Vychází Mahlerova Písně o zemi s Dagmar Peckovou

Mezzosopranistka Dagmar Peckové je již od samého počátku své mezinárodní dráhy organicky spjata s dílem Gustava Mahlera, jak mimo jiné dokládají vysoce ceněné nahrávky s Jiřím Bělohlávkem a jeho PKF – Prague Philharmonia, které nahrála v Supraphonu koncem devadesátých let. Pecková se pro umocnění intimity Písně o zemi rozhodla natočit Schoenbergovu komorní úpravu. Touto nahrávkou si plní sen, a doplňuje tak symbolicky poslední chybějící kamínek do své mahlerovské diskografie. Album vyjde v pátek 16. března 2018 na CD i v digitálních formátech.

d00861f2

Dagmar Pecková k nové nahrávce Písně o zemi poznamenala: „Poprvé jsem Píseň o zemi, dílo plné smutku a smířlivého odchodu z tohoto světa, interpretovala, když mi umírala matka. Bylo to s Českou filharmonií a s dirigentem Jiřím Bělohlávkem… Zřejmě jenom svým tehdejším rozpoložením jsem byla schopna pochopit a pojmout myšlenky, skrývající se ve zpívaném textu. Poprvé se mi na koncertním pódiu podařilo být médiem mezi skladatelem a posluchačem. A zcela jistě mi toto oduševnělé dílo pomohlo lépe pochopit odchod nejbližšího člověka do, věčného modrého světla dálek‘. Navěky… navěky…

Následně jsem se s Písní o zemi rozletěla do světa. Zpívala jsem ji například v Paříži pod taktovkou Charlese Dutoita, nebo s Clevelandským orchestrem pod vedením Christopha von Dohnányiho. Nepřetržitě celých patnáct let jsem měla možnost se o věčný smutek, obsažený v tomto díle, dělit s publikem ve všech světových končinách.

DAGMAR-PECKOVA_foto_Ilona_Sochorova

Vím, že již existují skvělé nahrávky, třeba s Christou Ludwig a Herbertem von Karajanem, ale ani to mě neodradilo od úmyslu vtisknout pečeť své duše do tohoto díla, a splnit si tím svůj dávný sen.“

Nová nahrávka Písně o zemi vznikla pod vedením dirigenta Petra Altrichtera, který řídil Schoenberg Chamber Orchestra. Vedle mezzosopránu Dagmar Peckové zaznívá tenor Richarda Samka. Nahrávka vyjde u Supraphonu v pátek 16. března na CD i v digitálních formátech.

Mahler

Křest alba Píseň o zemi se uskuteční ve středu 21. března 2018 od 15 hodin v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18 v Praze 1. Součástí programu bude i prezentace knihy Pecková – Dítě štěstěny, kterou v těchto dnech vydává nakladatelství Argo.

Podívejde se na teaser k albu zde:

https://www.youtube.com/watch?v=DD9SwEErzgU

Album na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/album/367793-mahler-pisen-o-zemi

Foto: Supraphon / Ilona Sochorová