9. ročník největšího vegetariánského festivalu Vegefest již příští týden

Festival Vegefest po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému způsobu života. Hlavním cílem posledních dvou ročníků, i letošního, je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k neudržitelné ekologické stopě, kterou západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.

Festival Soběsta(te)čnosti se stal platformou i pro další události propagující soběstačný a udržitelný způsob života. Na přelomu července a srpna (29. 7. – 4. 8. 2019) se koná 2. ročník týdenního, prakticky zaměřeného festivalu na Sklenářce, na který tamtéž navazují podobně laděné víkendy konané během podzimu a jara.

Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. Všichni prodejci se stejně jako v předchozích letech zavázali k použití ekologického nádobí. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace.

Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Bambusový příbor, který je součástí vstupného, umožní konzumaci na místě, zůstane návštěvníkům i po skončení festivalu a zároveň se tím sníží množství jednorázových příborů. Doufáme, že se Vegefest stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.

Na festival je možný vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru Spork (»spoon+fork« – lžičkovidlička). Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu Bosque Medicinal a jeho české odnože Forest.ink, které mají za cíl vybudování rezervace v člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.

Stejně jako v minulých letech se Vegefest zcela obejde bez alkoholu.

PROGRAM 9. ROČNÍKU:

Zahájení festivalu a úvodní koncert letos nově proběhnou již v pátek 27. září 2019 od 17 hodin.

Hlavní program devátého Vegefestu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. Vegefest otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.

Přednáškový program bude probíhat v sobotu i v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 3 hodiny, souběžně v sále Starého Purkrabství, v komunitním stanu, pod plachtou v parku nebo přímo na stáncích.

Hlavní program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a doprovodným programem – letos nově bude probíhat tanečně-hudební program ve stanu Sacred Dance, a během celého víkendu bude návštěvníkům k dispozici dětský koutek s dílničkami, cvičení pod širým nebem, masážní stan, cyklo fresh bar, výměnný koutek, červený stan, divadlo pro děti, projekce filmu a prodej doplňkových produktů s důrazem na bio a lokální výrobky.

PŘEDNÁŠKY A WORKSHOPY:

 • Ostrovní elektrárna – systémy od 30 do 300 tisíc korun (Pavel Černý)

 • Zero Waste (Jakub Novotný)

 • Osobní dům a rodová zahrada (ing. arch. Petr Hájek)

 • Zahradník ve městě (Ivana Mertová, Permakultura CS)

 • Ovocný strom – nejstarší kulturní dědictví, Zakládání soběstačné ovocné zahrady (PagoPago)

 • Jak s příchodem dítěte neztratit svůj život (Martina Elterlein)

 • Ekologické pohřebnictví (Ke kořenům)

 • Kouzlo přírodní kosmetiky (Holky bez silikonů)

 • Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je (Marcela Sobotová)

 • Zakládáme ekovesnici, workshop sociokracie (Spolek Zeměsouznění)

 • Poradní kruh (Natural Spirit)

 • Ochutnávka vytváření společenství podle Scotta Pecka (Honza Nejedlý, SoMA)

 • Představení projektu Bosque Medicinal (Radim Ondříšek)

 • Představení projektu Prales dětem (Aneta Tonzarová)

Vstupné:

– dobrovolný příspěvek 100 Kč (předprodej na GoOut) / 150 Kč (na místě) za bambusový příbor Spork a na podporu organizačního zajištění festivalu.

– jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě

– vstupenky na večerní koncerty a vybrané programy Sacred Chants na www.sacreddoor.cz

Foto: www.vegetarianskyfestival.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353