Richard Pachman – Scénické oratorium Mistr Jan Hus

Scénické oratorium Mistr Jan Hus napsal Richard Pachman jako autor hudby a textů na motivy Husových kázání, jeho korespondence a životního příběhu. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru první nastudování v Praze.

Texty pro oratorium jsou napsány po studiu patnácti knih o této historické osobnosti s majoritní inspirací v Husově korespondence z knihy Sto dopisů Jana Husi. Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině míst upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě původní Pachmanovy tvorby tři středověké duchovní písně. U dvou z nich je spoluautorem textů sám Jan Hus. Průvodním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415.

V roce 2006 obdrželi režisérka Irena Žantovská a Richard Pachman za scénické oratorium cenu Nadace Vize 97 z rukou Václava a Dagmar Havlových na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. V roce 600. výročí upálení Mistra Jana Husa bylo oratorium prezentováno na pětadvaceti představeních, z nichž dvě (v Olomouci a v Praze) byla nově nastudovaná provedení s Richardem Pachmanem, Ditou Hořínkovou, Ilonou Csákovou, Tomášem Petříkem, Andrejem Benešem, Komorním sborem Mistra Jakoubka ze Stříbra a sborem Resonance.

Právě vycházející DVD je záznamem představení v Praze na Staroměstském náměstí, kde jej shlédlo 15.000 diváků. DVD je k dostání v limitované edici na: richardpachman.cz, na adventních koncertech R. Pachmana a D. Hořínkové a dále v Pražské diecézi CČSH a v Husově institutu teologických studií.

Cena DVD: 249,- Kč

Oficiální klipy: Neodvolám:

www.youtube.com/watch?v=cqkF9K0mPP8

Ilona Csáková a Dita Hořínková: Andělem (live – z DVD):

https://www.youtube.com/watch?v=9Go7QQYjtXI

Foto: RP Music


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353