Mark Slouka – Daleko v srdci

Uznávaný česko-americký povídkář a esejista Mark Slouka, syn českého emigranta, novináře a politologa Zdenka Slouky, účtuje s minulostí ve svých mistrovských pamětech Daleko v srdci. Bylo to něco přes rok, co jeho otec zemřel a matčinu paměť pohřbila Alzheimerova choroba, když spisovatel Mark Slouka ztratil schopnost psát, smát se či věnovat se svým zálibám. A kdy ho začaly pronásledovat živé sny, příběhy, vzpomínky a jména lidí, na které už roky nepomyslel. Uvědomil si, že jedinou cestou, jak z toho ven, je převyprávět příběh svých rodičů, který dosud halil do fikce a sděloval uhýbavě: „Pakliže jsem měl znovu nabýt svobody, nešlo toho dosáhnout nějakou kouzelnou myšlenkou; bylo zapotřebí trochu krve. Bylo nutné si cestu zpátky do života propsat.“

Daleko v srdci - obálka

Beseda s Markem Sloukou se koná v pondělí 11. února 2019 v 19 hodin v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.

Na životním příběhu autorova otce prof. Zdenka Slouky (1923–2012) by se daly demonstrovat dějiny 20. století. Za války totálně nasazený, později redaktor »Svobodných« Lidových novin, jenž po komunistickém puči v roce 1948 prchá s rodinou do exilu, kde setrvá více než 40 let a stane se vysokoškolským pedagogem. Po návratu do vlasti navazuje na někdejší publikační činnost a je vyznamenán Cenou Ferdinanda Peroutky… Dalo by se očekávat, že právě tato silná, mnohovrstevná osobnost bude ústřední postavou synových pamětí. Ve skutečnosti je to však matka Olga, katastrofálně nespokojená v manželství, zmítaná záchvaty smutku a zloby, kterými terorizuje muže a traumatizuje jediného syna, jenž ji bezmezně miluje. Autor si pohrává s pamětí a snaží se oddělit fikci od pravdy, už nechce nic přibarvovat, omlouvat, vylepšovat. Pečlivě skládá dramatický příběh svých rodičů, na němž se vedle matčina fatálního vztahu k jinému muži podepsala nečekaně dlouhá a svízelná emigrace: „Po příjezdu do Austrálie žili rodiče celé týdny a měsíce odděleně – ne že by chtěli, ale museli jít tam, kde jim přidělili práci. Zatímco matka třeba bydlela na pokoji v ubytovně nemocnice v Surry Hills, otec spal ve stanovém městečku železáren v Chulloře, kde společně s koncertním hobojistou z Prahy přehazoval uhlí. Zatímco matka vytírala deset hodin denně podlahy a čistila záchody v Sydney, otec sekal cukrovou třtinu v Queenslandu, kde už v deset ráno byli dělníci obaleni lepkavou politurou cukru a potu jako lidské mucholapky. Na kůži se jim topily vosy.“

A v tomhle srabu jsou hlavní matčinou útěchou dopisy od milence ze staré vlasti, které náhle, bez vysvětlení přestanou docházet: „Muselo to být mučivé, tohle čekání, dialog v hlavě, zpočátku tak nepřetržitý, že si sotva všimnete, že vytíráte další chodbu, drhnete další záchod… Pak se z týdnů stanou měsíce a čtyři vaše dopisy zůstávají bez odpovědi a chodby jsou nekonečné a tiché, záchody nesčetné, paže a nohy – ale proč to neříct? – i vaše srdce jsou tak těžké, že se sotva můžete hýbat.“

Do rodinného dramatu patří také nesčetní příbuzní a přátelé, jejichž osudy vystihují šílenství 20. století – např. teta Soňa, kterou si Sloukův strýc Pepa přivezl během 1. světové války z Ruska. Žena, celoživotně zmítaná nostalgií po rodné hroudě, se v roce 1945 v náhlém hnutí mysli přidá k ruskému regimentu, táhnoucímu přes Brno dál na sever, aby se o pár dní později, vypátrána strýcem, vděčně vrátila domů…

