Pohádka Sedmero krkavců dotočena

Po třiapadesáti dnech natáčení pohádky Sedmero krkavců ohlásila režisérka Alice Nellis v sobotu 20.září filmovému štábu poslední klapku na hradě Zvíkov, který se stal jedním z hlavních dějišť příběhu. Od května roku 2014 se filmaři průběžně stěhovali mezi natáčením na Slovensku z vesnického prostředí skanzenu v Zuberci a hradem Zvíkov, kde režisérka pohádky plně využila jeho romantické prostředí, interiéry a nádhernou scenérii přírody pro natočení zámeckých a dvorních scén.


Z natočených záběrů české pohádky je patrný velmi filmařský přístup režisérky Alice Nellis, která  po celou dobu příprav a výroby dbala na jednotný a velkorysý výpravný styl a věrohodnost.
„Krkavců se bát nemusíte,“ vzkazují Alice Nellis spolu s producentkou filmu Ester Honysovou. Nové zpracování Sedmera krkavců podle námětu pohádky Boženy Němcové slibuje nejen akční napětí, ale i překvapivý humor a veselé zpracování známé pohádky, kterou si velká část diváků a čtenářů mylně spojuje s temným televizním zpracováním z devadesátých let.
„Od začátku jsme pohádku vnímali především jako napínavý, ale přitom i veselý film, který svým příběhem dokáže v dětech, ale i jejich rodičích vzbudit napětí a emoce. Mám ráda pohádky, jejichž hrdinové jsou uvěřitelní a taky zábavní,“ dodává Alice Nellis.
Štáb po celých třiapadesát dní absolvoval náročná natáčení v ne vždy příznivých podmínkách. Po dotočení exteriérových scén v horách na Slovensku, kde docházelo   i k přerušení filmování z důvodu přírodních kalamit a povodní, se štáb spolu s herci vydal do lánu kopřiv poblíž hradu Zvíkov, ve kterém musela hlavní hrdinka Bohdanka v podání Marthy Issové zvládnout třídenní natáčení.
Jednu z hlavních rolí zlé královny dostala Sabina Remundová: „Můj velký dík a obdiv patří Alici. Je to radost a štěstí hrát tak krásnou roli, jakou mi svěřila. Všem, kteří se s největší pečlivostí , profesionalitou a pílí podíleli na vzniku pohádky, děkuji. Bude se mi stýskat!“
„Pohádku nyní čeká několikaměsíční postprodukce. Náročná bude především hudební stránka, které se ujme skladatel Michal Novinski. Vzhledem k tomu, že je hlavní představitelka velkou část filmu němá, potřebujeme tato místa doplnit silnou a emocionální hudbou“ upřesňuje Ester Honysová. Premiéra se uskuteční v únoru 2015 a téhož roku bude Sedmero krkavců vánoční pohádkou v televizi Prima.

Krátká synopse:
Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové Sedmero krkavců. Pohádka Sedmero krkavců je příběh mladé dívky, která na sebe vezme úkol zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky. Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké – sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svých bratrů.
Herecké obsazení: Martha Issová (Bohdanka), Zuzana Bydžovská (čarodějnice Gabriela), Sabina Remundová (královna Alexandra), Lukáš Příkazký (princ Bartoloměj), Václav Neužil (princ Norbert), Kristína Svarinská (služka Marie) a další

Tvůrci:
Režie: Alice Nellis
Kamera: Matěj Cibulka
Střih: Filip Issa
Architekt: Ondřej Mašek
Zvuk: Jiří Klenka
Kostýmy: Kateřina Štefková
Vedoucí produkce: Klára Bukovská

Kdo je Alice Nellis?
Alice Nellis vystudovala pražskou konzervatoř, anglistiku a amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Pracovala jako překladatelka, spolupracovala s hudebními soubory, od roku 2002 vyučuje na
FAMU. V roce 2000 debutovala filmovou komedií Ene Bene s Ivou Janžurovou a její dcerou Theodorou Remudovou v hlavních rolích. Film získal řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné hlavní cenu na MFF v San Francisku.
Spolupráce s Ivou Janžurovou a jejími dcerami – herečkami Theodorou a Sabinou Remundovými pokračovala filmem Výlet (2002), za který získala Cenu nových režisérů na 50.MFF v San Sebastianu. Za scénář k filmu Výlet získala Alice Nellis Českého lva za nejlepší scénář roku 2002. Jako herečka se objevila ve filmu Sluneční stát aneb Hrdinové dělnické třídy, je autorkou textů k písni filmu Všechno nejlepší! Alice Nellis se také intenzivně věnuje divadelní režii. Spolupracuje s Divadlem Na zábradlí (Perfect Days), Divadlem Bez zábradlí (Láska, Když tančila), Café Theatre Černá labuť (Lidský hlas, Růžový šampaňský) nebo Divadlem v Řeznické (Pomoc). Naposledy inscenovala v Divadle Na zábradlí vlastní hru
Záplavy, za níž získala 3. místo v dramatické soutěži Cen A. Radoka, v Divadle Bez zábradlí by měla režírovat představení Cesta dlouhého dne do noci.

Foto: Bioscop