Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti vystavuje díla Lubomíra Typlta

V Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti jsou aktuálně k vidění díla významného českého malíře Lubomíra Typlta. Návštěvníci mohou zhlédnout desítky autorových děl, pro která je příznačná specifická kontrastní a nebývale variovaná barevnost. Galerie Slováckého muzea zároveň letos slaví 60. výročí otevření a provozu. Výstava Typlt potrvá až do 5. června 2022.

O autorovi:

Lubomír Typlt (*1975) absolvoval vedle českých vysokých uměleckých škol VŠUP v Praze a FaVU v Brně také Kunstakademii Düsseldorf. Studoval u významných profesorů Markuse Lüpertze či Gerharda Merze. Studia dokončil jako mistrovský žák A. R. Pencka. Na svých plátnech rozvíjí osobitý mýtus o lidském jedinci, a to s gestickou malířskou živostí a spontánností. Lubomír Typlt od roku 1998 samostatně vystavuje v Čechách i v zahraničí.

Násilí či hrozba násilí, které se Typltovou tvorbou táhne jako červená nit, je obvykle vpleteno do příběhů. Zdá se, jako by umělec občas znázorňoval rébusy, které máme vyřešit. Tento smysl pro tajemno je často navozen Typltovým opakováním. Rozhodnutí vyzkoušet a zopakovat stejnou postavu znovu a znovu nás nutí ptát se proč, přičemž nás zároveň navádí do oblasti science fiction, klonování a eugeniky.

Typlt využívá v některých svých obrazech dynamiku dokonalých protějšků pro dynamický a strašidelný účinek. V hlavě nám tak nutně naskakují myšlenky o klonování či představy o dvojnících, které nás vytrhávají z našeho »normálního« snění, a naskakují otázky, co se nachází za tím psychedelickým pohledem, který nám Typlt předkládá.

Typlt se již na počátku své umělecké dráhy odmítl vydat jednoduchou cestou. Namísto toho se rozhodl vydat dvěma cestami, souběžnými a přesto zásadně odlišnými. Na jedné straně ho zajímaly geometrické stroje, které objevoval ve svých obrazech, kresbách a plastikách (v rané fázi), na druhé pak tvořil figurativní malby.

O Slováckém muzeu
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. Nejen svým stářím či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti. Není typicky vlastivědným zařízením. Již od svého vzniku se profilovalo etnografií a archeologií, později výtvarným uměním a historií. Výzkumný a sběratelský záběr na celou národopisnou oblast Slovácka jej řadí mezi regionální instituce. Z původně malého kulturního zařízení, zrozeného z obětavého úsilí a nadšení vlastenecky zaměřených pracovníků, vznikla profesionální a vysoce odborná instituce, která slouží veřejnosti v několika budovách.

Více infa: www.slovackemuzeum.cz/vystavy/

 

Foto: Slovácké muzeum