Případy Alex Morowové pokračují

Klidný nedělní večer na předměstí Glasgow. Běží televize, v troubě se peče večeře. Klid naruší stará otlučená dodávka, která prorazí dveře jednoho ospalého domu. Vyřítí se z ní skupina ozbrojených mužů v kuklách. Zajmou rodinu a požadují výkupné milion liber. Útočníci jednoho člena rodiny unesou. Na místo je přivolána vyšetřovatelka Alex Morrowová. Ale kolem případu se objevuje spousta záhad. Kdo byli ti únosci? Proč si mysleli, že v normálním domě žijí boháči? Je to amatérský zločin, který se útočníkům vymkl z rukou, jak to vypadá na první pohled, nebo je za tím něco jiného? Rodina zarytě mlčí. Alex se noří hlouběji do případu a odhaluje podivná tajemství.


„Myslím, že s jednoduchým rozdělením na hodné a zlé už dnešní kriminální literatura nevystačí, svět je mnohem složitější,“ řekla Denise Mina v jednom rozhovoru. „Nejdůležitější je charakter postav. Ženy jsou v kriminálních románech obvykle vřelé a empatické, ale můj názor je, že když Alex pracuje v tak vypjatě machistickém prostředí a ještě přesně ví, co kdy udělat, musí být tak trochu kráva. Ví, že ji lidé nemají rádi a je jí to jedno. Nechce být s nikým kamarádka, hraje hodně na sebe. Myslím, že jsem takovou ženskou postavu nikdy předtím v kriminální literatuře nepotkala.“

O autorce:
Denise Mina je skotská autorka detektivek a divadelních her. Pravidelně přispívá do rozhlasu a televize. Čtenáři ji také znají jako autorku textu komiksové úpravy trilogie Milénium švédského autora Stiega Larssona. Za knihu Konec vosí sezóny získala ocenění Nejlepší britská detektivka roku 2012 (Theakston’s Old Peculier Crime Novel of the Year Award) a zcela bezprecedentně získala totéž ocenění i v roce 2013 za knihu Gods and Beasts (Bohové a bestie, v Panteonu vyjde na podzim), také ze série s vyšetřovatelkou Alex Morrowovou. Konec vosí sezóny byl oceněn mimo jiné i Švédskou akademií autorů detektivní literatury za nejlepší překladový román.
Alex Morrowová, hlavní hrdinka série Denise Miny, je dokladem toho, jak dlouhou cestu za poslední dobu ušla v literatuře žena-policistka. Alex není žádná osamělá vlčice, ale kultivovaná, vdaná žena, která dokonce čeká dvojčata. Zároveň je to komplikovaná bytost, která bojuje s pocitem outsidera, její práce ji nenaplňuje uspokojením.

Foto: Nakladatelství Panteon