Álex Rovira – Dobrá krize

Pokud od této knihy čekáte, že vás NAVŽDY vyvedez životních krizí na výsluní plné bezstarostných událostí, tak se hluboce mýlíte. Autor tu sice opravdu velmi důrazně a pravdivě pojednává o principu krizových situací a jejich vlivu na lidskou psychiku a odhodlání žít dál, ovšem zároveň dodává: „Drahý příteli, přijměte konečně velkou ironii života. Život můžeme přirovnat k cestě přes pustinu krize. Žít znamená dualitu života a smrti. Upadnout a vstát. Je jarem i létem. Je nadechnutím i vydechnutím. Srdečním stahem i diastolou, kdy se srdce plní krví. Dnem i nocí.“


A to celé doprovází samozřejmě strach. O přirozených cyklech tu Álex Rovira vypráví tak, že se zdá, že je opravdu zažil. Někdy však zachází do extrémních situací, jako v příkladě muže, který v touze za novým životem opustil rodinu, přátele a domov. Odešel do cizího města a měl s sebou jen batoh a dvacet euro. Žil na ubytovně pro chudé a řekl si, že do roka bude mít nové bydlení, práci, auto a peníze na účtu. Možná tam jsou v severoamerických městech trochu jiné ceny aut, ale tady by na vydělání si na auto onomu pánovi trvalo možná půl života – pokud by měl kliku a pokud by se chtěl vyhnout půjčkám. Jsou v knize pasáže, které vyvolají úsměv a možná i trochu popoženou žluč ve vašich játrech, ale jsou to prostě věci k zamyšlení.

O autorovi:
Spisovatel, ekonom, poradce Álex Rovira se narodil 1. 3. 1969 v Barceloně. Je jedním ze španělských autorů s největší mezinárodní prestiží a porodal již kolem pěti milionů výtisků svých knih. Získal i několik literárních cen. Je odborníkem v psychologii řízení a spolupracuje s předními španělskými médii.
Sám o sobě prohlásil: „Odmítám vzdát se utopie. Věřím, že dnes potřebujeme více než kdykoliv jindy ideál a idealisty; ale praktické idealisty, ty, co stojí pevně nohama na zemí, ale současně touží po hvězdách. Myslím si, že jakákoliv rezignace je každodenní sebevraždou.“ Krize jsou podle něj dvojí, jedna vás semele nadranc, druhá přinese šanci, kterou chytíte a nepustíte a ačkoliv jste si to tak v životě vůbec neplánovali, učiníte něco, co jste nečekali. A máte – třeba – úspěch. Je to prostě přirozený životní cyklus. Série 29 dopisů pro přítele je zajímavým čtením, jež je dávkováno přesně tak, jak potřebujete. V jednotlivých dopisech je znát lehký vývoj kupředu a na konci už budete plně schopni pochopit, co tento španělský spisovatel a ekonom myslel objevením skrytého potenciálu díky krizím.

Zdroj: www.kultura21.cz