Umíte oční desatero? Jak se staráte o svůj zrak?

Na světě přichází každých pět minut jeden člověk o zrak. Z průzkumu, který zpracoval Ústav zdravotnických údajů a statistiky ČR vyplývá, že i počet lidí s oční vadou u nás každoročně stoupá. Vážnou oční chorobu má 80 % seniorů.

Couple in living room smiling
„Včasná prevence a léčba, či laserová operace pomáhají zachovat zrak a předejít stařecké slepotě, která vzniká v důsledku krátkozrakosti, astigmatismu, zeleného zákalu či očních onemocnění, například cukrovky, či atrofie očního nervu,“ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky Duovize, a připomíná, co je s ohledem na zdravé vidění nejdůležitější.
1. Nepodceňujte pravidelné prohlídky u očního lékaře. Polovina lidí prevenci podceňuje a pravidelné vyšetření zraku zanedbává. Po 40. roku věku by měl preventivní prohlídku absolvovat skutečně každý, protože s přibývajícím věkem klesá schopnost zaostřování na kratší vzdálenost, a naopak stoupá riziko šedého a zeleného zákalu. Po 55. roku věku nosí brýle či kontaktní čočky naprostá většina lidí.
2. Vyhněte se nadměrné únavě očí. Zraková únava se projevuje jednak pálením, řezáním, zarudnutím nebo otékáním očí, a za druhé vizuální únavou v podobě mžitek, snížení zrakové ostrosti či dvojitým viděním. Příčinou je vnější zatížení (například špatné osvětlení, klimatizovaný prostor) a zvýšené nároky na zrakovou pozornost. Výzkumy založené na dotazníkových šetřeních zaměstnanců uvádějí, že 70 % pracovníků spojuje výskyt potíží s viděním se zrakově náročnou prací. K únavě očí přispívá i nedostatečné omývání povrchu oka, kdy je třeba používat umělé slzy, v závažnějších případech zvlhčovací gely. Jako zraková únava se v počátcích může projevovat i presbyopie, která souvisí s nadměrnou námahou očí nablízko.
3. Na rychlosti očních pohybů závisí do značné míry ostrost vidění. Svaly zajišťující pohyby oka patří v lidském těle k těm nejaktivnějším. Oči vykonávají pohyb ze strany na stranu padesátkrát za vteřinu. Pokud mají malý rozsah pohybů, mění se napětí a prokrvení okohybných svalů, a snižují se akomodační schopnosti čočky. Vidění se tím rapidně zhoršuje.
4. Zraková hygiena zlepšuje zrakovou kondici. Dostatek spánku, omezení zlozvyků, používání správné korekce, relaxace a pravidelná oční cvičení by měly být nedílnou součástí každého dne. Například v Číně probíhá výuka jednoduchých očních cviků, které lidé praktikují každý den, ve škole i v zaměstnání. Díky tomu se podařilo zásadním způsobem snížit počet krátkozrakých osob.
5. Pokud vám lékař předepíše brýle, zapomeňte na ty levné v drogérii nebo v hypermarketu. Podle výsledků Evropského výběrového šetření o zdravotním stavu v ČR má 15 % lidí nosících brýle potíže se zrakem, protože nedostatečně kompenzují jejich zrakovou vadu.
6. Brýle vyráběné pro běžné nošení neposkytují ochranu před všemi riziky. Sluneční brýle by měly zabránit pronikání 99 až 100 % UVA a UVB paprsků, ochránit před prachem a povětrnostními podmínkami. Brýle na sport by měly mít i polarizační filtr určený k blokaci tzv. difúzního světla odrážejícího se od sněhu, vody, či skla. Při zhoršené viditelnosti je zkresluje. To se týká i brýlí pro řidiče.
7. Při práci na počítači nebo při sledování televize byste měli používat brýle s antireflexní vrstvou. Většina elektronických zařízení vyzařuje tzv. modré světlo. Lékařské studie prokázaly, že způsobuje poškození buněk sítnice a přispívá ke vzniku šedého zákalu – věkem podmíněné makulární degenerace.
8. S většinou dioptrických vad se dá něco dělat. Když se nedají úplně odstranit, lze je alespoň významně redukovat. Pokud například trpíte astigmatismem, vetchozrakostí nebo dokonce šedým zákalem, můžete využít nadstandardní péče v oblasti implantace umělých nitroočních čoček, které zrak nejenom zlepší, ale mnohdy i vrátí.
9. Mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku a slepotu je na prvním místě šedý zákal (katarakta). Výskyt stoupá s věkem a je větší u žen. U lidí mezi 65 až 74 lety má toto onemocnění 50 %, u starších 75 let se počet postižených zvyšuje na 70 %. Operace katarakty patří k nejčastějším nitroočním zákrokům u pacientů nad 65 let.
10. Kontaktujte renomovanou oční kliniku, kde vám odborníci poskytnou kompletní vyšetření zraku a doporučí adekvátní korekci či refrakční operaci. Největší zájem je o zákroky prováděné femtosekundovým laserem, bez dotyku jakýchkoliv ostrých nástrojů, včetně dvou nejmodernějších světových metod NeoSMILE 3D (odstraňování dioptrií) a Raindrop (implantace miničočky při presbyopii). Nezapomeňte, že příznivá cena za zákrok nemusí na všech pracovištích zahrnovat stejně špičkové předoperační vyšetření, individuální přístup k pacientovi, ani prvotřídní pooperační péči…

Foto: archiv Duovize