David Michie – Kouzelník ze Lhasy

Možná jste si již všimli, že mě zajímají témata, které vedou k vnitřnímu zklidnění a k vyrovnanosti. Proto mi mezi novinkami neunikla tato. Zajímalo mě, jak lze v této moderní době propojit buddhistické učení s kvantovým fyzikem, který touží po úspěchu, slávě i penězích. Jak vyřešit rozhodování mezi dvěmi věcmi, které jsou pro vás stejně důležité – aspoň si to myslíte.

kouzelnik
Autor má popisný styl, který mě ze začátku nudil. Na to pozor, protože tato kniha je jako poupě, vypadá jako malé nic a časem se rozvine v nádherný příběh, kde jsem ke konci tajila dech nad tím, jak to vše dopadne. Takže radím vydržet. Možná se vám bude líbit od začátku, uvidíte.
Téma je perfektně promyšlené a velmi dobře vsazené do příběhu. V něm jsem pochopila základy buddhistického učení. Tím, že se s ním seznamuje člověk ze západu, který o něm nic neví, je jasné, že i já neznalec tomu začínám malinko rozumět. Toho vysvětlování je zde spoustu, takže přiznávám, že jsem pochopila asi polovinu věcí. Vím, že ke knize se budu vracet. Poprvé se mi stalo, že jsem si do knihy psala tužkou a podtrhávala si zajímavé myšlenky. Takže pokud se zajímáte o čem je Dalajlámovo učení, je pro vás povinností a radostí si tuto knihu přečíst.
Samotný příběh probíhá ve dvou časových liniích. Jednu vypráví Tandzin Dordže – novic z kláštera Šaphel, který musí v roce 1959 utéct do Indie před okupující čínskou rudou armádou. Ta bez milosti ničí kláštery, ponižuje, mučí a zabíjí mnichy. Tuto okupaci tušili předem a tak na ni byli mniši připraveni. Tandzin dostává důležitý úkol – přenést vzácné dokumenty pře Himaláje. Putují s ním jeho bratr a láma, který výpravu vede. Popis cesty je opravdu silný, při různých potížích jim pomáhá jejich náboženství. Je to opravdu zajímavé.
Druhá linie příběhu se odehrává v Londýně a v USA v roce 2007. Vypráví jej Matt Lester, který je kvantový fyzik a vynalezl nanorobota. O jeho projekt má zájem americká firma, která mu ze jeho práci nabízí dobré finanční ohodnocení a výzkumné zázemí. Jediné co za to musí obětovat, je přestěhovat se z Londýna na dva roky do USA. Rozhodování je těžké i díky jeho partnerskému vztahu k Isabele. Jsou jisté rodinné problémy, které jim stěžují rozhodování. V Americe se Mattova cesta osudově střetne s jeho sousedem – učeným mužem Geše-lou. Díky jeho poznámkám Matt sám dochází k tomu, kde dělá chybu.
Konec se protne ve velice překvapujících událostech, které bych nečekala. Ale vše jako celek ukazuje, o čem je asi buddhistické učení.
V kapitolách se střídá vyprávění Matta a Tandzina. Z čehož jsem byla někdy netrpělivá, protože to většinou skončilo v napínavém momentu.
Pokud vás zajímá historie a učení Tibetu, je kniha určená přímo vám. Pokud vás zajímá silný příběh, kde hrdiny provázejí útrapy a oni je překonávají díky vnitřní síle, je kniha určená přímo vám. Pokud vás zajímá, jak se zachovat ve vztahu, když máte složité rozhodování a vše vám přijde stejně důležité, je kniha určena přímo vám.
Na závěr vám pro zajímavost cituji jednu myšlenku, kterou jsem si zatrhla:
„Způsobit bolest svým rodičům se považuje za obzvláště špatnou karmu. Vděčíme jim přece za svou existenci, a když jsme malí, jsou pro nás jako slunce a měsíc – jsou pro nás vším. To, čím se staneme, závisí ve velké míře právě na nich. Proto bychom se jim v dospělosti měli snažit jejich laskavost oplatit, zejména chceme-li mít dobré rodiče ve svém příštím životě.“
A teď by mě zajímalo, co by řekl buddhistický učenec na to, jak se chovat k rodičům, kteří dětem ubližují a nic moc dobrého jim do života nedají…

Foto: Nakladatelství Synergie

FB_post_chalupari