Pozvánka - M. Slouka 11. 2. 2019 v KVH

S nadhledem a zručností zkušeného chirurga Mark Slouka otevírá staré, hnisající rány, aby je konečně vyčistil: „Vždycky jsem rád rozmotával věci. Jako kluk jsem se s nekonečnou trpělivostí babral s beznadějně zauzlovanou rybářskou šňůrou na navijáku, místo abych ji prostě přeřízl a vyměnil, protože se mi to líbilo. Tohle je něco jiného. Tohle hnízdo hadů je století staré a veliké jako barák – smotané klubko životů a příběhů, jejichž konce se zaběhly pod podlahu a dostaly se mi pod kůži. Když zatáhnu za nit, všechno se utáhne a já cítím štípnutí, jako když předčasně vytáhnete stehy.“

Anotace:

Ve své vzpomínkové próze skládá Mark Slouka, syn českých rodičů, kteří po únorovém puči odešli do Spojených států, spletitou a často pochmurnou mozaiku svého života. Rozhodl se odhalit své nitro, použít psaní jako určitou formu terapie a strhnout závoj z dětských vzpomínek na rodiče.

Centrálním bodem memoárů je především jeho matka, která pro mladého chlapce znamenala během dospívání celý svět a po dlouhou dobu byla nejdůležitější osobou jeho života. Jak stárnul, jeho vztah k ní se proměňoval a právě tuto ambivalenci, toto přelévání mezi láskou a nenávistí, autor pozoruhodným způsobem vykresluje a vyrovnává se tak s traumaty, jež ho provázela až do dospělosti. Slouka ve své próze citlivě, avšak nanejvýš pravdivě zaznamenal křehkost vztahu mezi matkou a jejím synem, nesnáze dospívání a často složitý život emigrantů v cizí zemi.

Z anglického originálu Nobody’s Son. A Memoir, vydaného nakladatelstvím W. W. Norton & Company v New Yorku a Londýně roku 2017, přeložil Josef Moník

Stran 280 + 16 stran fotografické přílohy

Cena: 297,- Kč

Mark Slouka - foto

O autorovi:

Mark Slouka (1958) je americký spisovatel a esejista, syn Zdeňka Slouky, českého publicisty, politologa a vysokoškolského profesora, který se svou ženou emigroval

po únorovém puči v roce 1948 do Spojených států. Slouka je absolventem Kolumbijské univerzity, vyučoval literaturu a tvůrčí psaní na Harvardu, Kolumbijské univerzitě a v Chicagu. Od roku 2001 přispívá do Harper’s Magazine. Sloukovy povídky a eseje se pravidelně objevují ve výběrech nejlepší americké literární tvorby a jeho knihy jsou přeloženy do šestnácti jazyků. Mimo jiné napsal povídkový soubor Ztracené jezero (1998, česky 2002) a nejnověji All That Is Left Is All That Matters (2018). Je také autorem románů Viditelný svět (2007, česky 2008) a Brewster (2013).

O knize Daleko v srdci napsali:

Mistrovské dílo… kruté a bezohledné, přitom hluboce lyrické. Příběh překračující hledání sebe sama provází čtenáře jak osobními vzpomínkami, tak spletitou Evropou 20. století.

Patricia Hamplová, autorka knihy A Romantic Education

Geniální! Sloukův talent září skrze jeho dojemné memoáry. Bohatý jazyk a nápadité metafory řadí tuto knihu mezi ty, které si musíte přečíst. … Někdy kruté a mučivé, někdy krásné a okouzlující.

Charles S. Weinblatt, New York Journal of Books

Skvěle napsané memoáry jsou nejen o Sloukově rodině, ale i o skrytých záhybech paměti a o tom, jak nás mnohdy klame.

Washington Post

Šílenství, válka, perzekuce i maloměšťáctví zasahují rodinu v memoárech Marka Slouky, někdy ponurých, jindy optimistických. Autor je synem českých emigrantů, kteří přežili německou okupaci, uprchli před komunismem, aby se nakonec usadili ve Spojených státech, kde strádali v kulturní pustině v Pensylvánii.

Publishers Weekly

Mark Slouka v románu Daleko v srdci nikterak nehodlá obrušovat hrany událostí,
na které vzpomíná, ani si svůj zápas neulehčuje. Zaznamenává vše, větu po větě, pravdivě, jak nejlépe umí. Paradoxně tak vzniká dílo plné krásy.

David Gates, autor knihy A Hand Reached Down to Guide Me

Foto: www.eprostor.com