Neurovědec Ivan Rektor: Začali jsme dělat Ukrajinky, které přišly z válečného stresu

Moderátor Jan Kraus se ve své televizní show s neurovědcem prof. Ivanem Rektorem vydal na cestu do hlubin lidského mozku a dozvěděl se více o unikátním vědeckém výzkumu, který mapuje, co s lidmi, respektive s jejich potomky až do třetí generace udělá extrémní stres, jako například z holokaustu či koncentráku.

„Nevím, jestli se to přenáší geneticky, protože genetické studie, které jsme dělali, ještě nevyšly, ale teď připravujeme epigenetickou studii. Takže my stále ještě nevíme, jestli ten přenos je epigenetický nebo jestli je to přenos sociální, který jde od rodičů a prarodičů,“ vysvětluje s tím, že v mozku jsou evidentní změny.

„V první generaci, tedy u lidí, kterým je sedmdesát, sedmdesát pět vidíme v porovnání se stejně starou kontrolní skupinou změny v mozku. A v druhé a třetí generaci vidíme na základě psychologických testů, stejně jako v té první, stres. A ve druhé a třetí generaci nevidíme změny ve struktuře mozku, ale v konektivitě, to znamená, jak jsou propojeny struktury. Čtvrtou jsme ještě nedělali, protože je brzy. Ale teď jsme začali dělat Ukrajinky, které přišly z válečného stresu,“ popisuje vědec. „Máme grant i na balkánskou válku, ale to jsme nyní upozadili a začali jsme řešit Ukrajinky, protože je to akutní.“

 

Foto: TV Prima