Vladimír Plešinger – Na střeše Afriky

V Nakladatelství Jota právě vychází novinka z řady Cestopisy: Vladimír Plešinger – Na střeše Afriky. Habeší za války, Etiopií v míru. Etiopie je země s jedinečnou přírodou, fascinujícími dějinami a se současností, která při překotném růstu populace a při počtu etnik, která tam žijí, ani nemůže být jiná než komplikovaná. Známý autor, zaměřující se na exotickou tematiku, využil svých pracovních i soukromých pobytů k tomu, aby slovem, fotografiemi i přílohami tuto výjimečnou a přes prastaré styky s Evropou stále tajemnou africkou zemi přiblížil čtenáři z nejrůznějších úhlů.


Dějiny Etiopie jsou dějinami psanými už od dob, kdy lidstvo ještě ani nevstoupilo do éry nového letopočtu, což řadí Etiopii k výjimečným civilizacím. Křesťanství se tu stalo státním náboženstvím půl tisíciletí předtím, než k nám dorazili Cyril s Metodějem, a islám tu zapustil první kořeny ještě za života proroka Mohameda.
Na střeše Afriky ovšem není knihou historika, i když při psaní o Etiopii se historii nelze vyhnout. Napíše-li se, že autor mapuje současnou a nedávnou Etiopii, do určité míry to platí doslova. Jeho první dotyk se zemí se totiž odehrál v rámci projektu, jehož součástí byla tvorba map. Potom nicméně přišly další cesty a pobyty, po nichž Plešinger využil svých spisovatelských zkušeností, aby složil dohromady mozaiku ze všeho, čím je Etiopie tak zajímavá: z popisů živé i neživé přírody, kultury, rozmanitosti etnik, krajských zvláštností a zvyků, i současných poměrů a stavu infrastruktury.

pevná vazba bez přebalu / 380 stran / cena 378,- Kč

O autorovi
Vladimír Plešinger (1938) od mládí časopisecky publikoval jak v odborném, tak v literárním tisku. Po prvních větších cestách se soustředil na populárně zeměpisnou publicistiku, a později na psaní knih. Své knihy nazývá »pobytopisy«, protože vycházejí nikoliv z turistických nebo expedičních cest, nýbrž z delších pobytů v jednotlivých zemích. Všechny jeho dosavadní knihy měly příznivý ohlas a obdržely v rámci žánru významné ceny. Dílo Kniha Konga bylo oceněno jako nejlepší česká kniha literatury faktu za rok 2007 cenou E. E. Kische. V současné době žije v Praze a nepřestává pracovat jak ve svém oboru, tak v psaní nové knihy.

Od Vladimíra Plešingera v nakladatelství Jota již vyšlo
Kniha Konga
Výpravy k srdci temnot. Na počátku této knihy bylo, jak Vladimír Plešinger přiznává, okouzlení střední Afrikou. Slůvka Ubangi-Šari zněla autorovi podmanivě už v dětství… aby o mnoho let později na tajemné Ubangi, největším přítoku Konga, žil dost dlouhá léta na to, aby okusil pořádně a z první ruky slasti i mizérie středoafrických tropů.
Kniha Konga se umístila mezi třiceti nejlepšími česky psanými cestopisy ve čtenářské anketě vyhlašované cestovatelským webem www.HedvabnaStezka.cz a časopisem GEO.
Vladimír Plešinger za Knihu Konga získal Hlavní cenu E. E. Kische za rok 2007, která je udělována českým a slovenským autorům v oblasti literatury faktu.
Kniha Konga získala 2. místo na 11. ročníku festivalu filmů, fotografií a knih o cestování GO kamera 2008.
Kniha Konga se stala vítězem IV. kategorie 5. ročníku soutěže Tourmap pořádané v rámci 41. ročníku mezinárodního filmového festivalu Tourfilm 2008.

Peru pod kůží
Kdyby někdo uspořádal anketu o nejrozmanitější a současně nejzajímavější zemi světa, patřilo by Peru k favoritům. Směsice jeho přírodních a historických pozoruhodností je tak dokonale »namíchaná«, až se z toho točí hlava. Od předlouhého peruánského pobřeží Pacifiku se směrem do vnitrozemí zdvíhají nejvyšší hory tropického pásma, aby se pak snížily do obrovské pralesní pánve, již vytvořila nejmocnější řeka světa Amazonka. „Po několika týdnech v Peru se stanete amatérským přírodovědcem a archeologem, ať je základ vašeho vzdělání jakýkoliv,“ říká cestovatel Vladimír Plešinger. Plodem jeho četných pobytů a cest podniknutých v letech 2004 až 2009 je kniha, jejíž příběhy a historie pokrývají celou rozlohu Peru doslova z jednoho konce na druhý.

Foto: Nakladatelství Jota