolest bychom nikdy neměli dětem rozmlouvat nebo ji ignorovat. Obecně mírné akutní bolesti, s výjimkou bolestí břicha, můžete léčit sami doma pomocí volně prodejných analgetik, nicméně vždy volte léky pro děti určené,“ upozorňuje MUDr. Silvia Bajová. Pro děti a kojence od tří měsíců s tělesnou hmotností od šesti kilogramů je vhodná suspenze Ibalgin Baby obsahující léčivou látku ibuprofen. Tlumí nejrůznější škálu bolestí, například bolesti zubů, hlavy, zad, bolesti svalů a kloubů, ale hodí se i na snížení horečky při akutních bakteriálních a virových infekcích. Větší pacienti od šesti let s tělesnou hmotností od dvaceti kilogramů zase mohou užívat suspenzi Ibalgin Junior. Stejně jako Ibalgin Baby obsahuje účinnou látku ibuprofen, která tlumí mírnou až středně silnou bolest. Účinkuje již za patnáct minut od podání a chutná po malinách a třešních. Pokud je nutné užívat léčivé přípravky déle než tři dny nebo pokud se zhorší symptomy onemocnění, vyhledejte lékaře. U kojenců ve věku 3-5 měsíců navštivte lékaře okamžitě při zhoršení symptomů onemocnění nebo do 24 hodin, pokud symptomy přetrvávají.

Ibalgin® Baby a Ibalgin® Junior jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. Oba uvedené léky obsahují ibuprofen. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Ibalgin Baby (suspenze pro děti od 3 měsíců s hmotností od 6 kg) – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za 100 ml suspenze je 104,90 Kč.

Ibalgin Junior (suspenze pro děti od 6 let s hmotností od 20 kg) – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za 100 ml suspenze je 149,90 Kč.

Foto: Nemocnice Na Homolce


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353