Ocenili Krajča, Kodyma, Šporcla, Kollera i hit Modlitba pro Martu

Ochranný svaz autorský (OSA) rozdal ocenění nejúspěšnějším hudebním skladatelům, textařům, nakladatelům a cenu za propagaci a šíření české hudby. Slavnostní večer 10. Výročních cen OSA se uskutečnil v Divadle Hybernia. Ocenění za rok 2014 bylo předáno celkem ve třinácti kategoriích. Ceny si odnesli Richard Krajčo, Petr Harazin, Pavel Šporcl, Lukáš Hurník, David Koller, Robert Kodym, Vadim Petrov, Martin Klusák, Vladimír Kočandrle, Jindřich Brabec, Petr Rada, Ivo Fischer a Antonín Matzner.

Ceny-OSA-110_www.klapper.cz
V průběhu večera vystoupil Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, Dan Bárta, jazz sextet Skety, klavírista Miroslav Sekera a další. Výročními cenami provázel zpěvák Michal Prokop.
Výroční ceny OSA jsou udělovány jako jediné v České republice na základě zasílaných statistik hlášení rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů. Jedná se tedy o skladby, které byly v loňském roce nejčastěji slyšet v českém éteru, nejvíce se prodávaly na nosičích či on-line, a které koncerty byly nejvíce navštěvovány.

Ceny-OSA-130_www.klapper.cz
„Hlavní myšlenkou pořádat Výroční ceny OSA bylo to, že v České republice chybělo jakékoliv ocenění pro autory, bez kterých by žádné nové hudební dílo nevzniklo. Chtěli jsme tuto mezeru zaplnit,“ přibližuje vznik Výročních cen OSA skladatel a předseda dozorčí rady Luboš Andršt. Předseda představenstva OSA, Roman Strejček pokračuje: „Výroční ceny OSA jsou především oslavou tvorby a talentu, ale také symbolickou příležitostí poděkovat těm, kteří náš život svojí tvorbou činí barevnější. Myslíme i na budoucnost hudební tvorby a proto podporujeme i mladé autory do 30 let, kteří kromě ocenění získávají navíc finanční příspěvek na jejich novou tvorbu.“

Ceny-OSA-039_www.klapper.cz
Písní roku 2014 se stal singl Cesta autorů Richarda Krajča a Petra Harazina, který byl oceněn již v loňském roce. Petr Harazin se zároveň stal Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti populární hudby, Martin Klusák pak Nejúspěšnějším mladým autorem v oblasti vážné hudby. Oba si kromě skleněné kazety odnesli i šek na 50 000 korun od OSA. Koncert roku odehrála skupina Lucie.

Ceny-OSA-035_www.klapper.cz
Vadim Petrov si odnesl nejvyšší ocenění – Zlatá cena OSA za přínos české hudbě. Do Zlatého fondu OSA byla za loňský rok zapsaná skladba Modlitba pro Martu autorů Jindřicha Brabce a Petra Rady in memoriam. Za autory byl také do Zlatého fondu OSA zapsán textař Ivo Fischer in memoriam. Cenu za propagaci a šíření české hudby získal hudební kritik a publicista Antonín Matzner. Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury České republiky.

Ceny-OSA-026_www.klapper.cz

Výsledky 10. Výročních cen OSA
Populární skladba roku – Cesta, autoři: Richard Krajčo, Petr Harazin
Vážná skladba roku – Bohemian Nostalgia, autor: Pavel Šporcl
Nejúspěšnější skladatel populární hudby – David Koller
Nejúspěšnější textař – Robert Kodym
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Lukáš Hurník
Nejúspěšnější nakladatel – ProVox Music Publishing, s. r. o.
Nejúspěšnější mladý autor populární hudby – Petr Harazin
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Martin Klusák
Nejúspěšnější autor v zahraniční – Vladimír Kočandrle
Zlatá cena OSA (udělována za přínos české hudbě) – Vadim Petrov
Zlatý fond OSA (nejvýznamnější autoři nebo dlouhodobě nejhranější skladby)
– Autor: Ivo Fischer
– Skladba: Modlitba pro Martu, autoři: Jindřich Brabec, Petr Rada
Cena za propagaci a šíření české hudby – Antonín Matzner
Koncert roku – Lucie

Pavel_Šporcl

Více informací naleznete na: www.cenyosa.cz

Foto: OSA / Petr Klapper

0


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353