Radegastovy tůně v Beskydech »mají uklizeno«. Pomohli také dobrovolníci

Pivovar Radegast a ČSOP Salamandr uklidily další beskydský mokřad. Tentokrát úklidová četa včetně dobrovolníků vyčistila mokřadní lokalitu na Jurášce, kde vodu v krajině pomáhají zadržovat Radegastovy tůně.

Radegastovy tůně a celá přilehlá podmáčená louka se nachází na Jurášce v údolí říčky Kněhyně v Beskydech. „Poslední tůně v této lokalitě vznikla teprve nedávno, kdy jsme do ní rozpustili ledovou sochu boha Radegasta, abychom upozornili na to, jak je v současné době důležité zadržovat vodu v krajině,“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast, která péči o vybrané beskydské mokřady podporuje.

V této naposledy uklizené oblasti se rozprostírá močál s několika tůněmi různého stáří. Tůně jsou tady hlubší i mělké, některé na čas vysychají nebo dokonce zarostou. Jsou k vidění na okraji louky, těsně pod lesem. „Tůně jsou

většinu dne ve stínu, takže se z jejich hladin voda tolik nevypařuje a více se jí vsákne do země. Navíc slouží i spoustě různých druhů zvířat a rostlin, které pro svůj život potřebují různorodé podmínky,“ vysvětluje Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr, neziskové organizace, která se o vybrané beskydské mokřady stará.

V roce 2021 se povedlo, díky spolupráci Pivovaru Radegast a ČSOP Salamandr, uklidit kromě mokřadu na Jurášce také další podmáčené lokality jako mokřad Hutě ve Starých Hamrech nebo vzácný luční mokřad v Čeladné v údolí Podolánky.

Foto: Radegastovy tůně

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353