První rozhlasová hra vysílaná po 70 letech živě vychází jako audiokniha na CD

Povídka Bruce – Partingtonovy dokumenty vyšla časopisecky v roce 1908. Během první světové války ji Arthur Conan Doyle  zařadil do knihy Poslední poklona  Sherlocka Holmese (1917), zřejmě i díky jejímu vlasteneckému podtextu. Později ji zahrnul i do seznamu svých nejoblíbenějších povídek.

_archiv CRO

Čtyři mikrofony, u kterých se střídají herci, kout pro ruchaře a muzikanti strčení v díře …  Naposledy se takhle u nás rozhlasová hra vysílala v roce 1948. Retro spojení snad nejklasičtější detektivky a dřevního způsobu natáčení se zdá velmi inspirativní. A to nejen kvůli blízkosti časů zrodu, ale především obdobným potenciálem hravosti a nadhledu.
„V přímém přenosu vytvoříme ve vinohradském Studiu 2 s pomocí ruchařů i přítomných diváků ulice Londýna, byt v Baker Street i restauraci, kde se Sherlock schází s dr. Watsonem. Při odhalování vraha budeme přelézat zdi, rozbíjet okna i páčit pokladny,“ slibuje režisér inscenace Vít Vencl.

_foto z nataceni archiv CRO

„Studio 2 ještě živé vysílání her pamatuje, vlastně pro ně tenkrát bylo i zkonstruováno,“ vysvětluje Vít Vencl. Kromě herců, ruchařů a smyčcového kvarteta se ve studiu našlo místo i pro několik diváků, kteří se v určitých částech hry stávali její součástí. Například při scéně v restauraci, kde se Holmes sejde s doktorem Watsonem, vytvářeli ruch místnosti plné lidí.“

 

„Obstarali jsme si i zelnou hlávku, abychom mohli zachytit samotný okamžik vraždy.“

Doyle Sherlock Holmes ve státních službách

Artur Conan Doyle: Sherlock Holmes ve státních službách
Sherlock Holmes: Honza Hájek
John Watson: Pavel Batěk
Fama Quartet
Dále účinkují: Marika Procházková, Lukáš Příkazký, Jana Boušková, Tomáš Pavelka, Ladislav Hampl, Jiří Hána a Hanuš Bor
Reportáž: Tomáš Černý
Režie: Vít Vencl
CD: 46:33
Cena CD: 229 Kč

 

Foto: Radioservis