Lubomír Štrougal – Ještě pár odpovědí

Nakladatelství Epocha představuje nový titul literatury faktu: knihub Lubomíra Štrougala nazvanou Ještě pár odpovědí. Jedná se o pokračování úspěšného titulu Paměti a úvahy.


Na podzim 2009 vyšla memoárová kniha Lubomíra Štrougala Paměti a úvahy, v níž autor vylíčil svůj život a působení ve vrcholné politice ČSSR. Tato kniha zaznamenala velký úspěch a na autora se snesla sprška dotazů. Obraceli se na něj pamětníci i nepamětníci, žádali, aby některé problémy vysvětlil přesněji, aby odložil diplomatické rukavice při hodnocení konkrétních lidí, aby vyslovil, co si vskutku myslel – a myslí dnes.
Tyto ohlasy autora přiměly, aby se za svou politickou dráhou ohlédl ještě jednou a zodpověděl otázky týkající se práce vlády ČSSR zejména v době tzv. normalizace, klíčových událostí té doby a osobností, s nimiž se setkával a spolupracoval, a aby se zamyslel nad výsledky i nezdary při budování socialismu. Odpovědi na množství otázek se postupně rozšiřovaly i do dalších témat, protože L. Štrougal chtěl nejen vyhovět čtenářům, ale vyjádřit se k i tématům, která jsou mimo jeho politickou kariéru – takže je tu například i jeho rozsáhlé zamyšlení nad souvislostmi a pozadím převratných událostí roku 1989.
Názory bývalého předsedy vlády zaznamenal publicista dr. Zdeněk Jirků a doplnil je pěticí vzpomínkových zastavení, v nichž se k politickému, ale především hospodářskému dění za »Štrougalovy éry« vyjadřují členové »jeho vlády« L. Gerle, F. Langer, V. Ehrenberger, M. Toman, ale i představitel nepolitické sféry – F. Čuba, předseda proslulého Agrokombinátu Slušovice. Jejich rekapitulace úspěchů i neúspěchů plasticky dokresluje obraz společenského a ekonomického vývoje Československa v době, kdy byl jeho premiérem dr. Lubomír Štrougal. Kniha vychází ve středu 9. listopadu 2011.

O autorovi
JUDr. Lubomír Štrougal
Narozen 19. října 1924 ve Veselí nad Lužnicí. Absolvent třeboňského gymnázia. Za války totálně nasazen. Po osvobození vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity. Od roku 1949 pracoval v aparátu KSČ. V roce 1957 se stal vedoucím tajemníkem jihočeského Krajského výboru KSČ. V letech 1959–1961 byl ministrem zemědělství, 1961–1965 ministrem vnitra, 1965–1968 tajemníkem ÚV KSČ. V roce 1968 se stal místopředsedou vlády, od roku 1970 předsedou federální vlády ČSSR. Roku 1988 odstoupil z vlastního rozhodnutí ze státních i stranických funkcí. Čas důchodu tráví převážně na chalupě v Jizerských horách. O svém životě a politickém působení vypráví v knize Paměti a úvahy (Epocha, 2009).

Ukázka
Jen si vzpomeňte na ty listopadové dny. Desetitisíce lidí stály v zimě pod balkonem Melantrichu a čekaly, co bude, co jim představitelé Občanského fóra řeknou. A oni říkali: Bude demokracie, budou volby, budou cestovní pasy, bude svoboda tisku, bude nová éra našeho hospodářství. To se muselo líbit opravdu každému. Ale nikdo neřekl: Bude kapitalismus! To slovo nemělo, přes všechny hlouposti, které jsme v propagandě dělali, dobrý zvuk. Všichni volali: Pryč od Moskvy, náš vzor leží u nohou sochy Svobody! Chytřejší a světaznalí věděli, co to znamená, jenomže miliony občanů si to přeložily po svém: Budeme se mít minimálně stejně, raději líp, protože vyženeme komunisty. Tak je vyhnali a čekali báječný svět. Dnes víme, jak báječný je…

1. vyd., váz., formát 145 x 205 mm, 200 stran + 8 stran fotopřílohy, cena 229,- Kč

Foto: Nakladatelství Epocha