Jiří Holub – Zádušní mše za hraběnku

Kastelánku zestátněného zámku dostihne v sedmdesátých letech dopis od bývalého majitele: Paní hraběnka Sofie zemřela a ráda by byla uložena v zámecké kapli. Přes smutnou dobu normalizační se někdejší služebnictvo rozhodne splnit poslední hraběnčino přání.

Hraběnka

Plán je sestaven a všichni jej bezesporu plní. Snad všechno klapne, jak má. Jenže svět tropí hlouposti, tedy na zámek dorazí ve stejné době ještě druhé psaní, tentokrát úřední s ministerskou hlavičkou.

O zádušní mši za hraběnku připravovanou v době, kdy se podobným aktivitám nepřálo, vypráví dcera kastelánky Johanka. Ukazuje, jak vyplnění jediného přání může pro mnohé znamenat neblahé následky na celý život…

Jiří Holub

Zádušní mše za hraběnku

Ilustroval Juraj Martiška

Pevná vazba s přebalem

160 stran

Cena: 199,- Kč

Ukázka:

Je mi třiatřicet. Nejsem vdaná, kdo by mě taky chtěl, když už je mi tolik a slušný holky se vdávají nejpozději ve dvaadvaceti. Zatím mi to nějak nevadí, ale maminka to nese těžce.

Mám práci v Jindřichohradeckém muzeu a na poloviční úvazek pomáhám ještě u nás na zámku. Nedávno se za mnou stavil Honza Mikeš. Bude dělat na hradeckém zámku, kde se snad konečně začne s rekonstrukcí. Je rozvedený, má holčičku a kluka a ti ho na alimentech stojí skoro celej plat. Řekl mi, že by mě rád někam pozval.

Boží mlejny přece jen melou, hurá! Sice se to mělo stát před sto lety, kdy jsem ještě mívala jen jeden zadek, ale stalo se to! A to je hlavní, jupí!

Když jsem odpoledne přijela domů, stavila jsem se ještě pro poštu. Na zámek ji teď nevozili, zřídili nám přihrádku.

Máte tam nějakou cizinu!“ houkla na mě přes přepážku poštmistrová. „Vzala bych si pak známky pro kluka, teda kdybyste je třeba nechtěli?“

Obálka byla nadepsaná krásným písmem, stálo na ní K rukám vážené Marie Doubkové. Známka byla z Rakouska.

O autorech:

Jiří Holub se narodil v roce 1975 a vystudoval Hotelovou školu a školu cestovního ruchu v Žatci. Magisterský titul získal na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, kde studoval u Daniely Fischerové, Ivony Březinové a Arnošta Goldflama.

Inspiraci pro své knížky čerpá z předchozích i současného zaměstnání – byl prodavačem, hlídačem, průvodcem, moderátorem v rozhlase, instruktorem přechodu přes žhavé uhlíky, kuchařem, cestovatelem, recepčním a nyní je kastelánem na zámku Hrubý Rohozec a v zimním období tráví pracovní dovolené v Latinské Americe a Africe, kde pracuje pro cestovní kancelář a píše.

Je spoluautorem úspěšných sborníků tvůrčí skupiny Hlava nehlava – Zuby nehty (2007), Tisíc jizev (2008), Ruce vzhůru (2009) a Noční můry (2011) nespí a autorem knih Kolik váží Matylda (2009 a 2016), Vzpoura strašidel (2010), Zádušní mše za hraběnku (2011) a Prostě na mě zapomněli (2015). V almanachu Povídka roku 2006 publikoval svou vítěznou povídku Čas jít a čas jít domů. Ve stejném roce zvítězil s povídkou Ta Čtvrtá na Pražském festivalu spisovatelů a cenu za ni si odvezl i ze zlínského Literárního května. Téměř všechny jeho knížky byly vydané i na Slovensku.

Malíř a ilustrátor Juraj Martiška se narodil v roce 1969 a žije a tvoří v Dunajskej Lužnej. Po dokončení Strednej školy umeleckého priemyslu v Kremnici absolvoval malířství na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorů Ľ. Hološky a J. Bergra. Vedle volné tvorby ilustruje knihy pro děti a mládež, učebnice, příručky pro skauty a komiksy, věnuje se grafickému designu.

Z bohaté tvorby vybíráme: J. Bodnárová: Dievčatko z veže (2011), M. Šurínová: Krajinka s koníkom (2010), Rozprávky P. Dobšínského: Zakliata hora (2009), A. Gregušová: Červík Ervín (2009), H. Ch. Andersen: Rozprávky (2008), C. Collodi: Pinocchiova dobrodružstvá (2008), B. Ferero: Šimonove sandále (2008), Ľ. Suballyová: Klúčik od trinástej komnaty (2007).

Ocenění: Červík Ervín – zařazený mezi nekrásnější knihy roku 2009, Krajinka s koníkom – zařazená mezi nejkrásnější dětské knihy roku 2010 a Diplom BIBIANY 2010 za grafickou úpravu knihy Ako začať zbierať známky.

Více infa: www.martiska.eu

Facebook: https://www.facebook.com/jasnakladatelstvi/

Foto: JaS nakladatelství