Aloys Skoumal – Pěšinka pro podivíny

Aloys Skoumal (1904 – 1988) je znám jako jeden z našich nejlepších překladatelů. Nový výbor Pěšinka pro podivíny jej představuje jako literárního a divadelního kritika, recenzenta a komentátora veřejného života.


Výboru dalo jméno posměšné označení, jímž v roce 1926 Ferdinand Peroutka počastoval katolický kulturní čtrnáctideník Rozmach. Dvaadvacetiletý Skoumal, který tehdy do Rozmachu přispíval, se k Peroutkovu označení hrdě přihlásil a ve stejnojmenném textu mimo jiné konstatoval: „Podivínstvím je nutně každá nová myšlenka, zejména každá nová dobrá myšlenka. Míti ducha je podivínství pro lidi, kteří ho nemají. Podivínstvím je krása pro ty, kdož nejsou uzpůsobeni vnímati ji. Především pak jsi podivínem, máš-li nějakou původní myšlenku. Jsou lidé, na nichž jest jenom jejich pitomost původní, a takoví ti to nikdy neodpustí. Což je tak zhruba případ slovutného p. Ferdinanda Peroutky.“
Citovaný úryvek názorně vystihuje povahu Skoumalova psaní – jako kritik nešetřil ironií a štiplavostí, hýřil sebevědomím, pro ostřejší slovo nešel daleko, často se nebál polemizovat s autoritami či všeobecně uznávanými názory, a především: své »podivínství« si přímo hýčkal. Výbor se snaží tyto Skoumalovy autorské rysy postihnout co nejúplněji. Tematické i časové rozpětí zahrnutých statí je proto velmi široké. Vedle bojovně laděných, polemických textů z první republiky, věnovaných katolické literatuře, tu nalezneme stati z 50. či 60. let o anglické, irské či americké literatuře. Vedle pozoruhodných interpretací slavných literárních děl se tu setkáváme se zásadními úvahami nad teorií či praxí uměleckého překladu. Vedle divadelních recenzí tu najdeme satirické výpadu vůči dobovým literárním či společenským zlořádům. Ve všech zmíněných polohách přitom Skoumalovo esejisticko-publicistické dílo přináší nejen ukázku neotřelého a průrazného myšlení, ale také cenné svědectví o českém literárním a kulturním dění a směřování české společnosti ve 20. století.

Vydává Plus, 250 stran, 269 Kč.

V edici Speculum nakladatelství Plus již vyšlo
Martin Hilský: Rozbité zrcadlo
Josef Jedlička: České typy
Terry Eagleton: Úvod do literární teorie
Zdeněk Vašíček: Slavoj Český a spol.

Připravujeme
Michael Chabon: Mapy a legendy.
Bourání posvátných krav. Vybrané kapitoly z české literární kritiky 20. století
Hariold Bloom: Úzkost z vlivu

Foto: Nakladatelství Plus