Běžci s čelovkami přispěli Světlušce více než dva miliony korun

Charitativní pražský a brněnský Noční běh pro Světlušku přinesl do sbírky na pomoc lidem se zrakovým handicapem 2 142 000Kč. Stromovku a Riviéru rozsvítilo více než 4 800 Světlušek se symbolicky zapnutými čelovkami.

Pražského nočního běhu se zúčastnilo 4200 Světlušek_David Sedlecký
Noční běh pro Světlušku tak překonal dosavadní rekord v počtu účastníků i hranici celkového výtěžku do sbírky. „Každým rokem počet nočních světluščích běžců roste a akci si podle ohlasů velmi užívají. Moc za to všem účastníkům děkujeme, stejně jako dobrovolníkům, účinkujícím a partnerům, kteří se spolu s námi na akci podíleli,“ řekl za tým Světlušky Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který sbírku Světluška organizuje.
Čtvrtého ročníku pražského Nočního běhu pro Světlušku se zúčastnilo 16. dubna 4 200 příznivců Světlušky a do sbírky putoval výtěžek 1 916 000 korun. Atmosféru běhu setmělou Stromovkou si nenechali utéct členové skupiny Tata Bojs, fotbalisté Lukáš Vácha a David Lafata, zlatí čtyřkajakáři David Havel a Lukáš Trefil, horolezci Petr Miska Mašek, David Daw Knill a prakticky nevidomý Jan Říha. Závodníky s tmou podpořila cvičitelka Hana Kynychová, moderátorka Renata Czadernová a herečky Kristýna Podzimková a Eva Josefíková.

Zář Světlušek ve Stromovce_Daniel Kádner
Kristýna Podzimková si vyzkoušela i roli trasérky a svému nevidomému běžeckému partnerovi zvládla cestou hlásit nejen terénní nerovnosti na trati: „Zvolila jsem se svým spoluběžcem kratší tříkilometrovou trasu, která nám rychle uběhla. Cestou jsme se totiž zapovídali a zjistili, že pocházíme ze stejného kraje a máme řadu společných známých. Vidět v Praze stovky světlušek můžete jen ve Stromovce. A důvod tohoto jevu vše umocňuje,“ prozradila Kristýna Podzimková.
Rytmus Světluškám dodal nevidomý saxofonista Arnošt Doskočil, nevidomý Martin Svátek, Tata Bojs, Tokhi & the Groove Army, Cocoman & Solid Vibes. Svaly běžců si vzali na starost nevidomí maséři z organizací Novida a Mathilda. Moderátory večera byli Daniela Písařovicová a Jiří Chum.
Světluška se letos vydala prvně v běžeckém i do Brna a 23. dubna rozsvítila silou téměř 600 čelovek koupaliště Riviéra. „Brněnské Světlušky vyběhaly do sbírky krásných 226 000 korun, což je na první ročník akce skvělé číslo,“ doplnil Přemysl Filip. Na Riviéře zazářila olympijská medailistka Šárka Kašpárková, fotbalový bavič Petra Švancara a zpívající herci Městského divadla Brno Jana Musilová a Lukáš Vlček. Masáž běžcům poskytli Nevidomí maséři Brno a na běh je naladilo hudební trio excelentních hudebníků se zrakovým handicapem ve složení Barbora Janová, Lucie Chrápavá a Martin David. Tempo před startem a po doběhu udržovali Ukulele Troublemakers. Moderace se zhostil Jiří Kokmotos.

Běžcům po sportovním výkonu přišlo vhod občerstvení od hlavního partnera pražského i brněnského Nočního běhu pro Světlušku, společnosti Isostar. „Je nám obrovskou radostí, že tak jako každoročně jsme mohli přispět k obrovskému nárůstu běžců a dopomoci jim energií našich nápojů k rozsvícení Stromovky i Riviéry a k vybrání tak úctyhodné částky na pomoc nevidomým a slabozrakým. Veliké díky všem zúčastněným a těšíme se opět za rok,“ přislíbil za Isostar účast i do roku 2016 Petr Čáp, majitel zastoupení značky v ČR.

Poděkování partnerům
Poděkování patří ČSOB, generálnímu partnerovi Světlušky, hlavnímu partnerovi společnosti HERBADENT a dále Nadaci Vodafone Česká republika, která se stala partnerem pro technologie. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 14 lety založil a je jeho velkou oporou.

Noční běh pro Světlušku by nemohl existovat bez laskavé pomoci společnosti Isostar. Světluška děkuje za mediální partnerství Českému rozhlasu a České televizi. Světluška by se neobešla také bez zapojení velkého počtu dobrovolníků a firem, které se rozhodly projekt podpořit.

Foto: David Sedlecký, Daniel Kádner