Richard Pachman o Kamile Moučkové: Býval jsem Kamily kolega, kamarád i opravář její domácnosti

V úterý 24. listopadu zemřela legendární hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková. Bylo jí dvaadevadesát let. Jak na ikonu srpna 1968, která musela po okupaci zmizet na dvacet let z televizních obrazovek, vzpomíná skladatel, zpěvák, spisovatel a malíř Richard Pachman, který s ní spolupracoval?

„S Kamilou Moučkovou jsem se seznámil tak, že jsem dostal od naší společné známé její telefonní číslo a poprosil jsem ji, jestli by mi společně s Květou Fialovou nepokřtila CD. To bylo v roce 2008. Jako poděkování za to, že se stala kmotrou jsme jí věnoval svou druhou, tehdy novou knihu Jak chutná bolest. Za několik dnů jsem měl hezký telefonát. Volala mi Kamila, že dočetla mou knihu, že »smrdí člověčinou« a že by ráda se mnou něco natočila nebo udělal nějaký projekt. A já začal vymýšlet cesty spolupráce s touto úžasnou dámou. Když mi v roce 2009 natáčel Kamila doprovodnou četbu k představení o starém Egyptě, o době, kterou jsme oba měli rádi, přinesla si do studia text. Řekla, že ho má od Alfréda Strejčka a že by si ho ráda pro sebe natočila. Ve studiu spustila svým krásným nakřáplým hlasem Modlitbu ve stáří, báseň ze šestnáctého století. Když ji dočetla, já i kolega zvukař Ben Kovařík, jsme měli slzy v očích. Dohodli jsme se s Kamilou, že je škoda, aby tuhle krásu neslyšeli další lidé a já doprovodil báseň svou symfonickou hudbou a s kolegou filmařem Karlem Dlabačem jsme vymýšleli scénář k videoklipu. Ten jsme pak natočili v parku zámku Štiřín a pustili do světa v roce 2010. Strhla se lavina krásných reakcí, které byly pro mne i pro Kamilu impulsem vymyslet projekt, ve kterém by báseň zazněla. A já začal psát básně a texty, které byly reakcí na naše dlouhé rozhovory u kávy u Kamily doma. Vybral jsem texty z Bible, Husovy citáty, básně Boženy Němcové a během dvou let jsme natáčeli hudbu, mé písně a Kamilou čtené básně, abychom se počátkem roku 2013 rozhodli CD vydat jako dvojalbum, kdy a druhém disku jsou Kamiliny fejetony doplněné mými hudebními předěly. Album dostalo název Samota není osamění a vyšlo k jejím 85. narozeninám. V letech 2013 až 2017 jsme projeli naši vlast s bezpočtem představení Samota není osamění, kde já jsem zpíval a uváděl Kamilinu recitaci a četbu fejetonů. Byly to nádherné večery, na které rád vzpomínám. Putování s Kamilou po republice bylo veselé. Vždy jsme museli několikrát cestou stavět, aby si Kamila mohla zapálit.

Byla to silná žena, která si dokázala ze sebe udělat legraci a nešla daleko k ostrému slovu. Často jsem ji navštěvoval a ani nevím, jak došla k tomu, že kromě skládání hudby a malování (u postele jí visel můj obraz Srdce) jsem zručný i v údržbě domácnosti. A tak některé činnosti, na které si já domů zvu řemeslníky, jsem při návštěvách u ní dělal já. Například jsem jí měnil žárovky, opravoval světla a jednou jsem jí dokonce opravil protékající záchod. Od té doby mi před společnými koncerty říkala zpěvák, skladatel, malíř, spisovatel a opravář záchodů. S láskou na ni vzpomínám,“ dodává Richard Pachman.

Kamila Moučková & Richard Pachman – Modlitba ve stáří:

 https://www.youtube.com/watch?v=YWZLmbL1DP8&t=3s

 

Foto: RP Music