Česká premiéra hry Deník mého otce zahájí dramaturgický cyklus Sousedé

Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského (NDM) čeká v divadelní sezóně 2015/2016 již druhá česká premiéra! Tentokrát půjde o dramatizaci oceňovaného románu slovenského prozaika Pavla Vilikovského pod názvem Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka. Režie se ujal mladý slovenský režisér Lukáš Brutovský.

4
Prozaik, překladatel a publicista Pavel Vilikovský patří k nejvýraznějším osobnostem současné slovenské literatury. Novela z roku 2014 Príbeh ozajského človeka, jež vyšla v rámci středoevropské edice K4 ve stejný den ve slovenštině, maďarštině, polštině a češtině, se dočkala také své dramatizace. Jejím autorem je dramaturg Miro Dacho. Českou premiéru tohoto textu uvede NDM pod názvem Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka.

6
Příběh zasazený do sedmdesátých let »dokumentuje« pár měsíců v životě čerstvého čtyřicátníka, historicky naprosto nezajímavého člověka, jehož životním heslem je »proti větru se chcát nedá«. S naivně optimistickou (a mnohdy naprosto nesoudnou) vírou ve vlastní schopnosti se rozhodne »ještě něčeho dosáhnout« jak v pracovním, tak v osobním životě, čímž roztáčí kolotoč tragikomických situací. „Príbeh ponúka trochu iný pohľad na osud a myslenie istej skupiny ľudí v bývalom režime. Vilikovskému nejde o poukazovanie na hrôzy tej doby, ponúka – podľa mňa

5
– osviežujúci pohľad na spoločensko-politický kontext z pozície obyčajného, dalo by sa povedať historicky absolútne nezaujímavého človeka, antihrdinu, ktorý »len« nechce šťať proti vetru, to je všetko,“ uvádí mladý talentovaný režisér Lukáš Brutovský.
Na scéně Juraje Kuchárka a v kostýmech Martina Kotúčka se mohou diváci těšit na Vladimíra Poláka, Františka Večeřu, Františka Strnada, Ivana Dejmala, Renátu Klemensovou a Alexandru Gasnárkovou za doprovodu dechovky!

3
Inscenací Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka činohra NDM zahajuje dlouhodobý dramaturgický cyklus Sousedé: „V průběhu čtyř sezón představí činohra NDM režiséra či režisérku ze Slovenska, Polska, Rakouska a Německa s inscenací textu, který je pro jejich kulturu či pro současnou náladu a situaci v zemi příznačný. Rádi bychom se touto dramaturgickou linií pokusili o revizi představ a automatismů, ale také toho, co jsme měli, máme nebo můžeme mít společného, i toho, čím se naopak zcela odlišujeme, byť sdílíme tak blízký prostor,“ vysvětluje dramaturgyně Sylvie Rubenová.

2
Česká premiéra hry Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka se uskuteční 21. ledna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.
Předpremiérová beseda s inscenačním týmem u příležitosti české premiéry díla se bude konat 19. ledna 2016 v 19.00 hodin v Klubu Atlantik.

1

Kdo je Miro Dacho?
Narodil se v roce 1983. Vystudoval teorii a kritiku divadelního umění a divadelní režii a dramaturgii na Divadelní fakultě bratislavské Vysoké školy múzických umění, kde zároveň absolvoval doktorské studium a kde v současnosti učí na Katedře režie a dramaturgie. Dramaturgicky spolupracoval s 9 slovenskými a 3 českými divadly, na 4 scénách dokonce sám účinkoval. Je autorem divadelních her For Sale a Paperback, autorem či spoluautorem pěti divadelních adaptací. Autorsky spolupracuje s Rozhlasem a televizí Slovenska.

Kdo je Lukáš Brutovský?
Narodil se v roce 1988. Vystudoval divadelní režii a dramaturgii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, v současnosti zde pokračuje v interním doktorandském studiu. Je autorem tří divadelních her, dvou rozhlasových her a spoluautorem scénářů ke třem inscenacím. Z němčiny do slovenštiny přeložil sedm divadelních her. Je autorem jedné divadelní adaptace a k jedné ze svých inscenací si sám složil hudbu. Režijně spolupracoval se šesti slovenskými, třemi českými a jedním maďarským divadlem na celkem 17 inscenacích. Získal několik ocenění za režii na mezinárodních festivalech vysokých škol, byl nominován na objev sezóny a za nejlepší režii v anketě Dosky 2011 a obdržel Cenu Divadelních novin 2013/2014 za nejlepší režii. Od ledna 2015 je uměleckým šéfem a kmenovým režisérem Slovenského komorního divadla v Martině.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Radovan Šťastný

1920x1080px_osudy_hvezd